29 Март 2024петък13:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Димитър Дъбов:

Не успяхме да мобилизираме левите хора да гласуват за БСП

Против преференциите съм, защото създават ситуация за вътрешнопартийна интрига, казва зам.-председателят на ИБ на левицата

/ брой: 119

автор:Юлия Кулинска

visibility 21

Димитър Дъбов е роден в Шумен. Има висше икономическо образование. Бил е регионален директор на "ПИМ Банка" АД. Зам.-председател е на ИБ на НС на БСП, народен представител в 39-то, 40-то и 42-то Народно събрание от Шуменския  избирателен район. Зам.-председател е на ПГКБ. Владее руски език. Женен е, има две деца.

"Евроизборите са различно нещо от парламентарните, невярно е да се смята, че има промяна в съотношението на силите в страната"

- Г-н Дъбов, какъв е вашият коментар за проведения в неделя евровот?
- На трети пореден избор за депутати в Европейския парламент БСП не може да постигне висока активност. За национални парламентарни и за местни избори ние не само че имаме висока активност, но постигаме и изключително високи резултати. Докато европейската тема е все доста далечна и непозната, но независимо от това, че ние направихме такава кампания, влязохме във всяко населено място, във всеки квартал, в крайна сметка излезе отново да гласува твърдото ядро на БСП. Ние получихме около 400 хил. гласа, които са с около 100-120 хил. по-малко от това, което бяхме планирали за тези избори. Това е първото, което можем да направим като извод - че европейската тема стои по-далеч от избирателя на БСП. По начало тя стои по-далеч от целия български народ, защото активността за тези избори беше в градовете. Обикновено там активността е най-ниска или поне на национален вот е така, докато в по-малките градове и села излизат да дадат гласа си много повече хора. В неделя обаче беше обратното. В резултат на това веднага изплуваха резултати по-високи за ГЕРБ и за Реформаторския блок там, където те имат позиции. 
Имаше, разбира се, и други причини, които повлияха на резултата в БСП. Това е наличието на други два субекта в лявото пространство, най-вече на АБВ, при който отидоха не само 4% от гласовете, свързани с левицата, но със сигурност още 2-3% останаха колебаещи се, които не отидоха да гласуват, не знаейки точно каква позиция да заемат. Всъщност коварният удар за БСП беше нанесен от страна на АБВ и бившия президент Първанов.
- Българската левица също взе на тези избори учудващ резултат...
- На Българската левица помогна и номерът, който има. Оказа се, че номерацията имаше особено значение на евровота. Българската левица беше с номер едно и по този начин дръпна няколко хиляди гласа от БСП. Оттам нататък могат да се правят много разсъждения, включително спекулативни, за резултатите, кой е големият печеливш, кой е малкият печеливш.
- Има ли все пак победител на тези избори?
- Според мен има. Или по-скоро няма победител, но има първи на тези избори и това е ГЕРБ. БСП е втора, но за нея второто място винаги е незадоволително. Разбира се, да смяташ, че след като си получил около 600 хил. гласа, си най-добрият, това също е прекалено, но това е въпрос на усещане и на реализъм. По същия начин мисля, че и РБ подхожда с голям апломб към резултата си. Припомням, че Синята коалиция - СДС и ДСБ, имаха досега 2-ма депутати, а сега РБ ще има 1, при това излъчван със съвместните усилия и на България на гражданите на Меглена Кунева, и на структурите, които са на Касим Дал. Това, според мен, не е успех. Не трябва да забравяме, че при парламентарни избори, където могат да излязат 3,5 - 4 млн. гласуващи, с такъв резултат в НС не може да се влезе. Очаквано е представянето на Бареков. Но при избори за парламент ББЦ също са на ръба. Затова говоренето за предсрочен вот е учудващо, защото на тях им трябва много подготовка, за да затвърдят успеха си от неделя. Така или иначе, от ЕП излезе една популистка формация, пръкнала се през 2001 г. - НДСВ, с 2-ма депутати, и на тяхно място влезе друга в лицето на ББЦ, което показва, че в България има избиратели, които се доверяват на тези политически оферти. Това е другата закономерност.
Първото място на ГЕРБ на мен ми изглежда по-скоро непълна победа и призивите за предсрочни избори не биха им донесли кой знае каква радост. Мечтата за 121 депутати свърши през 2001 г., когато беше НДСВ. Противно на тенденциите в Европа, особено в Западна Европа, където надделяха националистите, у нас виждаме, че имаше обратна тенденция - националистите не можаха да преминат бариерата за нов ЕП.
- Има ли други фактори, които повлияха на хората, за да не излязат да гласуват за БСП?
- Да, има. И това е кризата в Украйна и руската тема. Тя изигра своята роля. Независимо че "Атака", която се опита да прегърне проруската тема, не можа да спечели с нея, тя нанесе поражения в БСП. Избирателите на БСП очакваха още по-активна, не толкова европейска позиция, каквато ние имахме, а желаеха от нас категорична проруска позиция. Независимо от това, че ние сме я споделяли дълбоко в себе си, тъй като БСП безспорно е партия, в която 75% от членската маса е русофилски настроена. Ако ние бяхме направили своя популистки ход да афишираме по-силно проруската тема в разгара на конфликта с Украйна, очевидно това щеше да вдигне резултата при евровота. Така или иначе, нашите избиратели по-малко ги вълнува, да речем, дали сме членове на ЕС и дали сме членове на ПЕС, в сравнение с отношението ни към Русия.
- Как ще коментирате изявленията на Янаки Стоилов, че "на следващи избори БСП трябва да се яви с ново ръководство"?
-  Мисля, че не трябва да се бърза с подобни коментари и призиви. Въпросът за оставки или за промяна в ръководството не е особено актуален в момента. Защото ако са започнали на принципа "дайте да търсим отговорност", то трябва да се тръгне от партийния секретар на партийна организация, където хората не са излезли; след това в общинския партиен съвет; след това до областния съвет и се стигне до Националния съвет. Важното е да направим прецизен анализ и на национално, и на местно равнище, защо не можахме да изкараме хората да гласуват на евровота. Категоричен съм, че промени в ръководството на БСП трябва да има и би могло да се направят. Но ако това се случи сега и, не дай си Боже, се зададат предсрочни парламентарни избори, убеден съм, че това би било грешка.
Признавам, че направихме емоционално няколко неща, които сега си дават отражение. На първо място, с приемането на устава въведохме правилото, че действащи депутати не могат да бъдат председатели на областни и общински съвети. С това обезглавихме над 50% от областните съвети на БСП и около 1/3 от общинските съвети, като вкарахме млади и неопитни хора и изкарахме абсолютни професионалисти, знаещи как да водят политически битки. Пак чрез устава вторият голям удар предстои след 1-2 години, когато влиза в сила мандатността. Тогава ще изкараме другата част от лидерите си по места, които навършват втори мандат, независимо че някои от тях са на 35-40 години и тъкмо са се научили да се занимават с политика. Очевидно тези неща трябва да бъдат преосмислени, защото могат да доведат до сериозни ненужни кадрови проблеми в партията.
За промени в ръководството на БСП трябва да се мисли хладнокръвно, да се изчака да се утаи водата, за да преценим трезво, а не на гореща глава какво трябва да правим. В този смисъл логичен е въпросът кой какво направи в своя избирателен район, какво направи в района, за който отговаряше и т.н. Не може да се персонализира вината в тази ситуация, защото тя няма как да бъде персонална. Аз съм против, разбира се, колективната отговорност, да се скрием зад колективната отговорност, но няма как. Предвид изредените по-горе фактори за постигнатия резултат смятам, че причините за него са по-скоро политически.
- Смятате ли, че резултатите от евровота ще се отразят на работата на парламента и на правителството?
- Независимо че това са европейски избори, се правят опити те да бъдат тълкувани като промяна в настроението на хората и съотношението на силите в страната, което е невярно. Ние призовахме хората да излязат да гласуват за европейски, а не за български парламент. За българския парламент какво мислят хората, те го казаха само преди една година. Така че сега да се казва - има промяна в ситуацията, не е коректно. Има промяна не в ситуацията, има промяна в настроението на хората по отношение на Европа и на европейските проблеми. Правят се опити за предизвикване на предсрочни избори от страна на ГЕРБ и РБ, които са крайно реваншистки настроени. Но сигурно и те ще се изненадат, ако случайно стигнем до предсрочни парламентарни избори, на които не се знае дали ще повторят сегашния си резултат. Въпрос на преценка е на партиите, които са в НС сега, колко и докога ще съществува то и дали ще има предсрочни избори или не.
- За първи път българите гласуваха преференциално и този вот е на път да пренареди листата за евродепутати на КБ...
- Аз лично съм пледирал винаги срещу преференциите, това е известно в нашата партия, защото смятам, че преференциите, без значение за коя партия става дума, са враг на партийния подход. Те създават ситуация за вътрешнопартийна интрига, за това да говориш, че си по-добър от този пред теб или след теб в листата. И вместо да играеш отборно, започваш да играеш солово, да играеш индивидуално за себе си и да изтъкваш своите предимства. Затова винаги съм бил против. Преференцията е смъртта на партийното строителство, на партиите, тъй като тя обезсмисля всички действия, цялата политика, която една партия провежда. Но след като така е записано в закона, ние ще се съобразим с резултатите. Част от кандидатите за евродепутати си организираха кампания, други по-скоро по технически причини получиха допълнителни бонуси. Предполагам, че преобладаващата част от политиците се убедиха, че преференциалното гласуване не е голямо достояние на демокрацията в България.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 169

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 168

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 161

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 175

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 145

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ