19 Юли 2025събота18:52 ч.

Николай Петев си сложи... след 60-те

Представители на три писателски съюза от чужбина поздравиха председателя на СБП за неговия юбилей

/ брой: 220

автор:Дума

visibility 274

Николай Петев и този път остана верен на ексцентричния си стил. Още в началото на творческата вечер в СГХГ, посветена на неговата 60-годишнина, той обяви, че на всяка цена ще наруши протокола. Но не можа да спази своето обещание, тъй като още в самото начало на вечерта бе обявено, че е получил поздравителни адреси от президента Георги Първанов, от председателя на НС на БСП Сергей Станишев, от кметицата на София - Йорданка Фандъкова, а също така от кметовете на Варна и Ловеч. Поетът Лъчезар Еленков прочeте поздравлението на Сергей Станишев, в което се изразява убеждението, че чрез своето творчество и енергия той и занапред ще продължи да служи на каузата на социалната справедливост.
По време на тържеството артистите Иван Налбантов и Йоана Буковска прочетоха поетически посвещения до Николай Петев от Любомир Левчев, Евгений Евтушенко, Воймир Асенов, Елка Няголова, Пламен Киров, Анибал Радичев, Иван Матанов, Александър Ангелов, Ива Николова, Димитър Милов и Христина Димова.
От името на Съюза на украинските писатели неговият генерален секретар Анатолий Крим благодари за приноса на Николай Петев за задълбочаването на дружеските връзки между двата творчески съюза, като му връчи "Георгиевския медал" на Националната академия на науките на Украйна.
Първият секретар на Московската организация на Съюза на писателите на Русия и зам.-председател на Съюза поетът Максим Замшев изрази личната си благодарност за това, че с дейността си председателят на СБП е открил за младите руски писатели и за Русия нашата страна. От името на Съюза на писателите на Русия Максим Замшев обяви, че на Николай Петев се присъжда почетното звание "Академик на руското слово", след което рецитира свои стихове, посветени на България.
От името на Съюза на македонските писатели с благослов за дълголетие към Н. Петев се обърна поетът Бранко Цветкоски, който благодари за приноса му за разширяване на сътрудничеството между двата творчески съюза.
 Затрогнат от вниманието, юбилярят рецитира своето есе "Многоточие", след което се обърна с думи на благодарност към присъстващите на вечерта. Благодаря ви, че сте тук на моя 60-годишен юбилей. Мисля, че съм все още в началото на пубертета. Затова се отказвам да правя отчети и равносметки, ще го свърша за моята 75-годишнина. Никога не съм имал спестовна книжка, но винаги съм имал добри приятели, които и тази вечер са с мен. Благодаря ви!

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ