28 Март 2024четвъртък23:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Неизвестно за известното

Носачи носели на рамо първите джобни часовници

В началото тези уреди измервали времето приблизително, днес най-точният избързва или изостава с една секунда на 138 милиона години

/ брой: 156

visibility 2365

Киро М. ИВАНОВ

За времето казват, че нито можеш да го спреш, нито можеш да го повториш: естествените единици за измерването му човекът е получил от самата природа - денонощие, месец и година. По-малките мерки от денонощие - час, минута, секунда - са създадени от самия човек. "Думата час в Светото писание значи една от дванадесетте равни части, на които всеки ден, от изгряването до захождането на слънцето, се дели, и които следователно не са еднакво дълги в разните годишни времена", пише в "Речник на Светото писание, издаден в Цариград, 1884 г.
Най-напред измерването на времето в денонощието започвало от изгрева и завършвало със залеза на Слънцето; денят разделяли на 4 части (в Египет) или на 6 части (в Китай). Днешната 12-ична система идва от древния Вавилон - годината и денонощието делим на 12 равни части. Колкото по-сложен ставал общественият живот, толкова растяла необходимостта от деленето на все по-малки части и все по-точното определяне на времето с помощта на различни часовници. Няма спор, че за създаването и развитието на часовниците било изразходвано огромно количество енергия и знания.

Класика в жанра


Първите прибори за отчитане на времето - гном, слънчеви, пясъчни, огнени и водни часовници, били примитивни и неточни.
Най-ранната конструкция на воден часовник (клепсидра) е изобретена от гръцкия механик Ктесибий, който бил на служба при египетския цар Птоломей II в Александрия през III век пр. н.е.
По време на разцвета на ислямските технологии широко се използва вариант на водния часовник на Ктесибий, в който обаче се регулира изходният, а не входният поток.
Във византийски източник от 578 г. се споменават за първи път механически часовници и хронометри, но изобретяването им се приписва на Пацификус от Верона и на папа Силвестър II. Първият механизъм на принципа на часовниковия може би е била астролабията със зъбни колела - стрелката плавно се движела по циферблата. Така движещата сила на водата била заменена от силата на часовниковата котва. Спускането на котвата и въртенето на колелата ускорявали хода на стрелката, преди да бъде изобретен балансът в ХIII в.
Истинският автор на механическия часовник със зъбни колела останал неизвестен. Първите часовници с котви вдигали много шум, поставяли ги на високи кули или на камбанарии. Специална камбанка известявала клисаря кога точно да бие църковната камбана, за да не се нарушава режимът на монашеския ден.
Първото споменаване на механическите часовници, в които движещата сила се осигурява от падащи тежести или пружини, намираме в "Божествена комедия" на Данте. Петрарка също споменава постиженията на Джовани Донди Дал Оролоджио, който монтирал часовник в градската кула на Падуа.
Най-старият известен механичен часовник е поставен в кулата на параклиса на двореца Висконти в Милано през 1335 г. На страсбургската черква часовникът бил с глобус (1352) с отчитане и на звездното време, имал изобразен Вечния календар с празниците; показвал времето на изгрева и залеза на Слънцето, фазите на Луната и затъмненията. 
В Русия монахът Лазар Сербин в 1404 г.  поставил часовник на една от кулите на московския Кремъл. А часовниците на Спаската кула, 1624 г., са дело на механика Галовей при царуването на Михаил Фьодорович Романов. В 1484 г. механически часовници били използвани при астрономически наблюдения в Нюрнберг.  
В 1502 г. нюрнбергският шлосер Питър Хенлейн изработил първия джобен часовник, който се движел с пружина. Джобните му часовници били наречени "нюрнбергски живи яйца", ала точността им била малка, тъй като балансът им не осигурявал равномерно колебание. В 1525 г. Я.Цех от Прага предложил т.нар. спирална крива, която поддържала постоянно усилието на пружината.
Истинската история на часовниците започва, когато Галилео Галилей (1564-1642) открива Закона за колебанията на махалото и предлага конструкция на часовник с махало за поддържане равномерността на хода му.
За изобретател на съвременните механически часовници се приема холандският математик и астроном Кристиан Хюйгенс (1629-1695). След направени от него подобрения в работата на махалото, зъбното колело и пружината часовникът му измервал времето с отклонение от 5-10 секунди в денонощие. Усъвършенствания направили още много изобретатели, а първите минутни стрелки се появили по часовниците в 1680 г.
В 90-те години на ХVIII в. в Русия механикът самоук И.П.Колибин измайсторил джобен часовник с над 1000 детайла, а механикът Т.П.Волосков - първите в Русия астрономически часовници. Часовникът-яйце на Колибин не само показвал точното време, но бил цял "театър-автомат" - всеки час на неговата миниатюрна сцена се изпълнявали музикални номера с движещи се фигури.
Хронометърът бил създаден в отговор на необходимостта от определяне на местоположението на корабите в открито море през епохата на Великите географски открития. В периода 1729-1761 г. английският механик Джон Харисън разработил и усъвършенствал хронометъра.
Първите джобни часовници били толкова големи и тежки, че собствениците им наемали носачи, които следвали господарите си с часовниците на рамо. По времето на Шекспир били модерни слънчеви ръчни часовници във вид на пръстени. Те имали малко отворче, през което слънчевият лъч прониквал до вътрешната страна на пръстена, където били нанесени цифри, показващи точното време.
На читателите са добре познати днешните кварцови и молекулярни часовници, които работят безупречно благодарение на кварцовия еталонен генератор за честота, използващ тъй наречения пиезоефект. Още по-точни са създадените в 1951-1956 г. молекулярни и атомни генератори на честота. Днес най-точният часовник в света се намира в Англия - в Националната физическа лаборатория в Лондон. Международното бюро по мерки и теглилки е установило, че този часовник може да изостава или избързва с една секунда на 138 милиона години! Той е временен еталон, по който си сверяват часовниците от Обединеното кралство и от редица други страни; използва се от учените за измерване на времето при периодичните колебания на атомите на цезия.
Малцина са българите, които знаят, че първият електронен ръчен часовник, носещ името "Пулсар", е изобретен преди 40 години в САЩ от родения в село Брестовица, Пловдивско, Петър Петров (1919-2003).
Съвременното развитие на астрономията и геофизиката, както и прогресът в конструкцията на часовниците довеждат учените до заключението, че въртенето на Земята е неравномерно. Ето защо на производната единица за време - секундата, е дадено ново официално определение, за да бъде избавен частично нашият еталон от установената неравномерност: ако по-рано секундата се определяше като 1/86 400 част от средното слънчево денонощие, то днес тя се определя като 1/ 31 556 925 975 част от тропическата година. Фактическото изменение на продължителността на денонощието в течение на една година е в пределите на 0,002-0,003 секунди!

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ