28 Март 2024четвъртък16:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Смяна на караула

Новият лидер на Казахстан избягва резките движения

Токаев ще продължи многовекторната политика, но с крачка-две ще бъде по-близо до Изтока, отколкото до Запада

/ брой: 58

автор:Юри Михалков

visibility 953

Символът на независимия Казахстан Нулсултан Назарбаев подаде оставка от президентския пост и сега погледите на всички са насочени към 64-годишния му приемник Касим-Жомарт Токаев. Неговата биографията хвърля немалка светлина върху политиката, която той ще следва. През 1975 г. той завършва елитния за съветската епоха Московски държавен институт за международни отношения (МГИМО), където са учили и немалко българи - с други думи, дипломацията е неговата територия. Показателно е, че през 1983-1984 г. 

специализира китайски език в Пекинския университет 

Там впрочем руската му съпруга го дарява с наследник. Не е без значение също, че в постсътветския период той завършва и Дипломатическата академия на руското Министерство на външните работи (1992 г.) В чужбина преминава и значителна част от кариерата му. През 2008-2001 г. е зам.-председател на Парламентарната асамблея на ОССЕ. През годините 2011-2013 е заместник на генсека на ООН Бан Ги Мун и е оглавявал Европейското отделение на ООН в Женева, където е бил и генерален секретар на Конференцията по разоръжаване. Новият казахстански ръководител е също почетен доктор и професор на Дипломатическата академия на руското МВнР, почетен доктор е и на Женевския институт за дипломация и международни отношения, а също е действителен член на Световната Академия на естествените и хуманитарните науки. От само себе си се разбира, че знае руски, китайски и английски език. Една любопитна подробност, неговото хоби е азиатският спорт пинг-понг (тенис на маса). Токаев дори е председател на местната федерация. Няма данни да се увлича по популярния на Запад голф. Общо взето, той е възпитаник на онази част от съветско-руската дипломатическа традиция, която е формирана в Изтока, но е отворена и към Запада. 

И още нещо. В независим Казахстан той е бил и премиер, и вицепремиер, и министър на външните работи. Съвременната външна политика на Казахстан до голяма степен е негово дело. "Той работи с мен от първите дни на независимостта на Казахстан... Всички програми бяха разработени и приети с неговото участие", бяха думите на Назарбаев, когато се аргументираше защо Токаев трябва да го смени. 

Очевидно това е тежка артилерия държавник 

с много голям опит в управлението на страната.

Мнозинството казахски, регионални и руски политолози смятат, че Токаев няма да предприема резки изменения в политиката. "Това е човек с много умерени възгледи, който не обича каквито и да е резки движения в каквато и да е посока. Ако се съди по цялата му биография, той не е привърженик на каквито и да е радикални изменения", сподели пред ТАСС казахстанският политолог и бивш министерски съветник Айдос Саръм.

Съпредседателят на киргизския клуб на регионалните експерти "Пикир" Игор Шестаков също очаква продължаване на многовекторната политика при Токаев, но и набляга на някои нюанси. По думите му приоритети на страната ще бъдат Русия, Централна Азия и Китай. "Естествено, Казахстан ще съхрани сътрудничеството с Евразийския икономически съюз (ЕАИС), все пак евразийската интеграция беше инициатива именно на Назарбаев, а не проект на Москва, както погрешно мнозина смятат", отбеляза Шестаков. Той е убеден, че ЕАЕС ще остане "едно от ключовите направления в търговско-икономическата сфера" на Казахстан.

Показателни бяха следните движения на Нур-султан (новото наименование на столицата). Назарбаев е сметнал за необходимо да уведоми Владимир Путин за оставката си, преди дя я обяви на нацията. А след като я обяви, излетя за Пекин, за да разясни на Си Цзинпин защо е предприел "смяната на караула". Малко след встъпването в длъжност Токаев обяви, че в най-близко време ще посети Москва и двамата с Путин проведоха телефонен разговор - но първото му посещение ще бъде в Русия.

Не бива да се забравя и друго. Назарбаев вече не е президент, но ще ръководи Съвета за сигурност, който всъщност контролира държавните институции и е ключово звено на държавното управление. Той остава и лидер на управляващата партия "Нур Отан", а и е пожизнен лидер. Според всеобщото мнение той ще продължи да оказва влияние върху политическия живот в страната.  

Има основание да се предполага, че между Китай и Русия, които са двата висши външнополитически приоритета, Токаев ще наблегне повечко на държавата, в която пинг-понгът е национален спорт. Китай е основният търговски партньор на Казахстан. Последните 5 години двустранният стокообмен достигна рекордните $28,6 млрд. 

Поднебесната пък е най-големият чужд инвеститор 

през първото полугодие на 2018 г. - инвестициите й в икономиката на Казахстан достигнаха $15,6 млрд. Централноазиатската държава е важна за Китай и заради глобалния му проект "Един пояс, един път", тя е сред възловите страни за реализирането на това начинание, на което САЩ се противопоставят все по-масирано. В руските медии експертът Владимир Рожанковски от "Международния финансов център" изрази мнение, че в Пекин се опасявали да не би при Токаев да спаднат обемите на двустранната търговия и да се затегнат правилата за китайския капитал в страната. Тези опасения едва ли имат основания, след като Назарбаев удостои Си с честта да му отиде на крака, за да разясни оставката си. А и да разсее въпросителните, ако те са натежавали. 

Що се отнася до Русия, то тя не е в първата тройката на чуждите инвестиции в Казахстан, където са Холандия, САЩ и Швейцария. Нейният дял по този показател за 9-те месеца на 2018-та е $1,17 млрд. Докато на Холандия е $4,74 млрд., САЩ $3,9 млрд. и Швейцария $2,2 млрд.

В същото време двустранният стокообмен за 2018 г. достигна $17,6 млрд., а Русия остава вносител №1 за Казахстан, нейният дял от целия му импорт е 37,3 на сто. 

Според експертите Русия си остава ключов партньор за Казахстан и по други показатели - геостратегически, исторически, географски, хуманитарни (етническите руснаци са 23% от населението на страната).  

От Казахстан обаче се интересува и Америка. Тя ще предприеме политически и икономически стъпки, за да разшири влиянието си в страната, което не е голямо, вещае през ТАСС проф. Андрей Коробков от Университета на щата Тенеси.  Той е убеден, че Вашингтон "ще възпрепятства бързото разширяване на ролята на Китай. Ще се опитва, несъмнено 

да подронва и ролята на Русия 

спрямо която според политолога може да се "отправят многобройни предупреждения да не пречи на развитието на демокрацията и прочее" в Казахстан. Коробков смята, че Вашингтон ще предлага икономически сделки, ще води интензивни преговори както с правителството, така и с опозиционни фигури. Той не изключва и по-лукави похвати от американската страна - да обсипят страната, Назарбаев и Токаев с хвалби за утвърждаване на демократичния процес, "сравнявайки техните действия с положението в Русия". Във Вашингтон може да се поблазнят и за изпробване на "цветна революция". Според други експерти САЩ ще се опитат да привличат страната съм сътрудничество с НАТО, което тя отбягваше.

Но Токаев не играе голф. А и не е бил стипендиант на Държавния департамент на САЩ, нито пък е учил в американски университет. Разбира се, той няма да хлопва вратата на САЩ. Вече стана дума, че "кръвната му група" изключва резките движения. Освен това страната му прави бизнес с американските гиганти като "Шеврон", "Ексон Мобил", "Дженерал илектрик", "Холибърт".  

Но заради САЩ и Запада като цяло той със сигурност няма да отдалечи страната си на "нестратегическо разстояние" от Русия и Китай. И в същото време няма да се откаже от партнирането със Запада, най-вече в икономиката. Като цяло, макар и с крачка-две, но многовекторната му политика ще бъде по-близо до съседните и географски близките държави. То и думата геополитика е това - политика на географията.     

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ