27 Септември 2024петък21:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Учители от Варна и Монтана:

Не позволявайте да съсипят и училището

С дискусии в двата града левицата продължи събирането на предложения за второто четене на просветния закон

/ брой: 31

автор:Велиана Христова

visibility 101

Две поредни дискусии за двата проекта за нов закон за средното образование - на депутати от ГЕРБ и от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, организира социалистическата партия в петък и събота. Срещи с учители, училищни директори, педагози от извънучилищни центрове, преподаватели, родители, синдикалисти се състояха в Монтана и във Варна.    
Проектът на ГЕРБ изобщо не е съобразен с условията в малките и средните селища и е писан единствено за училищата в 3-4 големи града, бе категоричното мнение на учителите от Монтана, най-бедния регион на България. Срещата бе организирана от общинския съвет на БСП, Съвета за образование и наука на БСП и Федерацията за образование и наука. В нея участваха депутатите Валери Жаблянов, д-р Емил Райнов, Стоян Мирчев, както и Валентина Богданова и от федерацията - Александър Грозданов и Ирена Анастасова. Присъстваха дори просветни дейци от ГЕРБ, както и педагози, дошли от Лом.  
Изключително одобрение предизвика изказването на учителка от Лом, която се оказа ромка. Проектът на ГЕРБ по никакъв начин не приобщава децата от етническите общности и е заплаха за националната сигурност, категорична бе тя. Твърдо сме против държавното финансиране за частните училища и против това законът да се внася без предвидените образователни стандарти, понеже от тях зависят основни отношения в системата, заявиха до един педагозите. Посягат на образованието, което е последната оцеляла досега система и крепи единството на нацията, посочи Стоян Мирчев. Учители от Лом подчертаха, че проектът на ГЕРБ противопоставя видовете училища, между които и сега конкуренцията за събиране на деца е често нелоялна. Учителите стоят твърдо зад идеята на БСП учебникът по всеки предмет и клас да е един. Дори сега безумието в учебниците е такова, че нито учителите, нито децата ги ползваме, казаха педагозите. За да изберем един от 10 учебника, трябва през едномесечната си ваканция да изрешаваме всички задачи във всичките тях, уточни учителка от Монтана.       
Целодневното обучение е тежък проблем в региона, защото училищата тук нямат физкултурни салони, столова, зали за занимания, и децата прекарват след училище по още 3-4 часа на чиновете. Частни училища в района няма, абсурд е общините да издържат центрове за болни или за талантливи деца, а за дуално обучение не може да се мисли, понеже местните фирми са с примитивна база и ресурс. Не може старши учител да се става с 10 г. стаж, а директор - само с 3, посочиха участници в срещата. И настояха транспорт за децата от селата до средищните училища да се осигурява не само до VІІ клас, а за целия период на обучението.
Финансиране на частните училища е равно на това държавата да финансира всяка частна фирма или инициатива - около това мнение се обединиха участниците в дискусията във Варна, където форумът бе по инициатива на градското ръководство на БСП и проф. Анелия Клисарова, министър в кабинета "Орешарски". Категорично не приемаме намерението на ГЕРБ държавата да отнема от оскъдните пари на държавните и общинските училища, за да финансира частните, заяви проф. Клисарова. Левите депутати ще настояват този текст да отпадне при второто четене на закона на ГЕРБ, тъй като мнозинството отхвърли още на първо четене проектозакона на БСП за народната просвета.
    И във Варна един от основните акценти бе замисленото от ГЕРБ трансформиране на центровете за работа с деца със специални образователни потребности (СОП) чрез сливането им с центровете за талантливи деца. Според директори и учители няма как те да бъдат закрити, защото има деца с множество увреждания, които не могат да бъдат интегрирани в масовите училища. Участниците в срещата приветстваха идеята на БСП да има стажант-учители. Според председателя на БСП-Варна Борислав Гуцанов, предложението на левите депутати за един учебник по предмет трябва задължително да намери място в закона. Освен качество на учебника това ще означава и спестяване на пари, които биха се насочили към многото "дупки" в системата. Трябва да е ясно кой отговаря за качеството на учебника, защото сега имаме колективна безотговорност, добави Клисарова. МОН трябва да държи авторските права, категорична бе тя. И припомни, че в края на мандата през лятото на 2014 г. в МОН бе изготвена наредба по темата, забравена веднага след смяната на властта.
    Синдикалисти предупредиха, че проектът на ГЕРБ не е синхронизиран с Кодекса на труда и при всяка промяна на наименование или статут на училище може да се окаже, че всички учители трябва да бъдат уволнени и евентуално след това назначени отново. Гуцанов припомни, че преди около 6 години БСП във Варна започна процес, чиято цел е "една сграда - едно училище - един директор". В резултат на промените Първа езикова гимназия в града има една от най-добрите училищни сгради. Изпълнението на плана обаче е спряно и управляващите сега не правят нищо по него.


Предложения:
- Да отпадне текстът за държавно финансиране на частните училища;
- Да се съобрази новият закон с Кодекса на труда;
- Да не се приема законът без образователните стандарти в него;
- Един учебник за всеки предмет и клас;
- Природо-математическите гимназии да се включат към правилата за математическите с прием след V клас;
- За поста училищен директор да се изискват поне 10 г. стаж;
- Квалификацията на учителите - само във вузовете;
- Транспорт до средищните училища за целия курс на обучение;
- Да се възродят училищата, доказали ефективност за регионите, от типа на ПТУ.


Дискусията във Варна

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ