25 Април 2024четвъртък14:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пак скандал: МОН спря БАН да праща лектори в чужбина

Според академията е недоразумение и нов удар, според министерството - слагане на ред

/ брой: 63

автор:Велиана Христова

visibility 1504

Ново ПМС 44 от 14 март (ДВ, бр. 23, 2019 г.) спира достъпа на учените от БАН като лектори по  българистика в чуждестранни вузове, там вече може да изпращат свои хора единствено висшите училища. В институтите на БАН вече е изпратено писмо от МОН, подписано от Наталия Михалевска, шеф на дирекция, която отговаря обаче за средните училища зад граница. С писмото на академичните учени, които в момента са лектори в чужбина, се нарежда да приключат работата си до края на тази учебна година, а за следващата могат да се кандидатират единствено през някое висше училище.

Българистите в чужбина се оказаха ошашавени, тъй като проектът за въпросното постановление бе качен в портала на МС за обществени консултации още на 10.10.2018 г. заедно с мотиви на министър Красимир Вълчев, но в него учените от институтите на БАН фигурираха наравно с колегите си от вузовете. Освен това, в проекта бе записано, че лекторите трябва да са поне доктори по българска или славянска филология, докато според обнародваното коренно различно ПМС в чужбина може да заминат просто магистри по хуманитаристика - не само филолози, но и специалисти по история, философия и религия. Остава обаче изискването те да са имали поне 3 години преподавателски стаж, което е невъзможно, понеже според променения Закон за висшето образование човек без докторска дисертация не може да стане дори асистент, камо ли да преподава три години.

ДУМА потърси директора на Института за български език при БАН проф. Светла Коева за коментар. Първата ми реакция бе, че това е просто недоразумение или случайна грешка, защото няма причини да е така, заяви тя. Проф. Коева смята, че недоразумението лесно ще бъде отстранено. Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски каза, че академията вече е изпратила вчера писмо до министър Вълчев и че ще го търси по телефона, надява се, че разумът ще надделее.  Министърът обаче обясни за ДУМА, че хората от БАН нямали акредитация да преподават, че досега не е имало нормативен акт за лекторите ни в чужбина и не са уредени правата им на заплащане и осигуровки, които се уреждат с новото ПМС. Няма никакъв удар по учените от БАН, просто ще ги назначим на щат към някое висше училище, откъдето да се командироват за лектори в чужбина, поясни Вълчев. В нашите вузове учени, работещи в академията, преподавали като преподаватели от вуза, не от БАН. А докато са лектори в чужбина на условен щат към вузове, те може да си пазят и мястото в БАН в неплатен отпуск, смята министърът. Причината пък да се занижат изискванията само до "магистър" била, че има недостиг на лектори българисти, затова се дава възможност и за историци и философи. Одобряването на лекторите обаче става от комисия в МОН, а институтите на БАН имат акредитация за научна дейност и преподаване на ниво докторант, не просто магистър. Министърът първо заяви, че не са акредитирани да обучават в по-ниската степен магистър, но по-късно след разговор с акад. Ревалски призна, че акредитацията на институтите е мотив да се измисли вариант, който да не кара учените да отиват на щат във вузове.  

   

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 199

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 196

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ