29 Март 2024петък03:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Д-р Анатоли Кънев:

Отговорността за нашите деца е на всеки от нас

Омръзнало ми е да говорим колко калпав е българинът, казва стоматологът, който ръководи и спонсорира ученическия поход в Лудогорието

/ брой: 141

автор:Велиана Христова

visibility 37

Анатоли Кънев е роден в Кнежа, Плевенско. Завършил е стоматология, работил е като зъболекар в ихтиманските села, а от 1992 г. е частен стоматолог. От две десетилетия е в културно-просветното дружество "Родно Лудогорие" (създадено 1990 г.). От 17 години лично организира и води два похода - "По стъпките на четата на Таньо войвода" в Лудогорието и "По пътя на бунтовната армия на Бедреддин", тръгнала от Лудогорието през 1416 г. Двата похода минават през около 30 селища, населени с българско и турско население, от двата етноса са и участниците в тях, а мотото им е "Добросъседство, доверие, истина". 

Цитат
"Ние сме първо българи, после европейци. Светът е малък, но не знам дали е приятно място за живеене, ако всички сме глобалисти.

- От колко години се организира походът по съпките на четата на Таньо Войвода и как се роди идеята за него?
- Тази година беше за 27-ми път. Преди 1990 г. Борис Илиев - основателят на нашето дружество "Родно Лудогорие", който ме запали за тая идея, с шепа ентусиасти започват с една малка туристическа група. Той е краевед, от Свещари е, наричат го "Певеца на Лудогорието". И е мой тъст. Събрал е всички легенди и митове за Североизточна България, на 18 населени места е написал историята. Когато открива името на Таньо Стоянов, изследва всичко, написано за него и четата, прави малки публикации и създава този поход, който отначало е бил повече с изследователска цел. След 1990 г. се създава сдружението "Родно Лудогорие" и целта му е да потушава страстите, които възникнаха в тези години. Ние, по-големите, добре си спомняме колко бурни времена бяха. Много хора бяха обидени от т.нар. възродителен процес, направен по безобразен начин. Но в България винаги е имало интелектуалци, които са се грижели за доброто съседство между хората, за доверието. затова ние казваме: без доверие няма добросъседство. Част от идеята на нашето сдружение е да търсим нещата, които ни обединяват. а не които ни разделят. Затова и мотото на похода тази година бе не откъде, а накъде сме тръгнали. Този поход е поводът за културни изяви и за културно поведение.
- Вие откога се включихте като организатор в похода?



- Преди 17 години. И оттогава аз съм му водачът. Струва ми се - казвам го със съжаление, че от 10-ина години той бие Ботевия поход, тъй като при нас издват повече ученици, учителите виждат, че ние занимаваме децата с културни прояви от сутрин до вечер, те стават в 7 часа и лягат в 23 ч. Това е друго поколение и се радвам, че успяваме да поддържаме интерес у него не само към историята, а и към културологията. Тази година с нас беше акад. Георги Марков, тъй като освен другото, се навършват и 100 години от Балканската война, а той е специалист по тази тема. Направихме 8 семинара с единични ученически групи, а в Исперих, Разград и Попово имахме срещи с учители и с обществеността. Акад. Марков говореше как да четем историята през призмата на съвременния модерен свят. Ние търсим нещата, които ни обединяват като народ, на първо място е все пак това, че сме българи, защото негово величество европеецът не се ражда от нищото. Човек първо се ражда германец, французин, българин и после е европеец.
- Знам, че интересът в региона е много голям и не успявате да запишете всички желаещи деца. А казват, че уж децата сега не знаят историята, че трудно четат класическа литература...


- Не е така. Да, има някакви дупки в образователната система, не можем да кажем, че цялата българска общественост живо се интересува от история, от култура, но както казваше проф. Александър Фол, една дете да е прогледнало, нещо да е научило и видяло, пак има смисъл да се прави. Желаещите са наистина много. Тази година вече децата от Тутракан, от Попово, от Сливен идват вече с конкурс. Много ми стана приятно, че се обаждат родители и казват "вземете моето дете". Походът стана традиция, хората знаят за какво става дума и идват с желание. Ние провеждаме национален конкурс със съдействието на МОМН - за есе, за стихотворение, мултимедия и рисунка. Понеже напливът стана много голям, учителите се принуждават да правят някаква селекция и взимат на похода победителите на конкурса. За четирите дни ние изминаваме около 200 км по автентичните стъпки на четата. Таньо Стоянов е минавал покрай селищата, ние минаваме през тях - 28 населени места. Във всяко селище автобусите спират, децата се строяват и с "Тих бял Дунав" минават през селището, поднасяме цветя на всички паметници, независимо от кой период са, разказваме за съответния паметник, за събитията, за района и, разбира се - за четата. Децата идват с желание, защото научават страшно много неща. Тази година за пръв път от 6 години направихме преглед на маршовата и строевата песен, децата се учат да маршируват и го правят със страхотно удоволствие. Имахме 150 маршови групи в различните селища, голяма част се организираха сами, хората явно имат нужда да работят заедно.
- Има ли желаещи да идват отново на следващия поход?
- Това е големият ни проблем, защото искаме все пак повече деца да минават през този поход. А те растат, стават абитуриенти, по-рано вземат шофьорски книжки - тази година се бяха организирали групи от стари походници, които с автобус или с лични автомобили се включваха за един или за два дни. Теодоси Спасов с неговата група направи прекрасен концерт на площада в Попово, имаше хора от района, но и от цяла България. Походът реално не е падал под 500 деца, някои групи се включват за един ден, понеже с тези делегирани бюджети училищата не могат да си позволят повече - нафтата за автобусите е 2,60 лв. на километър, това е убийство! Проблем е и спането, само в Разград гледаме да осигурим по-евтин хотел с някакви условия, иначе се спи в училищата, на пода, във физкултурните салони. Кметовете много помагат. Тази година през целия поход участва кметът на Тутракан. Е, когато кмет в някое селище не дойде да ни посрещне, това обижда. Той не уважава собствените си деца, децата на региона, да не говорим за другите, които идват от София, от Сливен, Кърджали. Вече години наред главните помощници на похода са учители и директори, а не институциите. Институциите едва ли не ги ухажваме да дойдат да се снимат на трибуната, те в повечето случаи не идват. Медиите също не ни глезят - за тях явно добрата новина не е новина, а ние творим добри дела и може би не сме им интересни. Но това не ни обижда, напротив, така се чувстваме малко по-съхранени и по...
-...истински?
- Да, по-истински. Ще спомена и друго нещо. Министър Сергей Игнатов издаде заповед да се проведе походът, изпрати поздравителен адрес. В същото време към МОМН, към Двореца на децата, има един комитет, който прави официалния календар за извънкласната и извънучебната дейност. И в този календар, представете си, не са включени нито нашият поход, нито дори Ботевият поход. Това не било чисто учебникарско дело. Изглежда някъде в средния ешелон ги мързи едно писмо да изпратят до регионалните инспекторати, за да ни съдействат.
- Голяма част от разходите за похода ги поемате вие лично. Странно е, мнозина гледат само как да напълнят банковите си сметки, а вие давате за ученически поход!
- За мен това е лично усещане, и друг път сме си говорили с вас, че културата е поведение. Всеки ги разбира посвоему тези неща. Омръзнало ми е да говорим колко калпав е българинът и как не става за нищо. Каквото и да кажем за българина, ще е малко, понеже Иван Хаджийски всичко вече е казал. Според мен по-важно е да се говори за индивида, за съответното семейство, за съответната общност, за съответната професионална гилдия. Ето сега частното Сдружение на българските зъболекари се включва да помага. Решили сме да покажем, че хората в бели престилки не са само лоши, от които боли, а имаме и друго поведение. Това сдружение иска да застане зад похода. Всъщност някога дори Ботевият поход е бил стопанисван от лекари и стоматолози.
- Необичайно е зъболекар да се интересува толкова от история, вие май вече знаете повече от историците. Това хоби ли е или пак е начин на поведение?
- Начин на поведение. Историята не е просто факти от миналото, а е нещо, чрез което човек може да самооцени себе си, да се огледа какво се случва около него чрез човекознанието. Добре е всяка професия да бъде разглеждана чрез това човекознание - дали е зъболекар, журналист, политик. Ако човек погледне на първо място себе си и второ, ако се огледа, ако си припомни и "Приказка за стълбата" на Смирненски, косите му могат да настръхнат от повечето наши хора, които виждаме все в медиите.
- Причината не е ли в това, че медиите се въртят все около определени фигури, богаташът и крадецът станаха едва ли не за пример. Не се показва доброто, професионалното.
- Това за мен е най-страшното. Не може, разбира се, само медиите да обвиняваме, защото всеки има дистанционно и може да смени програмата или пък да не си купува даден вестник. По-важното е да го има и другия пример. Информация има за всичко, стига да я искаш, така че отговорността е лична. Ние издаваме и списание "Път", стараем се в него да обясняваме много неща.
- Това списание май стана вече настолна книга дори за професионалните историци.
- Втрещяват ме някои неща, които излизат публично. Излезе например една книга в университетското издателство "Св. Кл. Охридски" - помаците не били помъчени, а били самостоятелен етнос и други такива глупости. Това е едно унижение за българската нация. Аз не се чувствам виновен за определени изкривени факти, за клането в Батак, за възродителния процес - ние трябва да говорим за тези неща наистина през призмата на съвременния модерен свят и да търсим примерите, които ни обединяват. А не да обвиняваме българския народ за някакъв геноцид над македонските евреи.
- Пак медиите лансират с упование всякакви псевдонаучни умотворения, за истинските научни и качествени изследвания рядко се пише и говори.
- Много е неправилно, когато за историята като човекознание се пише през литературата или през легендите. Вазов е гений, но като е написал, че Ботев е убит на Вола, иди доказвай, че е убит в местността Йолковица. От 10-15 години там има и скромен гроб на Ботев. Навремето Хайтов имаше цял филм за Йолковица, който остана крайно непопулярен. А това пък, което той направи с този уж гроб на Левски и с тези кости, беше срамно. И сега неговият син го продължава. Затова идеята на нашето дружество е да не губим връзката с професионалните среди. На нашите походи са идвали проф. Александър Фол, проф. Матанов, проф. Георги Бакалов, акад. Константин Косев, деканът на историческия факултет в СУ Пламен Митев. Целта е да ги срещнем с тези забравени от бога учители по история, да си сверят те часовниците, самите деца да могат да работят на терен с нашите водещи специалисти. Имаме страхотни деца. В конкурса за мултимедия някои гимназисти правят неща на такова високо ниво, че на моя компютър трудно ги отварям. Ползвам и компютърни специалисти. В другия конкурс - за Бедреддин, те изваждат снимки, информация и литература, понякога изобщо неизвестни. Едно дете от Пловдив намери информация, че с Бедреддин се е занимавал самият Ларошфуко, Лафонтен е писал за него. Изумително!
- Това е вторият ви поход - той кога се провежда?
- В първия понеделник на ноември - той е повече културологичен, там са само семинари. Провеждаме го само с учителите по история, по културология, география и с деца победители от нашите конкурси. Бедреддин наистина е сложна тема - това е първото социално въстание в света, преди Томас Мюнцер, преди Ян Хус. Социалното явно винаги е вълнувало човека. А ние, разделени на партии, забравяме думата "социо". Не знам защо всичко разглеждаме през партии, а не през професионална гилдия и през усещането, че сме българи. Човек не се ражда средностатистически европеец. Светът наистина става малък, особено с интернет. Но не знам доколко е приятно място за живеене, ако всички сме глобалисти.
Питахте ме защо ходя на тези походи. Според мен не можем да обвиняваме за всичко съответния министър на просветата или на културата. Отговорността за нашите деца е отговорност на всички нас, какво правим за тях като граждани. Нека да погледнем първо себе си и това, което правим, пък тогава да псуваме държавата. Всички сме били деца и знаем как ни влияят срещите по пътя в живота. Всички сме отговорни за това, което се случва в бъдеще. Сега чувам само смешния плач как ще останем без пенсии, защото няма кой да работи. Ами да ги научим да работят! Това на кого е отговорност? Смятам, че на мен и на вас.

 


 
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ