28 Март 2024четвъртък11:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Едно наум

Обувките на боговете

Обичате да се разхождате в открити сандали - това в едни времена се е смятало за висша привилегия, в други - за липса на добър вкус

/ брой: 138

visibility 2732

Ани Димитрова
 

Сандали се наричат летните обувки с каишки, без пета и с открити носове, на нисък ток. Те навяват асоциации с детството, когато цяло лято носехме сандали и с тях отивахме на почивка и на морето. А който не знае - сандалите са най-древните обувки.

Оръжие за воините и за красавиците

Сандалите били характерни за много народи в древността. Обявили ги дори за своебразно "тайно оръжие". Многочислените победи на асирийците например се обясняват не само с това, че имали оръжия от желязо, но и че били добре обути в сравнение с противниците си - със солидни сандали с твърда пета, която защитавала ахилесовото сухожилие.
От гледна точна на дизайна най-съвършени били античните сандали крепиди - носели ги гръцките воини и пътешественици, също римските калиги. Изработвали ги по поръчка от здрава кожа върху дебела многослойна кожена подметка, допълвали ги с кожени или метални предпазители, които защитавали пищялите и правели практически неуязвими гръцките воини и римските легионери в близък бой.


Идеалната форма на обувките била шлифована през вековете. Сандали носели не само воините. Понякога те били знак за високо социално положение. В древен Египет сандалите били привилегия само на фараоните - първоначално плетени от папирус, а след това - от чисто злато.
По-късно, през епохата на Новото царство, те вече придобили специално предназначение.

Чиновникът отивал на работа бос

 а след него вървял роб - той носел в ръце сандалите на чиновника с огромно внимание, сякаш свещенодейства. Те бивали обувани единствено при изпълнение на служебните задължения. Вкъщи знатните египтяни се връщали пак боси.


В древна Гърция богатите се докарвали в червени сандали от египетска кожа. А гръцките хетери носели изящни сандали - оръдие за съблазняване. На подметките им набивали пирони и когато красавицата вървяла, оставяли отпечатъци, по които се четяла фразата "Следвай ме!"
В древния Рим сандалите губят значението си на обувки, които показват общественото положение (което е валидно и днес - към официално облекло не е прието да се носят сандали). С тогата - най-престижната дреха, която имали право да носят римските граждани, те обували меки обувки.
Разпространението на християнството и промените в облеклото, което

трябвало да закрива "греховната плът"

 постепенно унищожило и сандалите. Във Византия мъжете и жените носели предимно затворени обувки. В Западна Европа затворените обувки, изработени от кожа или дърво, "победили" даже в селския костюм. Сандали можели да се видят на юг, в Испания или Италия, на краката на някой беден овчар.
В Европа сандалите върнали модата на античността. В епохата на Възраждането италианските мъже надявали върху клиновете си отворени сандали. Но истинското увлечение по сандалите в античен стил вече сред жените започва в края на ХVIII и началото на ХIХ век. Красавиците от епохата на Директорията, Консулата или ампира обичали да ги носят по всяко време на годината, понякога с връзки до коленете, заедно с рокли, които наподобявали гръцките хитони или римските туники.
Тази мода предполагала да се носят пръстени и гривни и на краката, както правела Тереза Талиен, една от най-знаменитите жени на Френската революция. Друга дама от тази епоха, еталон за стил - мадам Рекамие, носела сандалите само на бос крак. Но в края на краищата победила практичността - след съпругата на Наполеон - Жозефина, чиито крака мръзнели в откритите сандали, жените отново предпочели обувки с чорапи. И сандалите пак били забравени. В края на ХIХ и началото на ХХ век ги носели бохемите, като по този начин протестирали против официалната мода.
 
Завръщане в модата

Сандалите отново навлезли масово в модата чак през 1930 г. Носели се с плажни костюми или леко лятно облекло. Обували ги с бели чорапи. На бос крак започнали да ги носят едва по време на Втората световна война. Добрият тон изисквал и през лятото в града да се обуват чорапи и затворени обувки. Сега всичко е много по-различно, сандалите се носят на бос крак. Обаче добрият тон забранява това на мъжете.
Новото завръщане на сандалите в модата е след края на войната, на вълната на новия етностил. През 50-те години на миналия век италианският дизайнер Емилио Пучи предлагал сандали, които напомняли индийските. Хипитата много обичали да носят сандали. През 1970 г. като вечерни обувки се носели златни сандали в стил диско. Стига се дотам, че през 1990 г. стил в мъжката мода препоръчвал с деловите костюми да се носят сандали.
В наши дни сандалите се възприемат напълно адекватно (въпреки, че както и преди изискването е на работа да се ходи с обувки и чорапи). В съвременната мода има две направления: кожени сандали в античен стил, с много каишки и връзки до коленете, и сандали в етнически стил с екзотични украшения от маниста, пера, кадифе и др. През този сезон те задължително покриват глезена и даже стигат по-високо, като са най-забележимата част от ансамбъла.

 

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 0

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 0

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ