24 Април 2024сряда12:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Опозицията иска временна комисия за изборни промени

Единствено ГЕРБ не се отзоваха на поканата от БСП за дебат по проблемите при вота, чакали доклада на ЦИК

/ брой: 218

автор:Павлета Давидова

visibility 1302

С предложение за формирането на временна парламентарна комисия, която да разгледа предложенията на всички парламентарни групи за изборни изменения излязоха представители на БСП, ДПС, "Воля" и ВМРО. Това е резултатът от едночасовата среща по инициатива на левицата, на която партиите обсъдиха идеите си как трябва да протича вотът. Мотив за срещата бяха многото изборни грешки и нарушения по време на местните избори. Само ГЕРБ не изпратиха свой представител и не уважиха дискусията.

"И в тези избори имаше редица проблеми, които по мнението на различните политически сили изкривяват вота и не отразяват обективното гласуване на хората. Затова поканихме парламентарните групи да обсъдим промените в изборното законодателство и да гарантираме честността и прозрачността на изборите. Изразяваме общо съжаление, че колегите от ГЕРБ не се отзоваха. Оставаме отворени и ги каним да се присъединят към тези разговори", заяви след срещата Корнелия Нинова. Всяка от партиите е представила своите виждания по евентуални корекции в правилата за гласуване. Допирните точки са желанието за честност и прозрачност на вота, но има и разделителни линии. Разминаванията са в начините за изчистване на пороците в ИК. Лидерът на "Воля" Веселин Марешки и ВМРО искат въвеждане на образователен ценз. ДПС отново настояват за отпадане на забраната за агитация на чужд език и уседналостта, както и на ограничението за броя на секциите извън страната.

По думите на Нинова партиите са се обединили около това, че не бива да се променя сега действащата норма за 100% машинно гласуване, да продължи да се търси вариант за машинно преброяване, както и начини за изчистване на списъците. "Целта е обща: гарантиране на честен и прозрачен вот, възможност българският гражданин да гласува свободно, спокойно и да изрази волята си, такава каквато е", обясни председателката на БСП.

Стана ясно, че идеята е във временната комисия депутатите от всяка парламентарна група да са равен брой, независимо от големината й. Това е и една от основните разлики с правната комисия, където депутатите са разпределени пропорционално спрямо големината на партията, от която са. 

Йордан Цонев от ДПС бе уклончив за бъдещето на новото звено. Той обяви, че първо ще обсъди въпрoса с парламентарната си група. Не сме се обединили около нищо, заяви Цонев. По думите му освен временна комисия има поне още един вариант - дебатът за промени в ИК да започне през постоянната правна комисия.

По-късно от ГЕРБ обявиха, че не подкрепят създаването на нова комисия, корекциите на ИК можели да дойдат от правната. Председателят на групата Даниела Дариткова атакува Нинова, че е "амбициозна лидерка", която отворила темата преди президента Румен Радев, който вече обяви, че ще инициира среща за проблемите на изборния процес. Гербаджийката смята, че преди редакция на закона трябва да се изчака докладът на ЦИК.

В телевизионно интервю говорителят на ЦИК Александър Андреев отново обясни, че разминаването в някои от изборните протоколи можело да се дължи на това, че при прехвърлянето на данните от черновата на оригинала, цифрите не са били правилно записани.

Отиваме на избори като доказана алтернатива

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 78

Всеки десети родител отказва задължителна ваксина

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 78

Партия "Средна европейска класа" напуска ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 78

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 163

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 150

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 175

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ