Пак разпитват Тони Блеър
Комисията "Чилкот" има неизяснени въпроси към бившия британски премиер за войната в Ирак
/ брой: 18
Бившият британски премиер Тони Блеър пристигна в Конгресния център в Лондон, където се намира комисията, разследваща участието на Великобритания във войната в Ирак през 2003 г. Това е второто му явяване пред комисията през последната година. Блеър, който през януари 2010 г. влезе през заден вход, този път мина през главния изход и позира за фотографите за няколко секунди. Петимата членове на комисията, оглавена от пенсионирания държавен служител Сър Джон Чилкот, заявиха, че смятат да "запълнят празнотите" и отново да разпитат бившия премиер по някои детайли.
Точно преди година Блеър даде обяснения за решението си като министър-председател през 2003 г. Сега експремиерът е повикан отново, за да обясни празнотите в предишните си показания и очевидните несъответствия между неговия разказ, официалните документи и показанията на други свидетели. Той ще трябва да отговори за това какви обещания е дал на бившия американски президент Джордж Буш, както и за отношението му към съвета за законността на войната, който е получил от бившия главен прокурор Лорд Голдсмит.
Публичните изслушвания на комисията "Чилкот", разследваща законността на участието на Великобритания във войната в Ирак през 2003 г., започнаха на 24 ноември 2009 г. От януари 2010 г. се премина към изслушване на висши политици, военни, съветници на министри или участници при формирането на политиката на правителството на страната.
Припомняме, че Тони Блеър застана пред комисията в края на януари м.г. В продължение на шест часа той отговаря на въпроси, свързани с участието на Великобритания във войната в Ирак. Сред най-любопитните теми на препитването бе дали при срещата им през април 2002 г. е имало тайна уговорка между Блеър и бившия президент на САЩ Джордж Буш за инвазията в Ирак. Блеър отрече да е имало каквито и да било тайни и заяви, че публично е изказал позицията си за войната и проблема с иракските оръжия за масово поразяване. Експремиерът е заявил също, че информацията от разузнаването за оръжията за масово поразяване по онова време е била грешна. И е отрекъл обвиненията, че би подкрепил инвазията, дори ако Саддам Хюсеин не е разполагал с такива оръжия. На въпроса защо войната е била насочена срещу Ирак, а не срещу Иран или друга страна, Блеър отговаря, че е заради нарушаването на множество резолюции на ООН.
От показанията на бившия главен прокурор Лорд Голдсмит обаче стана ясно, че Тони Блеър е заблудил британския парламент, когато в качеството си на премиер през 2003 г. е заявил, че Великобритания има законното право да нападне Ирак въпреки несъгласието на ООН. Блеър е подвел британските депутати, въпреки че е получил съвет за противното. В интервю един месец по-късно Блеър допълва, че започването на война ще бъде законно, ако някоя страна от ООН е наложила "неоправдано" вето върху военната операция. Това обаче не е било в съответствие със съвета, който Голдсмит е дал на Блеър.