19 Април 2024петък11:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Несправедливото заплащане води до инфаркт

И отпуската носи рискове за здравето

/ брой: 161

автор:Аида Паникян

visibility 815

Усещането за несправедливо отношение може да ни разболее, доказват учени. Хората, които смятат, че не получават достатъчно заплащане, са подложени на стрес, предизвикващ депресии и атакуващ с течение на времето сърцето. Бонският икономист Армин Фалк и дюселдорфският социолог Йоханес Зигрист провеждат преди време експеримент, разказва "Дойче веле". Субективното усещане за несправедливост подложило участниците в експеримента на стрес - колкото по-малко пари получава даденият подчинен, толкова по-силно се променя честотата на пулса му. Физическото и психическото натоварване води до ускоряване на пулса. Изчезне ли натоварването, пулсът по принцип се нормализира. Организмът на онези, които страдат от хроничен стрес, трябва постоянно да се напасва на ситуацията. По този начин се нарушава вегетативната му регулираща способност - сърдечната честота намалява. "Щом чувството за несправедливо отношение се отразява трайно на варирането на пулса, това може да повлияе отрицателно на здравето", обяснява Фалк.
Резултатите от проведения експеримент се потвърждават от оценката на данните на "Социо-икономически панел" - едно от най-големите и най-продължителни мултидисциплинарни проучвания в Германия. Заради него ежегодно се правят допитвания сред над 20 хил. души в 11 хил. домакинства по теми като доходи, работно място, образование и здраве. Анкетираните, които определят заплащането си като несправедливо, са принципно в по-лошо здравословно състояние, страдат много по-често от сърдечни заболявания, високо кръвно налягане и депресии.

Компенсира ли почивката несправедливостта

която е отрова за организма? Излизането в отпуска трябва да става колкото се може по-постепенно и плавно. Ако ще ходите на море или планина, не тръгвайте в първия ден от отпуската, а останете вкъщи - все ще си намерите работа. Плавно трябва да бъде и връщането на работа - приберете се от отпуск 1-2 дни преди изтичането му. Ако работата ви е изтощителна и напрегната или обратното - скучна и еднообразна, по-добре е да разделите годишната отпуска на два пъти. Или да си прибавяте по 1-2 дни към уикендите и без да хабите сили и време за път да си правите почивки някъде наблизо, съветват американски психолози.
Проблем при почивката

на море

може да се окаже т. нар. йоден удар. Преходът от среда с по-малко количество йод в среда, наситена с такъв, е стрес за щитовидната жлеза, която започва да реагира на промяната по различен начин. При някои хора тя започва да работи на високи обороти и се увеличава вероятността от тиреотоксикоза (повишена секреция на щитовидните хормони - базедова болест, токсичен аденом, базедофицираната гуша), а при други - забавя темпото си на работа и предизвиква отпадналост, отоци и напълняване. И двата варианта са еднакво опасни. Чистият

планински въздух

винаги се е смятал за еликсир на здравето. Неслучайно някога са препоръчвали на страдащите от туберкулоза например да ходят на санаториум в Швейцария. Любопитен факт е, че планинците дълголетници са най-много след мъжете, докато жените дълголетнички живеят в равнинни райони.
Нерядко отпускарските навици водят

към "заточение" в тоалетната

и дори в болница. Причина за това обикновено е храната, чието съхранение при високи температури е доста деликатно. Високите температури не само разпалват жаждата за приключения, но са и чудесна среда за бурно развитие на патогенните бактерии - салмонели, стафилококи, колибактерии. А мръсните ръце са най-доброто транспортно средство на колибактериите.
Мнозина се връщат понаддали от отпуска. За да не се случи това, диетолозите препоръчват да се запазят обичайните часове и навиците на хранене. Често дамите, когато са на море, избягват да закусват - да не им се подува коремът. Тази "елегантност" може да им излезе солена в по-дългосрочен план, тъй като това забавя метаболизма.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 62

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 70

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 65

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ