20 Април 2024събота11:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Асен Личев:

Нехайството ни доведе дотук

Наложително е да се направи бърз преглед на населените места и агломерации, застроени по нехаен начин, заяви пред Дарик радио директорът на дирекция "Управление на водите" в МОСВ

/ брой: 140

автор:Дума

visibility 50

- Къде се наблюдава критично покачване на нивото на водите, къде да сме по-бдителни и какви са рисковете?
- Вследствие на падналите валежи се очаква рязко и на някои места значително да се увеличат водните количества в поречието на Янтра, Русенски Лом, Камчия, южните черноморски реки Резовска, Велека и Ропотамо. Съществува възможност за локални поройни наводнения в горепосочените райони. Данните на НИМХ за нивото на реките в България показват, че най-голямо повишение има и най-рискови са: р. Янтра при Велико Търново, която се е повишила от четвъртък с 302 см, р. Джулюница - с 320 см, и р. Янтра при Каранци - с 263 см. В Черноморския басейн най-рисков е участъкът на р. Камчия при с. Гроздьово - покачването е със 134 см.
По отношение на рисковите обекти в Черноморската басейнова дирекция нещата могат да се разделят на две. От една страна - застрашени са инфраструктури на населени места, от друга - застрашени са язовири. По отношение на язовирите - концентрирани са в общините Аврен, Дългопол, Долни Чифлик, община Провадия, Търговище, Шумен, които контролирано се изпускат. Преливат следните язовири - Дибич, Маломир, Станянци, Янково, Александрово, Кълново, язовир "Елешница". В община Балчик язовир "Македонка" достига почти до критичното си ниво и е възможно да прелее и той.
Най-критичният случай е в област Добричка, където има пробойна на стената на яз. "Смолница" и оттам водата прелива до яз. "Козлодуйци" и стига до Плачи дол. За съжаление и двата язовира са класифицирани като язовири в предаварийно състояние, поради което министерството изпрати предупреждение до областния управител на Добрич и до кметовете на съответните общини да вземат всички необходими мерки заедно с Гражданска защита евентуално, ако се наложи и евакуация на населението...
- Дали и доколко само валежите могат да предизвикат това бедствие и тази огромна вълна в "Аспарухово"?
- Моето експертно мнение е най-открито. През кв. "Аспарухово" минават две дерета - т.нар. западно и източно. Източното дере за радост е коригирано и отвежда водите, които са от водосбора във Варненското езеро. Т.нар. западно дере, което минава през кв. "Аспарухово", на практика се стеснява, било е силно обрасло и се задънва в постройките на квартала. Водосборът на западното дере е около 4 кв.км. Оценката за падналите валежи от НИМХ е около 100 л/кв.м за 2-3 часа, което показва, че общото генерирано водно количество е било около 4 млн. куб.м. Да си зададем два въпроса: откъде може да изтече това количество вода, след като самото застрояване създава изкуствен бараж на естественото му оттичане към морето, и - има ли някой слушател, който е виждал река да тече и да се стеснява надолу по течението. Тя се разширява. Това е от нехайството в България да няма вече издържани и отговарящи на нормите застроявания на населените места. Проблемът става системен. В Цар Калоян беше аналогично, макар че там причина беше и срутване на язовир. Но самото населено място е застроено в теснина, откъдето водата не може да изтече. Наложително е да се направи бърз преглед на населени места и агломерации, застроени по нехаен начин. Иначе загиват хора.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ