25 Април 2024четвъртък13:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

НИМ обявява седмица, посветена на народните будители

/ брой: 209

автор:Дума

visibility 1172

По случай Деня на народните будители - 1 ноември, Националният исторически музей обявява седмица, посветена на празника, която ще се състои от 29 октомври до 2 ноември. В седмицата на будителите ще бъдат провеждани учебни часове в специална зала на музея, наречена "Старото школо". Децата ще се потопят в атмосферата на Възраждането, като изкарат един учебен час по "взаимоучителната метода", въведена и прилагана от д-р Петър Берон, Неофит Рилски, Васил Априлов. При това - в класна стая, подредена като от втората половина на XIX век, с дървени чинове и катедра. На първия ред ще седнат най-малките - както е било тогава, а по-големите ученици ще влизат в ролята на "показвачи" и "чиноначалници".
Най-любопитно за тях ще бъде т.нар. "затвор" - помещение зад катедрата на даскала, в което са отпращани за наказание непослушните ученици. Акцент на седмицата, посветена на народните будители, ще бъде "Рибният буквар" на д-р Петър Берон от 1824 г., който може да се види в пространството, вдясно от зала 4. Освен това в експозицията на НИМ се намира един от първите преписи на "История славянобългарска" и "Неделник" на Софроний Врачански от 1806 г. (зала 4). Часовете за занятия в "Старото школо" са организирани от Детския образователен център на НИМ и са за деца от предучилищна възраст и от I до IV клас. Часове на занятията - 10, 12 и 14 ч.
По случай празника от 29 октомври до 2 ноември вкл. в НИМ се предлага и екскурзоводна беседа на тема: "Нашето славно минало". Част от празничната програма ще бъде премиерата на стихосбирката "Диви коне" от Тоня Стойкова, служител на НИМ, в Детския център, от 11 ч. на 31 октомври, научи ДУМА от доц. д-р Бони Петрунова, директор.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 199

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 196

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ