Нямало да има политически натиск при финансово оздравяване на общини
/ брой: 15
Няма риск от политически натиск, ако определени общини влязат в процедура по финансово оздравяване. Това каза председателят на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова във връзка с новия законопроект за публичните финанси, предвиждащ оздравяване на задлъжнелите общини при определени условия, предаде "Фокус".
Миналата седмица Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане промени в Закона за публичните финанси, според което бюджетите на общини, които са влезли в процедура за финансово оздравяване, ще се съгласуват с ведомството. Преди няколко дни обаче изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в България Гинка Чавдарова заяви, че новият модел на финансиране може да доведе общините до фалит. Сдружението на общините настоява за активно участие при дискутирането на проектозакона и разчита, че заложеното в него ще претърпи промяна. Както финансите, така и решенията за общинските бюджети са изцяло в ръцете на държавата, а общините не са в позиция сами да вземат решения, каза Чавдарова.
По думите на Менда Стоянова обаче има общини с хронични дефицити, няколко пъти надвишаващи техния бюджет, които на практика и сега зависят от централната власт. "Ако се погледнат общините, които са във висока задлъжнялост, те имат ниски бюджети, ниски собствени приходи. Над 50% от приходите им са държавни субсидии, за държавно делегираните дейности, гарантиращи образование, здравеопазване, социални дейности, които са в рамките на общината", каза Стоянова. Според нея собствените приходи на една такава община са в много малък процент и затова винаги търси помощ от държавата, за да избегне процедура по несъстоятелност в съда. "Тя и сега е зависима. Когато тя прави разходи много повече от собствените си, разбира се, че тя отново отива пред държавата", каза Стоянова.