28 Март 2024четвъртък13:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

Неизпълнените обещания и непостигнатите цели

Проблемите, създадени от правителството на ГЕРБ в усвояването на еврофондовете, носят висок риск от загубване на средства

/ брой: 105

visibility 17

Евгени Кирилов
евродепутат от Групата на социалистите и демократите в ЕП

Миналата седмица Европейската комисия публикува "Стратегически доклад за 2013 г. относно изпълнението на програмата за периода 2007-2013 г." Едновременно с доклада станаха известни и данните за изплатените средства на държавите членки от ЕК за първите три месеца на 2013 г. За съжаление не можем да открием добра новина в последните данни. Едва 23 101 394 млн. евро са изплатени на България през първото тримесечие на 2013 г. единствено от Европейския социален фонд. Остава много голяма сума - 1 643 251 860 евро, която до края на годината трябва да бъде усвоена, в противен случай ще бъдат загубени евросредства от структурните фондове.
В подреждането по държави съгласно

данните на Европейската комисия към първи април 2013 г.

- общо по трите фонда България заема 25 място. Зад нея са само Италия и Румъния. България има 36,53%, а средният процент за ЕС е 48,89%. Начело са Ирландия, Португалия, Литва и Естония с над 60%.
- при Европейския фонд за регионално развитие България е на 25 място пред Италия и Румъния. Страната ни има 37,74%, а средният процент за ЕС е 49,70%. Начело са Литва, Естония, Словения, Португалия, Ирландия и Гърция с над 60%.
- при Европейския социален фонд България е на предпоследното 26 място с 33,41%, след нея е Румъния. Средният процент за ЕС е 53,41%. Начело са Латвия с над 80%, Естония и Португалия - над 70%, още четири държави имат над 60%.
- при Кохезионния фонд България е на 10 място с 36,45% от 15 държави. Средният процент за ЕС е 41,62%. Начело са Испания и Литва с над 60%. Усвояването на парите от Кохезионния фонд в България се дължи на ОП "Транспорт" и строежа на пътища. Най-голямо е изоставането в усвояването на парите за околна среда. От съответната програма са усвоени едва 20%.
Когато правим сравнение с другите държави, обикновено можем да сравним процентите на изплатените средства. България продължава да е в дъното. Благодарение на Стратегическия доклад за 2013 г., който се основава на стратегическите доклади на държавите членки за 2012 г., могат да се сравнят показатели по основните ключови индикатори за изпълнение. Данните са към края на 2011 г., но България е отчела някои данни към юни и дори октомври 2012 г.

Иновации и научноизследователска дейност

За целия ЕС се отчита, че към края на 2011 г. структурните фондове са подкрепили 53 240 проекта за научни изследвания и технологично развитие и 16 000 проекта за сътрудничество между предприятията и изследователските организации. Сред тези проекти обаче няма нито един български, а страната е отчела нула постигнати резултати към 31 октомври 2012 г. при разработване и комерсиализация на иновативни продукти, процеси и услуги, сътрудничеството между фирми и научни институти и за създаването на работни места в сферата на научноизследователската дейност. България е заявила, че са договорени 44% от средствата за научноизследователска и развойна дейност, определени в Оперативна програма "Конкурентоспособност". Но тъй като няма реализирани резултати, в Стратегическия доклад на ЕК се прави предположение, че явно има проблем с изпълнението на тези проекти или с докладването. Българските власти очакват резултати до 2015 г., когато изтича срока за усвояване на парите за периода 2007-2013 г. Сред останалите държави от ЕС най-високи постижения в тази област имат Швеция, Белгия, Румъния и Ирландия.

Подкрепа за бизнеса

В подкрепа на бизнеса пари се отпускат от Европейския фонд за регионално развитие и от Европейския социален фонд. На ниво ЕС към края на 2011 г. са създадени 53 160 нови фирми, най-вече в старите държави членки, но немалък е броят им в Унгария и Полша. България е предвидила чрез Програмата за човешки ресурси да бъдат финансирани 10 000 новосъздадени предприятия посредством инициативи за подкрепа на бизнеса и целта е да има 30 000 заети лица до една година от стартиране на предприятията. По тези показатели обаче страната не е отчела, че има постигнати резултати към 30 септември 2012 г. За подкрепа на бизнеса средства са заделени и в ОП "Конкурентоспособност". От заложените 2219 проекта, които трябва да получат средства от Европейския фонд за регионално развитие, са договорени едва 399 проекта.

Информационни и комуникационни технологии

В Стратегическия доклад се посочва, че благодарение на структурните фондове до края на 2011 г. още близо 1,9 милиона души в ЕС разполагат с широколентов достъп до интернет (основно в Естония, Франция, Ирландия и Италия). България обаче не е представила данни за броя на хората, получили широколентов достъп до интернет. Страната е докладвала, че са договорени 16,6 млн. евро за проекти в областта на услугите и инфраструктурата за информационни технологии, което представлява 30,2% от предвидените средства. Те покриват единствено проекти за Услуги и приложения за гражданина (електронно здраве, електронно учене, електронна интеграция и др.). За остатъка от предвидените 54,9 млн. евро за дейности в сферата на информационните и комуникационни технологии и които са свързани с изпълнението на целите на Лисабонската стратегия, процентът на изпълнение е нула. 

Енергетика

На фона на постигнатите резултати в целия ЕС в областта на електроенергията от възобновяеми източници (до края на 2011 г. има 23 185 проекта, подкрепени от 21 държави членки), България не е постигнала някакъв напредък по поставените от нея цели в тази област.
Другата сфера, в която не са докладвани резултати от България, но също и от Полша, Румъния и Словакия, е намаляването на емисиите на парникови газове.
Страната ни е под средното ниво за ЕС при договарянето на проекти в енергийния сектор, заедно с Италия, Малта, Румъния, Швеция и Финландия.

Околна среда

За отчетния период (до края на 2011 г.) България е дадена за пример като изоставаща в договарянето на проектите за околна среда, въпреки заделения значителен ресурс в тази област. По новите данни към началото на 2013 г. ОП "Околна среда" има дори свърхдоговаряне на своя бюджет. За тази програма обаче важи в пълна сила забележката от Стратегическия доклад, че дори след сключването на договори има рискове за изпълнението на проектите поради забавяне в доставките, управлението на проектите, съфинансирането и др.
В областта на водоснабдяването ЕК прави извод, че въпреки добрите средни стойности на ниво ЕС ситуацията на национално и секторно ниво в отделните държави членки е много различна. България изостава от реализирането на инвестиции в пречистване на водите. Например страната е докладвала завършването само на един проект от поставена цел за 27.
При заложено финансиране за 70 проекта за превенция на риска от природни бедствия страната ни е реализирала 18.
В сферата на управлението на битови и промишлени отпадъци договорените средства от България са само 55,3 млн. евро (19%) от заложените над 293 млн. евро. Това е под средния процент за ЕС, който е 56%.

Транспорт

ЕК отчита стартирането на 5000 транспортни проекта и обръща внимание, че изпълнението им отнема повече време и затова резултатите стават видими по-бавно.
Процентът на договорените от България средства за различните видове транспорт е по-нисък от този в много други държави членки, които още в края на 2011 г. са договорили повече от 100% от своите средства.
Благодарение на проекта за софийското метро България отчита напредък в сектор "Железопътен транспорт" и подобряване на градския транспорт. Този проект дори е представен като добър пример в съпътстващите Стратегическия доклад обяснителни бележки, макар и поставен под абревиатурата на Унгария (Factsheet: Rail). Страната ни също е сред отчелите най-много километри реконструиран жп път (126 км).
Към 31 октомври 2012 г. България отчита построяването на едва 82 км от заложена цел за построяването на 248,9 км нови пътища като част от трансевропейската транспортна мрежа. От поставената цел за реконструиране на 880 км пътища по ОП "Транспорт" не е постигнат никакъв резултат. По ОП "Регионално развитие" също е заложено финансирането на реконструкцията на 1 300 км пътища, като от тях са реконструирани само 454 км. Общо постигнатото от двете програми възлиза на едва 21%.

Териториално и градско развитие

За периода до края на 2011 г. 21 държави членки на ЕС са докладвали за повече от 7000 проекта за подобряване на привлекателността на градовете и устойчиво градско развитие. Повечето от тях са в старите държави членки. България се представя зле и тук - при цел за реализиране на 130 проекта е осъществен само 1 към края на 2011 г. Броят им се е увеличил на 18 до октомври 2012 г. Най-много проекти имат Португалия и Германия. В областта на културата, историческото наследство и туризма България е докладвала свръхдоговаряне, но постига скромни резултати.

Пазар на труда

Инвестициите в тази сфера идват главно от Европейския социален фонд, но в малка степен и от Европейския фонд за регионално развитие.
В Стратегическия доклад се посочва, че най-много нови работни места са създадени в Обединеното кралство, Италия, Германия, Испания, Полша и Унгария. България е отчела, че към края на октомври 2012 г. по ключов индикатор "брутен брой на създадени преки работни места, изчислени на пълен работен ден" създадените работни места с подкрепата на ОП "Конкурентоспособност" са 1647, в т.ч. за 697 жени и за 950 мъже. Още толкова работни места трябва да бъдат създадени до края на 2015 г.
Въпреки големия брой лица в България - 90 000, получили посреднически услуги за достъп до пазара на труда, едва 12 716 са започнали работа. Малко над половината от предвидените 100 000 лица са били включени в обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация. Много по-малък е броят на лицата, придобили или повишили ключови компетенции - малко над 8000 при предвидени 30 000 души.

Човешки капитал

Под това заглавие са обединени дейности в сферата на разработване на системи за обучение през целия живот, обучение и услуги на заетите лица, реформи в системите за образование и обучение, мерки за по-голямо участие в образование и обучение през целия живот. В областта на развитие на системата за обучение през целия живот към 30 септември 2012 г. България няма постигнати резултати.
Инвестициите в пазара на труда, социалното включване и социалната инфраструктура, както и развитието на човешкия капитал, попадат в Програмата за човешки ресурси, която към края на март 2013 г. е на едно от последните места по договаряне - под 90%, а финансовото изпълнение на помощта от ЕСФ е критично ниско. За 2010 г. са усвоени само 6,61%, за 2011 г. - 0%, а до края на 2013 г. те трябва да достигнат 100%. 
Обобщените данни показват, че наследството на правителството на ГЕРБ в усвояването на структурните фондове на ЕС в България е доста тежко. Не е ясно доколко служебното правителство осъзнава и признава този факт, но е редно реалната картина да бъда ясна на българските граждани и на всеки, който ще поеме управлението след парламентарните избори. Трябва да се знае какво е наследството и пред какви трудности ще бъде изправено следващото правителство, защото то ще има по-малко от 6 месеца, за да удостовери усвояването на над 1 млрд. евро, докато предишното правителство разполагаше с няколко години, които обаче пропиля.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 172

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 144

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 164

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ