29 Март 2024петък17:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ГЛОБУС

Новата коалиция в Австрия: Дързък експеримент или политическа авантюра

Историческо влизане на Зелените в управлението на Австрия, екологията и бариерите пред миграцията са приоритетите на правителството

/ брой: 8

visibility 1407

Маргарита Самсарова, 

Виена, специално за ДУМА

На 7 януари положи клетва и встъпи в длъжност новото австрийско правителство начело със стария-нов канцлер - 33-годишния Себастиан Курц. То е съставено от консервативната Австрийска народна партия (АНП) и партията на Зелените. Официалната церемония се състоя в двореца Хофбург в присъствието на президента Александър Ван дер Белен, който бе кандидатът на Зелените за поста държавен глава. 

До този кабинет се стигна след състоялите се на 29 септември м.г. предсрочни парламентарни избори вследствие на разпада на управляващата тогава коалиция между АНП и крайнодясната Партия на свободата, настъпил заради корупционния скандал, известен като"Аферата Ибиса", който продължава да е обект на официално разследване. Един месец, от 8 октомври до 8 ноември, спечелилата изборите АНП, но без необходимото мнозинство да управлява сама, води сондиращи разговори с другите парламентарно представени сили. От 2000 г. този вид разговори са обичайна практика в австрийския вътрешнополитически живот преди преминаването към преговори за съставяне на правителство с дадена партия. След като ръководствата на Австрийската народна партия и Зелените одобриха започването на такива преговори на 18 ноември, преговорните екипи на двете партии започнаха работа по постигането на коалиционно споразумение за управление на страната. За тази цел 100 души, разделени в 6 групи и 30 експертни групи, участваха в изработването на правителствена програма за управление, която да отразява вижданията на двете партии 

с коренно противоположни позиции по редица основни въпроси 

като опазването на околната среда и миграцията. На 1 януари бе постигнато окончателното споразумение, което бе определено от някои медии като историческо предвид факта, че това е първото включване на Зелените в австрийско правителство на федерално ниво. 

На изборите през септември загрижеността за околната среда се оказа най-голямото притеснение на австрийските граждани, което позволи на Зелените да постигнат най-добрия им резултат от 13,9 процента. Така те отново се завърнаха в качеството си на активен играч на политическата сцена, след като вследствие на слабото си представяне на парламентарните избори през 2017 г. останаха извън Националния съвет. Новите коалиционни партньори имат сега мнозинство от 97 депутати от общо 183 в долната камара на парламента. 

На 2 януари програмата за управление бе публично представена. Себастиан Курц посочи, че тя не е "минимален компромис" между коалиционните партньори, а е "най-доброто от двата свята". Така двете партии са могли да "изпълнят основните си изборни обещания", заяви Курц. На 3 януари федералното ръководство на АНП и разширеното федерално ръководство на Зелените гласува споразумението, а на 4 януари над 93 процента от делегатите на конгреса на Зелените го подкрепиха. Според проучване на общественото мнение на института "Рисърч афеърс", направено след представянето на новото правителство по поръчка на в."Йостерайх", 

то стартира със силна подкрепа 

Партията на Себастиан Курц АНП получава най-голямо одобрение от 39 процента, сочи анкетата, а Зелените на Вернер Коглер с получените 17 процента делят второто място със социалдемократите, които все още не могат да излязат от кризата, в която изпаднаха през последните години. За първи път мнозинството анкетирани, 52 процента, смятат, че това правителство ще изкара целия си петгодишен мандат, като 13 процента дори смятат, че това управление ще продължи 10 години. 

В новия кабинет 10 министри и двама държавни секретари са от АНП, а 4 министри са от Зелените. Вицепремиер и министър на държавната администрация и спорта е лидерът на Зелените Вернер Коглер. Неговата съпартийка Леоноре Гевеслер оглави новосъздаденото мега министерство на транспорта, иновациите и технологиите, като в нейния ресор са и въпросите за опазване на околната среда и климата. Новият министър на правосъдието е Алма Задич, също от партията на Зелените, босненска бежанка, която е пристигнала с родителите си в Австрия на 10-годишна възраст през 1994 г. Рудолф Аншобер (Зелените) оглави министерството на труда, социалните въпроси, здравеопазването и защитата на потребителите. 

Консерваторите си запазват основните министерства като тези на външните и на вътрешните работи, и на финансите. Досегашният външен министър в служебното правителство Александър Шаленберг остава на поста си, а Гернот Блюмел, близък съратник на Себастиан Курц, е новият финансов министър. Юристката Клаудиа Танер пое министерството на отбраната, а Карл Нехамер, който от 2018 г. е генерален секретар на АНП, ще е министър на вътрешните работи. 

Основни приоритети в правителствената програма са екологията и миграцията. Рестриктивната миграционна политика остава акцент в работата на кабинета. Новият външен министър Шаленберг вече заяви, че Австрия и при това правителство 

няма да се присъедини към Глобалния пакт за миграцията на ООН 

"Австрия трябва да се превърне във водещ световен пример за опазването на климата", заяви по отношение на другия приоритет в работата на кабинета лидерът на Зелените Вернер Коглер, според когото страната ще постигне климатичен неутралитет през 2040 година.

Дали "дръзкият експеримент" или "политическата авантюра", както някои медии определиха коалицията между консерваторите и Зелените ще има успех зависи доколко участниците в нея ще успеят наистина да отговорят на очакванията на гражданите. След като само в рамките на две години в Австрия два пъти имаше предсрочни парламентарни избори е очевидно, че австрийските избиратели не са склонни да гледат търпеливо неспазването на изборните обещания и да подминават политическите скандали.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ