Нов поглед към архитектурата на социализма
Изложбата "Монументални истории" представи неподозираните мащаби на българската проучвателна, проектантска и строителна дейност в Африка и Близкия изток
/ брой: 150
Сдружение "Punct'o" представи във Виваком арт хол снимки и проекти на значими обществени сгради от Африка и Близкия изток и спомени на техните проектанти и строители, на безплатна изложба, целяща да покаже по-различна гледна точка за архитектурата между 1960 и 1989 г.
В началото на 60-те в България са основани научно-технически държавни предприятия, които поставят началото на проучвателна, проектантска и строителна дейност в Африка и Близкия изток. Стотици архитекти и инженери реализират мащабни проекти в над 35 държави по света, голяма част от които остават емблематични здания за местните общностни и досега. Във времена, когато пътуването зад граница е привилегия, те се срещат с неочаквани културни и професионални особености в страни като Либия, Нигерия, Мозамбик, Монголия и дори Виетнам.
Изложбата включваше архивни снимки от строежа на сградите, както и съвременни фотографии. Част от зданията бяха представени и чрез 3D-принтирани макети, изработени от студенти от УАСГ, ВСУ "Любен Каравелов" и НБУ. Посетителите можеха да добият представа за мащаба и значимостта на износа на архитектурна дейност чрез инфографики и диаграми, подготвени от участници в магистърската работилница на Manchester School of Architecture. Защото зад всяка сграда човешките истории са най-ценни, екипът представи спомените и личните архиви на българите, работили в чужбина. Архитектите, инженерите и строителите, прекарали важни години от живота си зад граница, разказаха за топлотата, с която са били посрещани, и емоциите, с които са се връщали в родината, във видеоинтервюта и разговор на откриването.
"Проектите, реализирани в Африка и Близкия изток, биха могли да дадат така нужния нов поглед към архитектурата от социализма, споделя Елена Балабанска, съосновател на "Punct'o" и инициатор на проекта. Омаловажавано и неразбрано, българското културно наследство от периода 1944-1989 г. е в риск да бъде забравено. Самата аз доскоро не знаех, че мой роднина също е работил в Нигерия като инженер, а съм сигурна, че много хора могат да намерят познати с подобна история."
Екипът на сдружение "Punct'o", основано в началото на 2016 г., цели да повиши мотивацията, информираността и участието на младите хора в различни аспекти от социалния и културния живот чрез интерактивни събития и работилници. Проектът "Монументални истории" е серия от инициативи, целящи да запознаят публиката с неподозирания мащаб на научно-техническия обмен между България и приятелски страни на Източния блок. До средата на 90-те се изпълняват проекти за милиони валутни левове, като над 10% от действащите в България архитекти са изпратени на работа в чужбина. Проектът е реализиран и с подкрепата на Виваком и Виваком арт хол, "Бош", Регионалната колегия-София област към Камарата на архитектите в България, НДФ "13 века България" и АМФИОН.
Националният театър в Лагос, Нигерия, все още е възприеман за емблематична сграда за района от местното население
Общински комплекс, Абу Даби, с главен архитект Димитър Богданов
Една от четирите построени еднотипни болници с по 201 легла в Либия, Техноекспортстрой