Регион Мизия
Община Стражица - привлекателно място за живот
Природните богатства и сътвореното от хората са залог за успешното бъдеще на района
/ брой: 69
Община Стражица се намира в Североизточната част на област Велико Търново и попада в Северния централен район за планиране. Граничи с област Търговище и област Русе. Общината се състои от 22 населени места. Общата й площ е 58 кв.км. Заема част от преходна физикогеографска област - Дунавската хълмиста равнина и Предбалкана.
Средните предприятия - гръбнакът на местната икономика
Преработващата промишленост е исторически предопределена. Преди промените от 1989 г. територията е промишлен център в източната периферия на област Велико Търново с развити дървопреработвателна, хранително-вкусова, шивашка и др. промишленост. Общинската икономика е с дял от 3,5 на сто от нетните приходи от продажби, 4,2 на сто от дълготрайните материални активи и 3,1 на сто от заетите лица на област Велико Търново.
Броят на икономически активните предприятия в общината е 286 и представлява дял от 2,8 на сто от предприятията в цялата област. Тенденцията е към повишаване ефективността на местната икономика, изразяваща се в намаляване на броя на предприятията и нарастване на размера на произведената продукция. Микропредприятията са с най-голям относителен дял от общия брой местни предприятия - 89,2 на сто. Малките предприятия са с относителен дял 8,4 на сто.
Средните предприятия са гръбнакът на местната икономика. Те са седем на брой в сферата на преработващата промишленост.
Екологично чиста продукция
Земеделските земи обхващат 67,1 на сто от територията на общината, а горските са 24,8 на сто. В сектора работят 53 предприятия и произведената продукция представлява 29,6 на сто от цялата в общината. Секторът разполага с 33,3 на сто от приходите от дейност, 23,8 на сто от нетните приходи от продажби, 56,5 на сто от дълготрайните материални активи и 22,5 на сто от заетите лица. Тези данни показват, че сектор "Селско, горско и рибно стопанство", независимо от трудностите, е ключов за община Стражица и той продължава да се развива успешно.
Земеделските земи в общината по данни на общинската служба по земеделие са 303 438 дка. Преобладаващият дял от обработваемите земеделски земи се заема от зърнени и маслодайни култури. Най-много площ заема пшеницата, след това слънчогледът и царевицата. Добра перспектива имат зеленчукопроизводството, овощарството и лозарството. Отдалечеността от промишлени замърсители е добра предпоставка за производството на екологично чиста селскостопанска продукция и развитие на биоземеделието.
Птицевъдството е широко застъпено в общината. Доминира отглеждането на бройлери. Говедовъдството е представено от 65 регистрирани ферми за производство на краве мляко. Овцете, козите и свинете нямат пазарна ориентация, а по-скоро допълват фонда на натуралните стопанства. Добра възможност за развитие на рибовъдството дават 30-те микроязовира на територията на общината. Релефът, флората и екологично чистата среда в общината са особено подходящи за развитието на пчеларството.
Дърводобивът е умерено развит и има налични дивечовъдни станции. Преобладават широколистните гори. Регистрирани са 23 обекта за преработка и експедиране на дървесина, което създава работни места за част от населението на общината.
Индустрията - структуроопределящ отрасъл
Водещо значение в общинската икономика има преработващата промишленост. Основните предприятия са разположени в гр. Стражица и в по-големите населени места.
В Стражица се намира водещият завод за производство на стоманени радиатори в страната "Корадо България" АД. Във "Велпа 91" АД се произвежда вълнообразен картон от 2, 3 и 55 слоя, хартии, микровелпапе, транспортни опаковки - тип американски, с вътрешни детайли.
С машини и съоръжения на шведската фирма "Кантал" в ТПК "Електра" се произвежда ел. двигатели по шведска технология. Фирмата разполага със собствена производствена база, разположена на площ от 6 дка.
В сферата на хранително-вкусовата промишленост в общината работят "Пимес" ООД - за производство, преработка и търговия с птиче месо; "Вароша" ЕООД (с. Камен) - за млекопреработка и производство на мляко и млечни продукти; "Зорница-Кесарево" АД (с. Кесарево) - за производство, преработка и търговия с птиче месо.
В гр. Стражица работи мелница от ново поколение ("Агис" ООД), която произвежда всички видове брашно. През 2000 г. е създаден "Хлебозавод-Стражица" ЕООД с основен предмет на дейност производство на хляб и хлебни изделия. През 2006 г. е извършена реконструкция на производствените мощности, направени са инвестиции за над 1 млн. евро, в резултат на които производственият капацитет достига около 70 000 броя хляба на ден.
Секторът на услугите в общината формира значителна част от реализираните приходи и заетост. Той е важен фактор за повишаване на качеството на живот. И противодейства на процесите на обезлюдяване на населените места. Най-силно представен в сегмента на услугите е секторът за търговия и ремонт на автомобили и мотоциклети. Той осигурява и най-много работни места в сферата на услугите.
Каралийчеви дни на културата
Всяка година община Стражица организира през месец май (11 и 12 май) Каралийчеви дни на културата. Те са посветени на забележителния съгражданин и вълшебник на Стражица и на словото Ангел Каралийчев. Културният форум дава възможност на младите таланти в общината да представят своето творчество. Организират се Карнавал на приказките, драматизации по приказки на Ангел Каралийчев, конкурси за рисунки и литературни произведения. Каралийчевите дни са и прекрасен повод в града да гостуват съвременни писатели и творци, да се организират изложби и литературни четения.
Текущи проекти
"Услуги за ранно детско развитие в община Стражица"
Проектът цели превенция на социалното изключване и намаляване бедността сред децата чрез инвестиции в ранно детско развитие, насочени към деца от 0 до 7-годишна възраст от уязвими групи. Проектът е на стойност 454 962,02 лв.
"Осигуряване на топъл обяд в община Стражица"
Проектът има за цел подобряване качеството на живот на самотно живеещи лица и семейства, получаващи ниски пенсии, пенсии за инвалидност, наследствени пенсии, пенсии несвързани с трудова дейност, лица с доказана липса на доходи и близки, които да се грижат за тях. Бюджетът на проекта е 350 541,84 лв.
Проект към Националния доверителен екофонд - изпълнение на пакет мерки за повишаване на енергийната ефективност в сградата на ОДЗ "Ангел Каралийчев"- Стражица. Стойността на проекта е 336 719,65 лв. с ДДС.
Стратегия за водено от общностите местно развитие 2016-2023 г. на "Местна инициативна група Лясковец-Стражица" за 4,5 млн. лв. без вкл. ДДС.
Ремонт на язовир "Ръбе - с. Сушица, на стойност 343 212,44 лв.
Ремонт на язовир "Сусурлука - с. Сушица, на стойност 224 308,72 лв.
"Ремонт на язовир "Ташлъдере" - с. Камен, на стойност 581 102 лв.
"Деинституционализация на социални услуги за деца в община Стражица". Стойността на безвъзмездната финансова помощ е 389 996,18 лв.
"Социални иновации за достоен живот в община Стражица". По проекта се предоставят почасови услуги на хора с увреждания и хора над 65 години - жители на общината, които не могат сами да се справят в ежедневието си. Одобрената помощ е в размер на 219 998,75 лв.
"Рекултивация на депо за твърди битови отпадъци - гр. Стражица, област Велико Търново". Целта на проекта е да се рекултивира теренът на депото на община Стражица до с. Асеново предвид старта на работа на новото регионално депо до с. Шереметя, община Велико Търново. Стойността на проекта е 1 326 388,33 лв. с включен ДДС.
"Реконструкция и подмяна на участъци от водопроводната мрежа в с. Кесарево, с. Камен, с. Сушица, с. Асеново и с. Царски Извор на обща стойност 7 036 198,17 лв.
"Реконструкция и рехабилитация на общински пътища в община Стражица" на обща стойност 6 987 747,55 лв.
Доставка на светодиодни улични осветителни тела за обезпечаване потребностите на община Стражица - стойност на проекта 496 681,20 лв. с ДДС.
"Интеграция на уязвими групи в община Стражица по Социално-икономическа интеграция на уязвими групи. Интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование". Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 888 317,50 лв., от които 499 138,98 лв. са по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2014-2020 г. и 389 175,52 лв. - по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж".
Приключени проекти
"Подкрепа за независим живот в община Стражица" - финансиран по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", на обща стойност 499 960,40 лв.
"Активиране, обучение и интеграция в заетост на неактивни младежи" - финансиран по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", на обща стойност 224 115,92 лв.
По Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, приключи изпълнението на строително-ремонтните дейности на три жилищни сгради в гр. Стражица:
- жилищен блок на ул. "Стадиона" № 1,3,5,7
- жилищен блок на ул. "Михаил Друмев" № 23,25,27,29,31
- жилищен блок на ул. "Михаил Друмев" № 15,17,19,21
Маршрут "Европа" от Стражица до БПСЕС 2018 за подкрепа на инициативи на общините, свързани с регионалното измерение на българското председателство на Съвета на ЕС на стойност 2998 лв.
"Реконструкция и подмяна на довеждащ водопровод" до с. Бряговица (от ПС "Джулюница" до връзка с вътрешна водопроводна мрежа), финансиран от МРРБ на стойност 655 386,96 лв.
Проект по програма Интеррег V-A "Румъния-България" 2014-2020 г. Проектът "Трансгранично партньорство между община Болинтин Вале и община Стражица, с цел подобряване на системата за вземане на решения - редици от мостове и врати" бе на стойност 299 325,66 евро.
Проект "Изграждане на интегрирана система за видеонаблюдение и охрана на територията на община Стражица", финансиран от бюджета на община Стражица, на стойност 405 424,64 лв. с ДДС.
Проект към Националния доверителен екофонд за изпълнение на пакет мерки за повишаване на енергийната ефективност в административните сгради на общината и на БКС.
Проект "Европа в капана на имигрантската криза", финансиран от Програма "Европа за гражданите". Проектът, на стойност 20 000 евро, се осъществи в партньорство с община Щип от Македония.
Фестивал на житената питка
Фестивалът на житената питка се организира в памет на Ангел Каралийчев и е свързан с основния поминък на населението и традиционно добре развитите отрасли на зърнопроизводство и хлебопроизводство. Провежда се всяка година на Международния ден на хляба и прехраната - 16 октомври. В съпътстващите прояви по време на фестивала участват малки и големи. Организират се възстановки на народни обичаи, изпълняват се песни и танци, свързани с хляба. През 2018 г. във фестивала участваха гости от Северозападна България и от Румъния.