19 Април 2024петък14:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Новите лекарства идват най-късно у нас

/ брой: 56

автор:Аида Паникян

visibility 877

Процедурата по регистрирането и реимбурсирането на нови лекарства с обществени средства у нас взема около 550 дни. Това поставя България на едно от последните места в ЕС, каза изпълнителният директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании Деян Денев по време на форум за достъпа до лекарства. Той предупреди, че почти още толкова време ще е необходимо, ако влязат в сила новите правила, които планират здравните власти. Над 120 нови терапии са одобрени през последните 3 години от Европейската агенция по лекарствата, но едва 20% от тях са влезли в българския реимбурсен списък.

Досега, за да бъде одобрена дадена нова терапия, се изискваше да няма негативна оценка на здравните технологии в някоя европейска страна, а сега ще се иска лекарството да има поне 3 положителни оценки, и то в конкретни 10 референтни държави. 

Досега една терапия, за да бъде плащана от НЗОК трябваше да бъде покривана с обществени средства в 5 от 27-те страни на ЕС, но занапред се предвижда да бъде покривана в 5 от конкретни 10 референтни държави със средства от най-големия им фонд.

Eксперти смятат, че е желателно да отпадне изискването задължително да се сравнява и да се търсят поне 3 положителни оценки на здравните технологии в 10 референтни страни. Вместо това трябва да се разчита на българската оценка. 

У нас все още няма и наредба, която да урежда ползването на нерегистрирани лекарства от болни, които са в тежко състояние и може да не дочакат регистрацията.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 205

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 210

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 220

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 204

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ