18 Април 2024четвъртък17:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отново няма хепарин в аптеките

Въпреки хвалбите на властта проблемът периодично се проявява

/ брой: 8

автор:Аида Паникян

visibility 436

Бременни отново алармират за недостиг на нискомолекулярни хепарини в аптеките. Проблемът периодично се проявява, въпреки забраната за износ на тези препарати и въпреки хвалбите на властта отпреди около месец за доставка на 300 хиляди дози за болниците. Очакваше се по този начин да се освободят количества за аптеките, но очевидно това не стана.

Въпреки че приоритетно се заделят количества за бременни, на които се предписват тези препарати, жените отново разчитат на обмен в социалните мрежи. Повечето от тях трябва да ги ползват и след раждането.

Това са едни от лекарствата с хроничен недостиг, който стана особено осезаем от началото на коронакризата, тъй като те се използват и за лечението на КОВИД-19.

Препаратите са предназначени за предотвратяване на съсирване на кръвта при бременни, при които е установена тромбофилия. Оказва се, те са принудени да търсят жизнено важните си лекарства през социалните мрежи и при възможност си помагат с налични количества, които са в срок на годност. Някои пациентки се оплакват и от драстично поскъпване на продукта.

Недостигът на тези препарати не е спирал, коментира за ДУМА председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Той обясни, че приоритетно се заделят количества за бременните. "Получаваме малко по-често и малко повече количества, но те очевидно не са достатъчни, щом продължават сигналите за недостиг. Лекарствата са по лекарско предписание. Възможно е по-рано в някои аптеки да са продавани под пределната цена, но заради повишеното търсене вече да се предлагат на пределна цена, но над нея законът не позволява поскъпване на медикаментите по лекарско предписание", поясни Костов.

Препаратите с активно вещество еноксапарин натрий и надропарин калций са различни, но със сходно действие, поради което на някои се предписва единият препарат, на други - другият, според лекарска преценка. Бременните ги получават срещу рецепта и документ за изследване, които удостоверяват необходимостта от нискомолекулярен хепарин. Често тези препарати се прилагат не само по време на цялата бременност, но и след раждането. 

Преди около 2 месеца имаше подобен проблем - тези препарати се ползват при лечение на КОВИД-19 и от началото на коронакризата остават едни от най-търсените и често липсващи. Тогава здравният министър отрече да има проблем с медикаментите. В началото на декември премиерът Бойко Борисов се похвали, че у нас пристигат 300 хиляди дози нискомолекулярен хепарин. Количествата обаче бяха предназначени за болниците.

Със заповед на здравния министър от 18 декември е спрян износът на 5 медикамента, сред които са и споменатите нискомолекулярни хепарини. Очевидно, въпреки хвалбите на властта и опитите й да внуши, че нещата са под контрол, недостигът на нискомолекулярните хепарини в аптечната мрежа продължава и поставя в риск здравето на много бременни жени у нас.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 216

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 271

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 254

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ