28 Март 2024четвъртък23:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ако щете - вярвайте

Островът на съкровищата още крие приказни богатства

Цели пиратски флотилии са закопавали плячката си в земите на екзотичния остров Кокос, описан по-късно в романа на Робърт Луис Стивънсън

/ брой: 197

visibility 2036

Иван Беловски

Триумфът на морското пиратство секва в края на ХVIII и началото на ХIХ век. Дотогава водите на Централна и Южна Америка са пиратска територия, в която безмилостно се плячкосвало. В онези години испанските завоеватели грабели новите си колонии и претопявали в кюлчета неповторими златни и сребърни предмети на изкуството, изработени от коренните жители на американския континент.
По-късно колониалните владетели започнали да извличат от златните мини в Перу приказни богатства, които изпращали в своята родина. Пирати дебнели корабите, в тях освен скъпоценните товари се намирали и възнагражденията за испанските войници и чиновници. Нападани били често и пристанищните градове. Основни бази на пиратите в източната част на Тихия океан били архипелагът в залива Сан Мигел край панамския бряг и отдалеченият на 500 километра от брега на Коста Рика остров Кокос. На този екзотичен остров през ХVII век капитан Едуард Дейвис, предводител на цяла пиратска флотилия, скрил първото заграбено богатство. На борда на командвания от него кораб "Бачелърс дилайт", който бил един от най-прословутите пиратски кораби на всички времена, пътували двама англичани: Уилям Дампиър и Лайънел Уейфър. Те водили дневник за пътуването на кораба, в който пишат, че капитан Едуард Дейвис е поддържал приятелски връзки с пиратите Суон и Итън, които се грижели за "честното разпределение" на златните и сребърните товари край бреговете на Централна и Южна Америка.

Пиратите Барбароса в битка за Северна Африка


Капитан Дейвис, Суон и Итън кръстосвали известно време с корабите си край остров Кокос и дебнели испанските товари. Не е известно дали намеренията им са се увенчали с успех. Знае се само това, че през 1685 г. капитан Дейвис нападнал никарагуанския град Леон и го опожарил. През същата година той нападнал и ограбил няколко богато натоварени испански галеони, като укрил плячката си в залива Читам на остров Кокос. Заграбеното богатство било толкова голямо, че когато пиратите го поделяли, измервали златните монети с канчета. Една от многото легенди за съкровищата на острова разказва, че капитан Едуард Дейвис закопал в земята 733 кюлчета чисто злато. Вероятно не само той, но и други от неговата банда укривали плячката си на острова.
Може би едно от тези съкровища открил американецът Боб Флауър, който двеста години по-късно се подхлъзнал в гъсталака на острова, озовал се на ръба на една пропаст и когато се осъзнал, разбрал, че е паднал върху съкровище. За капитан Дейвис се знае само, че по-късно живял на Ямайка като богат и уважаван човек.
Друго голямо съкровище, за което се смята, че е закопано на остров Кокос, е скрито там от Бонито Бонито през 1820 г. Според легендата това е плячката от нападнатия испански превоз на пари и злато. Съхранената до днес присъда уличава него и пиратската му компания в нападение срещу перуански пристанищен град и грабеж на златни църковни предмети и фигури на светии.
Морският разбойник Бонито бил обесен заедно с 80 души пирати от неговата дружина на реята на кораба "Релампаго" в Ямайка. Само двама членове на бандата - Чапъл и Томпсън, успели да отърват въжето и избягали.

Взрив от внимание към темата след филма "Карибски пирати" с Джони Деп

В условията на размирици и въстания испанският вицекрал наредил цялото държавно съкровище, заедно със златните предмети от 63 черкви от страната, да бъдат пренесени от столицата Лима до укреплението на близкия пристанищен град Каляо. Но когато и това укрепление било застрашено, съкровището било пренесено на борда на кораба "Мери Диър", а капитан Томпсън получил заповед да го достави в Панама, за да го предаде на испанските власти.
Явно в Южна Америка имали доверие на англосаксонците, но за дългогодишния морски ястреб Томпсън това било прекалено голямо изкушение. Той и подчинените му убили испанските пазачи, след което отплавали за остров Кокос, където заровили 27 тона злато и сребро.
Малко по-късно "Мери Диър" бил пленен от испански военни кораби, но Томпсън и още един моряк, които трябвало да обяснят как да бъде намерено съкровището на острова, успели да избягат с английски китоловен кораб. На смъртното си легло след време Томпсън извадил саморъчно направена карта, на която било означено местонахождението на съкровището и с последни усилия прошепнал на приятеля си Кийтинг: "В моя сандък ще откриеш описание по какъв начин е достигнало съкровището до остров Кокос и къде точно се намира."
След смъртта на Томпсън през 1840 г. Кийтинг отворил сандъка, намерил пожълтял вързоп хартия, разровил го и прочел: "Пуснахме котва в един залив и с лодките си достигнахме пясъчна ивица, където една рекичка се вливаше в морето. Зад плажа се простираше заобиколена от високи скали равнина, покрита с гъста джунгла. Тръгнахме срещу течението на рекичката и в полите на планината харесахме място, където заровихме съкровището..." Остава загадка защо Томпсън не се е върнал на острова. Но е сигурно, че Кийтинг е бил там и че по-късно е забогатял неимоверно.
Четиридесет години по-късно един млад човек на име Робърт Луис Стивънсън чул тази странна история, която го вдъхновила за безсмъртния му роман "Островът на съкровищата". В него Стивънсън описва съвсем точно топографията на остров Кокос, където никога негов крак не е стъпвал.
Трябва да бъде отбелязано, че за "точното местонахождение" на островните съкровища междувременно били направени стотици карти, като за една от тях дори е била заплатена сума от 20 000 долара. След като на остров Кокос било закопано последното съкровище, към него се отправили над 400 експедиции, съставени от мераклии за бързо забогатяване.
Защо точно остров Кокос е привличал моряци и пирати? Защото на него падат годишно 8000 мм валежи, което е десет пъти повече, отколкото в страните от Западна Европа. Това изобилие от вода е превърнало зеления остров в продоволствена база на моряци и на пирати, чийто район бил откритото море, а остров Кокос - техен оазис.
На брега на залива Читам на остров Кокос се намира Каменната книга за посетителите. Почти всеки по-голям камък е покрит с имената на кораби, които са били стотици и са достигнали острова още през ХVIII век. По камъните са изписани имената на моряци, пирати, златотърсачи, китоловци...
Дали приказните съкровища не са потънали в недрата на този тайнствен остров Кокос? Това е напълно възможно, тъй като постоянните свлачища и над стоте регистрирани земетресения годишно вероятно са затворили достъпа до старите пещери и са променили топографията на острова. Така че дори старите пирати Едуард Дейвис, Бонито Бонито и капитан Томпсън да възкръснат, едва ли биха могли да открият днес своите заровени съкровища...

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ