28 Март 2024четвъртък17:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

От „Репортери без граници“ призовават журналистите в България да не допускат премиерът да ограничава медийната свобода

автор:Дума

visibility 1996

Какво може да се направи, когато премиер на една европейска държава казва, че няма да отговаря на журналистически въпроси, защото „не иска да си хаби нервите“. Този въпрос предложи за обсъждане по време на международна конференция за свободата на медиите евродепутатът Елена Йончева. Дискусията беше организирана от втората по големина група в Европейския парламент – на социалистите и демократите.

Преди няколко седмици, по време на поредната си обиколка из страната с джипката, която сам управлява, премиерът Бойко Борисов каза, че няма да си хаби нервите като отговаря на журналисти. Министър-председателят заяви още, че „има много зависими журналисти. Не са зависими от правителството, или от нас, изпълняват си някакви поръчки. Да си ги правят.“ Той предпочита да излъчва посещенията си в профила си във фейсбук.

Трудно е да повярвам, че един премиер може да каже това, реагира Павол Сзалай, директор на отдела за ЕС и Балканите в „Репортери без граници“. Според него българските журналисти трябва да се противопоставят, трябва да поставят темата за медийната свобода още преди парламентарните избори. От организацията ще подготвят препоръки за медиите за това. Журналистите трябва да са обединени, както колегите им в Полша се изправиха срещу предложението на правителството да въведе данъци върху приходите от реклама в медиите, каза той. Сзалай смята още, че Европейската народна партия трябва да поиска обяснение от Бойко Борисов – „може би трябва да му покажат как в другите държави се отнасят към медийната свобода“. Според него в България има концентрация на всички проблеми, които срещат медиите в Европа.

Не смятам, че френската публика би приела такъв подход, нито журналистите биха го търпели, коментира и Карин Барзегар от френската TV5 Monde.

Важно е да стигнем до основните причини за предизвикателствата пред медиите и да се опитаме да очертаем конкретни предложения, които да бъдат част от бъдещи инициативи на групата на социалистите и демократите, заяви още Елена Йончева. Според нея е необходимо спешно да се набележат мерки на европейско ниво, за да се предотврати по-нататъшното влошаване на медийната среда в ЕС. Елена Йончева припомни, че основата вече е поставена с резолюцията за свободата на медиите, приета през ноември от Европейския парламент, на която тя е съавтор. 

С нея Европейската комисия беше призована да представи по-амбициозен план и да продължи да работи за укрепването на медийната свобода, включително и с предложение за общоевропейско законодателство. ЕК вече наблюдава свободата на медиите в отделните държави-членки като част от годишните доклади за върховенството на закона.

Картината на ситуацията в България беше допълнена от коментара на Светослав Терзиев, директор на международния отдел на в. „Сега“ – монополизация на пазара и строг държавен контрол, включително чрез европейското финансиране.

Основната цел на медиите се промени – от това да предоставят информация на гражданите се стигна до контрол над съдържанието. Този опасен феномен създава една ужасна среда, която превръща медиите в пропагандно оръжие в ръцете на правителството, каза Петър Витанов, евродепутат от групата на социалистите и демократите. 

Слаба медийна свобода означава липси във върховенството на закона, а те се отразяват върху взаимното доверие, което е задължително условие за развитието на много европейски политики, коментира Елена Йончева в заключение.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

 

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ