29 Март 2024петък10:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Петолиния

Оперни и балетни шедьоври събират меломани в Стара Загора

Изложба, филмова и книжовна премиера, майсторски класове са в съпътстващата програма на ФОБИ

/ брой: 218

автор:Дума

visibility 1915

Създаден през 1967 г. като Декемврийски музикални вечери, а от 1973 г. преименуван на Фестивал на оперното и балетното изкуство в Стара Загора, е първият в България профилиран форум за музикално-сценични изкуства. От 1974 до 1989 г. в неговите рамки се провежда Националният преглед на оперното и балетното изкуство. Обществените промени след 1989 г. и пожарът на оперната сграда през 1991 г. довеждат до три прекъсвания на фестивала през 1990, 2010 и 2013 г. След като през 2017 г. беше отбелязана 50-годишнината от неговото създаване, през 2019 г. форумът ще изпълни своето 50-о издание. Тазгодишната програма е своеобразна равносметка в богатото жанрово разнообразие, научи ДУМА от Сийка Лапачка. 

Началото на 27 ноември ще постави премиерата на класическия балет "Дон Кихот" от Минкус. Постановката е на Аршак Галумян - солист и хореограф на Щатсбалет в Берлин, художник е Салваторе Русо. В ролята на Китри участва Анелия Димитрова, а Базил ще бъде Томоки Ишиго. Асистент-хореограф е Красина Павлова - примабалерина на Щатсбалет в Берлин и гордост за своята учителка Силвия Томова, артистичен директор на балета на Старозагорската опера.

Оркестърът на Старозагорската опера ще изпълни на 29 ноември популярния Концерт за цигулка и оркестър от Бетовен и сравнително рядко звучащата Втора симфония от Чайковски. Диригентът и цигулар Дмитрий Василиев е първият концертмайстор на ансамбъла "Московски солисти" на Юрий Башмет, а от 2015 г. е художествен ръководител на Международния младежки оркестър "Чайковски". Цигуларката Теодора Късметска-Сороков концертира с Виенския симфоничен оркестър, Виенския камерен оркестър, Wiener Concertverein, Виенска камерна филхармония и др.

Пловдивската опера гостува на 30 ноември с "Катерина Измайлова" от Шостакович. Постановката е на Вера Немирова, реализирала свои проекти във Виенската Щатсопера, Берлин, Залцбург, Бон, Хамбург, Пекин, Малмьо... В главните роли участват Пламен Бейков и Марияна Панова. В основата на произведението е мрачната повест от руския писател Н.С. Лесков "Леди Макбет от Мценска околия", както е било и първоначално заглавието на операта.

Съвременният танцов спектакъл "In-between" по музика на М. Рихтер ще бъде представен на 3 декември. Неговите автори-хореографи Ангелина Гаврилова и Филип Миланов от компания "Стрийм денс" описват обществото като съвкупност от свързани помежду си личности.

Македонската опера и балет от Скопие гостува на 4 декември със "Севилският бръснар". Класическото заглавие на Росини ще бъде изпълнено в оригинален прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер.

Реализацията на още един интересен международен проект - Ансамбъла за съвременна музика от Люксембург, предстои на 5 декември, с подкрепата на Министерството на културата на Люксембург. Инструментите ще бъдат представени както соло, така и в комбинация с чудесния глас на италианското белканто. Музикантите, които идват от различни точки на света (Япония, Хърватска, Австрия и България), се събират по различни причини в Люксембург, където обединяват енергия, темперамент и традиции.

Варненската опера ще представи на 6 декември "Джоконда" от Понкиели. Постановката е на Кузман Попов, диригент Григор Паликаров. В главната роля ще видим Габриела Георгиева - призната за една от най-добрите последователки на легендарната Гена Димитрова. В основата на либретото на Ариго Бойто е драмата "Анжело - тиранинът от Падуа" от Виктор Юго.

Оркестърът на Старозагорската опера под диригентството на Ивайло Кринчев ще поднесе на 7 декември концерта "150 години след Росини" с увертюри, арии и ансамбли от огромното творчество на италианския композитор. Солисти са Мила Михова, Емилия Иванова, Петя Петрова, Валери Турманов, Ивайло Джуров, Ивайло Йовчев и др. 

Последният ден, 8 декември, предлага две събития. В заседателната зала на Общинския съвет в Стара Загора е премиерата на "Процесът Мерилин Монро" - камерна опера от Роланд Баумгартнер, с участието на солисти, хор и оркестър от Старозагорската опера. Режисьор е Огнян Драганов, диригент Андрия Павлич. Финала на Фестивала на оперното и балетното изкуство ще постави Софийската опера и балет с "Лешникотрошачката" от Чайковски, постановка на Юрий Григорович. В главните роли са Катерина Петрова и Цецо Иванов.

Новост от последните години е богатата съпътстваща програма. На 27 ноември във фоайето на операта се открива фотоизложбата "Рим. Борис Христов" съвместно с музея "Борис Христов", а на 28 ноември на същото място е прожекцията на документалния филм "Сбъдването на мечти" на Елена Драгостинова и Йордан Бойчев, посветен на софийския дом на Борис Христов. На 29 ноември е премиерата на книгата "Светът на фестивалите" от Любомир Кутин. От 30 ноември до 3 декември майсторски клас по цигулка ще води Теодора Късметска-Сороков. На 1 декември е продукцията на оперната студия на Стефка Минева. 

Майсторският клас "От иновацията до реализацията: Съвременни тенденции и практики в стратегическото управление и предприемачеството в изкуствата" - семинар на проф. д-р Лидия Върбанова, международен консултант по мениджмънт на изкуствата и творческите индустрии, на 7 и 8 декември.

 

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 464

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 422

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 540

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 546

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ