19 Април 2024петък14:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нов шанс за страдащите от болестта на Карим Абдул Джабар

Пътят на медицината от "Колко ми остава?" до "Как ще живея?"

/ брой: 136

автор:Аида Паникян

visibility 1809

Ако до преди няколко години първият въпрос на болните от хронична миелоидна левкемия (ХМЛ) бе "Докторе, колко живот ми остава?", сега е "Докторе, на кой етап от лечението ще мога да имам дете?". Благодарение на най-новите медикаменти, както и на възможностите за провеждане на съвременни изследвания, този рак на кръвта вече не е присъда за болните. Приложението на лекарствата, наречени тирозинкиназни инхибитори (ТКИ), промени съществено естествения ход на заболяването. И макар средностатистически броят на новозаболелите да се запазва, преживяемостта на тези пациенти се увеличи значително.
Въпреки това не всички въпросителни пред лекарите имат отговор. Един от тях е

"Кога пациентът е излекуван?"

В момента хематолозите по целия свят проучват възможностите за спиране на лечението при пациенти, чието състояние се е подобрило. В момента в света започва мащабно клинично проучване - в над 40 страни, и се очаква при 1000 от около 2500 пациенти да спре на лечението поради подобряване на състоянието им. Това е от голямо значение и за самия болен, и за здравноосигурителните системи, тъй като лечението на ХМЛ е доста скъпо. В България лекарствата на един такъв пациент в зависимост от степента на развитие на болестта струват средно месечно  около 5 хил. лв.
Към момента на диагнозата на левкемия се смята, че броят на туморните клетки възлиза на 10 на 12-а степен, което съответства на окръжност с диаметър 15 см. В хода на лечението броят на левкемичните клетки намалява. Засега медицинската наука смята, че спадането им под 0,1% (окръжност с диаметър 1,5 см) е гаранция, че болестта няма да прогресира в следващите няколко години. Постигането на още по-добър отговор на лечението (спадането на левкемичните клетки под 0,0032%) се изразява с окръжност с диаметър 48 мм. Това вече е възможност за спиране на лечението. 


На определен етап от лечението при голяма част от болните настъпва подобрение на състоянието. Как да бъде променено лечението и дали то да спре, лекарят може да прецени въз основа на определени изследвания. Основен елемент от лечението е да се оцени как намалява туморният обем (броят на туморните клетки). Използват се няколко метода като молекулярният е най-чувствителен и позволява да се улови 1 туморна клетка на 100 хил. здрави. Спадането на молекулярния обем под 0,1% в голяма степен е гаранция за липса на прогресия на заболяването в следващите години. Нивата на молекулярния отговор се разделят на 2 основни форми - голям (спад на туморния обем под 0,1%) и пълен, при който не може да се докаже наличие на остатъчни левкемични клетки. Но това не изключва наличието ми, а само показва, че са под прага на чувствителността на използвания метод на изследване. Затова колкото е по-чувствителен методът, толкова по-точно може да се разбере какво е намалението на туморния обем.

Първи на Балканския полуостров въвеждаме

нов метод на изследване. "Досега изследването се извършваше ръчно в 5 етапа, което отнемаше около 6 часа работно време, а резултат от изследването можеше да се получи след 2 до 3 дни. За да се поведе изследването, бе необходимо да се вземе около 10 мл кръв и изискваше многобройни накапвания на контроли (проби), което крие риск от неточности при капането, а това може да промени крайният резултат", обяснява доц. Д-р Георги Балаценко, началник на Консултативно-диагностичен блок към Специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания в София. От около половин година България единствена на Балканите,  разполага с нов апарат за изследване на туморния обем, при който човешкият труд се свежда до 4 накапвания, което отнема 10 минути. За изследването са необходими около 200 микролитра (вместо 10 мл) кръв. Цялото изследване отнема около 2 часа, което позволява още същия ден да се получи резултат и да се знае какво е нивото на остатътчната болест при пациента. Най-важното е, че новата апаратура показва с много по-голяма точност какъв е обемът на туморните клетки в кръвта. 
НЗОК плаща за изследването, но средствата покриват само стойността на консумативите, коментира доц. Балаценко.


В България

От хронична миелоидна левкемия (ХМЛ) у нас страдат около 350 души. Тя е злокачествено заболяване на кръвта и една от четирите най-често срещани разновидности на левкемията при възрастните хора. Болестта започва своето развитие заради аномалия на стволовите клетки в костния мозък. Отклонението е локализирано върху дефектен ген в т.нар. Филаделфийска хромозома, който е отговорен за синтезирането на белтък, контролиращ производството на бели кръвни телца. Прогнозите са, че до 2020 г. преживяемостта на тези пациенти ще се увеличи, като тя ще бъде съизмерима с тази на диабетиците", коментира проф. д-р Георги Михайлов, национален консултант по хематология.


Най-важния мач

Легендарният американски баскетболист Карим Абдул Джабар пребори левкемията. Шесткратният шампион на НБА шокира света през ноември 2009 г., когато разкри, че страда от заболяването, диагностицирано година по-рано. През февруари 2011 г. обяви, че е излекуван.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 205

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 210

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 220

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 204

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ