28 Март 2024четвъртък14:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Островът на Изабела

Изола Бела е най-живописният от Боромейските острови в италианското езеро Маджоре

/ брой: 30

автор:Савена Злъчкин

visibility 6771

Акваторията на Маджоре - второто по големина езеро на Италия, всъщност принадлежи на две държави - Италия и Швейцария. В него се намира архипелагът на Боромейските острови с обща площ 20 хектара. Намират се в западната част на езерото, а ги наричат така по името на знатната фамилия Боромео, която започва да ги придобива през XVI век. Някои от тях - остров Мадре, остров Бела и Сан Джовани, все още са собственост на фамилията.
Изола Мадре - най-големият от трите, е известен със своята ботаническа градина, поддържана от 1823 г. в английски стил. Елегантната днес ненаселена вила е все още с богата мебелировка в стилове от XVI до XIX век и художествени произведения на италиански майстори. Нищо не е останало от замъка, съществувал между 846-а и 998 г., параклисът на Сан Виторе и маслиновите гори. През 1501 г. граф Ланчилото Боромео купува острова и започва да го преобразува. Църквата и гробищата преместил на наречения по-късно остров с името Бела. Изола дей Пескатори пък е единственият населяван в архипелага, който е рибарски остров. Последните данни са от 1971 г., когато на него са живели 208 души. Изолино ди Сан Джовани днес се води за част от Вербаня. Малгера пък е малка скала с 200 кв м площ, с пищна дива растителност и приятен малък плаж.

Палацо Боромео

Но най-разкошен е остров Бела (320 м дълъг и 80 м широк), който носи името на графиня Изабела Боромео, съпруга на Карло III Боромео.
Гледайки Изола Бела от Стреза, днес е трудно човек да повярва, че до 1632 г. той е представлявал само малък скалист остров с рибарски колиби на брега. През 1632 г. Карло III от Каза Боромео започнал строежа на палат, предназначен за на жена му - Изабела Д'Ада, която станала и кръстница на острова. Поверил задачата на миланския архитект Анджело Кривели. Работата обаче била прекъсната в средата на века заради избухналата в миланското княжество чумна епидемия. Строежът бил продължен от синовете на Карло - кардинал Жиберто III (1615-1672) и Виталияно (1620-1690). Последният възложил задачата на миланския архитект Карло Фонтана и превърнал вилата в място за разкошни празненства и театрални представления, където бил канен аристократичният цвят на цяла Европа. Задачата да довърши градините все пак се паднала на друг наследник от фамилията - Карло IV (1657-1734), а официалното им откриване станало през 1671 г.
Най-голяма популярност островът придобил по време на Джиберто V Боромео (1751-1837), когато сред гостите били английският историк и парламентарист Едуард Гибън ("История на възхода и упадъка на Римската империя"), император Наполеон и съпругата му Жозефин де Боарне и принцесата на Уелс Каролин Брунсвик. Каролин така се влюбила в острова, че започнала да убеждава фамилията да й продаде някой от съседните. След твърдия отказ принцесата се заселила на брега на остров Комо, в Чернобио и по-точно във вила Д'Есте.

Амфитеатърът на върха на острова със статуята на еднорога


Днес на острова ще откриете пищно обзаведен палат с картини на Ломбард и стенни гоблени от фламандски майстори, чиито зали дават представа какви празненства е приютявал навремето. През септември 2004 г. тук отново се случва бляскаво събитие в деня на сватбата на Лавиния Боромео и вицепрезидента на "Фиат" Джон Елкан (внук на покойния индустриалец и собственик на "Фиат" Джани Аниели).
Градината е разположена върху 10 тераси, украсени с множество фонтани и статуи, а на върха се намира т.нар Амфитеатър - театър на открито, откъдето се открива живописна панорама към бреговете на езерото. Театърът е украсен по краищата със статуи, символизиращи четирите елемента, в парка има малки лабиринти, езеро с водни лилии, цитрусови дървета и градина от азалеи. На особена почит е едно 150-годишно лаврово дърво. В градината в английски стил растат лотуси. Най-високата точка на парка е украсена от статуята на Пазителя на Любовта - еднорог, символ на фамилията Боромео.
Палатът и градините на Изола Бела са отворени за посещения от 20 март до 17 октомври от 9 до 17.30 ч., а цената на билета е 12 евро за възрастни и 5,50 евро за деца от 6 до 15 години. По-малките влизат безплатно, съществуват възможности и за комбинирани билети за Изола Мадре.


Възходът на Стреза

В италианската част на Маджоре, в залива Боромео, се намира главният туристически курорт на езерото - Стреза. Към XIV век Стреза се разраснал толкова, че получил правото да се нарича "борго" (село), а с това и да организира пазар веднъж в седмицата. По време на епидемиите населението рязко намаляло и едва през 1854 г. Стреза отново станала "борго".
През XVII век фамилията Боромео се заела с обединяването на града, който през XV век бил разделен на две - на ляво от реката Крее управлявали Боромеите, на дясно - фамилията Висконти. (Дори и днес се провежда приятелски футболен мач между отборите Боромео и Висконти). Истинският растеж на Стреза се случил през XIX век с отварянето на фериботната линия, която го свързвала с другия бряг и Швейцария. Стреза била поставена на картата на именитите и богатите, когато дукесата на Генуа купила Вила Болонгаро и тя станала нейна лятна резиденция. Дъщеря й Маргарита пък станала първата кралица на Италия след смъртта на съпруга си крал Умберто I през 1878 г.
Миланските аристократи започнали да строят в Стреза разкошни вили. Сред най-известните гости на града са Джордж Бърнард Шоу, Рокфелер, Хемунгуей, Кларк Гейбъл, Чарли Чаплин и принцеса Маргарита. Хемингуей два пъти е гостувал тук и отсядал в Гранд хотела на Боромейските острови. Апартаментът от 200 кв.м днес носи името му и е най-скъпата хотелска стая в Стреза. Гранд хотелът е построен през 1861 г. от четирима братя от фамилията Омарини, притежаващи и хотел Делфино на Изола Бела.
Но Стреза се превръща в истински туристически курорт едва в началото на XX век, когато през 1906 г. гарата му е спирка на ориент експрес участъка Венеция -Симпълтън. През 1910 г. тук се открива голям спа център с пързалка за кънки, концертна зала и казино. Започва бумът на строителство на хотели. Скоро до планината Мотароне е построена влакова линия, а там се формира голям ски център с бобслей писта. Тук е построена първата ски шанца на Италия, която работи от 1935 г. Влаковата линия е затворена през 1963 г., а 7 години по-късно започва да работи телеферичен лифт с капацитет 40 души на 20 минути. През 1946 г. градът е домакин на първия конкурс "Мис Италия" в хотел Регина палас. Състезанието се провежда тук до 1949 г. и събужда медийния интерес. (През 1947 г. Джина Лолобриджида става втора на конкурса). Традицията се възражда през 2002 г, откогато тук се провежда италианският финал за "Мис Юнивърс". Днес Стреза има репутацията на курорт от топ класа, пълна програма от събития, голям брой безплатни класически концерти и домакинства на няколко музикални фестивала



 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ