28 Март 2024четвъртък12:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Младежи

Образователните проблеми на младото поколение

Студентите са в своеобразен капан - след като завършат, повечето от тях попадат в лапите на безработицата

/ брой: 27

visibility 635

Елена Емилова

Всяка година пред широко отворените врати на българските университети се изсипват хиляди кандидат-студенти. Малка част от тях не могат да преминат "портите на бъдещето", но мнозинството стават "висшисти".
В момента студентите в страната ни са 30 000, но колко ли от тях са конкурентоспособни със своята специалност на пазара на труда, а не в някоя столична дискотека? Не един или два пъти е коментиран проблемът на Студентския град, който е едно бутафорно студентско градче. Дюнери, пици, банички, магазини с парцалки и дрънкулки, барове, розово ново строителство измежду старите общежития, дупки, локви, дискотеки, барове, фризьорски салони.
Цялата тази идилия е образователният свят на българските студенти, в който те прекарват по-голямата част от т.нар. си студентски живот. В този свят ученето не е приоритет, но всяко чудо за три дни. След дипломирането си псевдовисшистите виждат натрупаните по време на студентския си живот знания и качества и почват да плюят, да винят образователната система, без да си дадат сметка, че обучението е двустранен процес. Така с натрупания стаж в столичните заведения единственият изход за по-добро бъдеще им изглежда терминала на летище София, не осъзнавайки, че не само държавата определя стандарта на живот, ами и образованието, стажът и квалификациите, които имат.
Въпреки че в нашата страна често образованието няма нищо общо с работата. Ако едно време поговорката "Учи, за да не работиш" се е отнасяла за тежкия физически труд на българина на полето, то сега важи с пълна сила за всички висшисти.
По последни данни на Евростат миналата година младежката безработица в България е 29,6%, което е над средното ниво за Европа. Всъщност безработицата сред младите не е български феномен. В световен мащаб всеки осми на възраст между 15 и 24 години си търси работа, сочи доклад на ЮНЕСКО. Често грамотни, амбициозни млади хора (за щастие още ги има) се оказват без работа, а когато си намерят, основните пречки за тях са недостатъчно натрупан стаж или пък очакванията за напразно разбиране от страна на работодателите за съчетаването на работата с образованието. И така накрая да учиш и да се издържаш сам, става толкова невъзможно, колкото да не те приемат в някой ВУЗ, след като си получил тройка на изпита.
България е поставена на 30-о място сред 40 страни по качество на образователната си система в класация на образователната компания "Пиърсън". Това, че образователната ни система има пропуски, е неоспорим факт. Вината за неграмотността и ниската обща култура не е само на нас, младите. "Защо да ни е трудно, щом може да е лесно", май е станал предпочитаният девиз на нашето поколение.
Това обаче е резултат от спада на критериите на обучението в училищата и университетите. С понижението на изискванията спадат и критериите, които трябва да покрият учащите, а на свой ред те се уповават на тезата - с малко труд, висок резултат. Тъй като монетата винаги има две страни, се питам защо ли след като България е считана за страна с ниско качество на образование, то на международните олимпиади именно българи печелят първите места. Скоро попаднах на новина за българските ученици Йордан Йорданов и Катерина Найденова, които са спечелили два бронзови медала от Втората световна олимпиада по физика, която се е състояла в Джакарта, Индонезия. Но тези млади хора са само малка част от поводите за гордост на образователната ни система, които ако тръгна да изброявам, няма да ми стигне цяла седмица.
Да, младите сме бъдещето на България, колкото и банално да звучи, и да, тя има такова с нас. И въпреки песимистичните статистики аз знам, че има много млади хора, които имат потенциал, просто трябва да им се даде шанс да го развият тук, в страната си, вместо да емигрират.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 172

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 144

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 164

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ