28 Март 2024четвъртък15:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Открити навреме, аденомите на хипофизата са лечими

Често обаче биват диагностицирани 2 и повече години, след като са се появили

/ брой: 198

автор:Аида Паникян

visibility 6250

Месеца на хипофизната жлeза екипът на УМБАЛ "Св. Иван Рилски" се ангажира да информира за аденомите на хипофизната жлеза. Повод е и Световният ден за борба със затлъстяването, а както е известно, в огромен процент от случаите то е причинено от дисфункция на хипофизата.
Аденомите на хипофизата са едни от най-често срещаните тумори на централната нервна система. Те представляват 10% от туморите на централната нервна система. Въпреки че са сравнително често срещани доброкачестевни тумори, причината за тяхната поява не е проучена и изяснена докрай. В клиничната практика се срещат  основно два вида хипофизни тумори - едните са хормонално неактивни, достигат  често големи размери и притискат зрителното кръстовище.  Другите са хормонално активни (хормоносекретиращи), които отделят биологично активни сусбстанции /хормони: пролактин, соматотропин и кортикотропин и др./, които оказват болестотворно въздействие  върху отделни органи и системи в човешкото тяло.
Кои са симптомите, които подсказват за наличието на ХА:
*    Затлъстяване и покачване на телесното тегло с над 20 кг.
*    Силно главоболие във фронталната област на главата, което трудно се повлиява от лекарства.
*    Намалено зрение (пациентите мислят, че имат проблем с очите, но прегледът при офталмолог не показва отклонения).
*    Нередовна менструация, съпроводена с повишено окосмяване, себорея, невъзможност за забременяване при жените.
*    Сексуална дисфункция (понижено либидо, импотентност) при мъжете.
*    Увеличение на крайниците, носа, шията, промяна на чертите на лицето
*    Постоянна умора, слабост в мускулите
Диагностицирането е задължително с магнитнорезонансна томография /МРТ/ с контрастно усилване и разгънато хормонално есе.  Хипофизните аденоми  се презентират с различни размери: микро и макро, както и с различната степен на агресивност към съседните съдово-нервни структури и нормалната мозъчна тъкан. Необходимостта от цялостното им отстраняване представлява истинско предизвикателство и изисква лечение и проследяване в специализирани за целта центрове. Медико-социалното значение на проблема се подсилва от факта, че ХА, особено хормоносекретиращите им форми, засягат хора в активна възраст. Някои от тях при липса на адекватно лечение могат да доведат до тежко и необратимо инвалидизиране и преждевременна смърт.
Защо навременната диагноза е важна?
В повечето случаи хипофизните аденоми са доброкачествени образувания. Проблемът е, че често те биват диагностицирани 2 и повече години, след като са се появили. А това затруднява или прави невъзможно тяхното лечение. Причината е, че този вид тумори се локализират в много важна зона на главния мозък и черепа, редом се намират големи кръвоносни  съдове, преминават много важни нерви, които отговарят за зрението и движението на очите, за чувствителността на лицето, за обонянието. Също така до хипофизата са разположени други мозъчни структури, които отговарят за жизнените показатели - дишане, сърцебиене, бодърстване, активност. Когато не бъдат диагностицирани и оперирани навреме, те могат да прораснат и обхванат важни структури и центрове, което поставя под въпрос успеваемостта от оперативното лечение, както и увеличава прекомерно рисковете от хирургията.
От хормонално активните тумори, най-чести са пролактиномите  (50-60%), при които има повишена секреция на хормона пролактин, следвани от соматотропиномите (15-20%) и кортикотропиномите (15%).
Клиничната изява на пролактинома зависи от продължителността на повишената секреция на пролактин, полът и възрастта на пациента. При жени в репродуктивна възраст може да се прояви с менструални нарушения (олигоменорея и аменорея) и/или невъзможност за забременяване. Ако пролактиномът възникне в по-млада възраст, той може да е причината за  липсата на менструация. Главоболието и  глактореята (изтичане на белезникав секрет от гърдите) са едни от най-честите симптоми при 30 до 80% от жените. Други белези, дължащи се на ниски нива на естрогени, са вагиналната сухота, болки при полов акт, намаление на костната плътност. Мъжете с пролактином са с белези на хипогонадизъм - намалено либидо, еректилна дисфункция и безплодие. Много от пациентите страдат от тежко главоболие, което не се повлиява от лекарства.
Активната акромегалията е най-честата изява при соматотропиномите. При нея има свръх секреция на растежен хормон (РХ) и инсулино подобен растежен фактор IGF-1, който в някои случаии е по-показателен за наличие на заболяването, тъй като растежният хормон може да е в нормални граници.  Симптомите са в две посоки - наблюдава се растеж на различни тъкани (кожа, кости, хрущяли и вътрешни органи), както и метаболитни проблеми (инсулинова резистентност, липолиза и др.) Промените настъпват много бавно и се изразяват в промени в лицевия череп (уголемяване на контурите на лицето, разреждане на зъбите, наедряване на носа, устните и езика); задебеляване на кожата; увеличаване на дланите и ходилата; понижаване на тембъра на гласа; артрозни и артритни промени; повишено изпотяване; изтръпване на крайниците; тежко главоболие; лесна уморяемост; нарушения в зрението. Определящи преживяемостта на пациентите са сърдечносъдовите усложнения (кардиомиопатия, сърдечна недостатъчност, артериална хипертония); метаболитните нарушения (захарен диабет, дислипидемия, прекомерно затлъстяване) и склонността към туморообразуване (чревни карциноми).
Болестта на Кушинг (БК) е клинично състояние в резултат на продължителна ексцесивна секреция на аденот-кортикотропен хормон /АКТХ/ и не бива да се бърка със Синдрома на Кушинг (СК), чийто произход е свързан с дисфункцията на надбъречната жлеза. Отдиференцирането на тези две заболявания е свързано с провеждането на МРТ на хипофиза, задължително с контрастно усилване и КТ на надбъбреци. Необходими са и специални тестове в специализирани центрове, които да отхвърлят или потвърдят наличието на едното или другото заболяване
Клиниката на болестта на Кушинг се характеризира с бавно начало и оплаквания от отпадналост, лесна умора, главоболие и мускулна слабост. При разгърната клинична картина има няколко характерни синдрома, изразени в различна степен при всеки болен. Затлъстяването се среща в 80-90% от болните. Характеризира се с натрупване на мастна тъкан в областта на главата, шията, гръдния кош и корема, докато крайниците са слаби. Болните имат зачервено, окръглено лице (facies lunata), оформяне на мастна гърбица върху последния шиен прешлен и запълване с мастна тъкан на надключичните ямки. По кожата на корема, бедрата, гърдите и ханша се наблюдават розово-червени стрии. При жените се наблюдава мъховидно окосмяване по лицето. При мъжете намалява лицевото и телесното окосмяване. Налице са мускулна слабост и атрофия в 60-80% от случаите. Налице е симптоматична артериална хипертония. Остеопороза се среща в 70% от случаите, но е по-късна проява на заболяването. Изявява се с костни болки, фрактури и деформации на прешлените.

Безплатни прегледи

В рамките на инициативата всеки вторник и четвъртък до 13 ноември в болницата ще има безплатни прегледи от 14:00 до 16:00 часа. Специалисти от Клиниката по неврохирургия ще преглеждат безплатно. Прегледите ще се провеждат в кабинет 18, ет.1. Те са предназначени за хора, които търсят второ мнение. За прегледите не се изисква направление, но е необходимо предварително записване на тел. 02/952 37 25 или на място в кабинета.
`

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ