23 Ноември 2024събота15:16 ч.

Акцент

Не погубвайте българския език!

Да "произведеш решение по отношение на..." не е като работа на струг, г-н Дончев

/ брой: 96

автор:Любомир Калев

visibility 3324

Човек с две висши образования, вицепремиерът Томислав Дончев обича да цитира Гьоте. Украсява загадъчния си стил с баналности, приписвани на немския титан на мисълта: "Предложение може да даваш само за работа, в която смяташ да участваш" и "Този, който мисли много, невинаги намира най-правилното решение". Харесва му ролята на многознайко, жаден за студентска възхита. Срещата му с журналисти на 5 май в Министерския съвет "за изнасяне на информация по актуални, политически и други проблеми" (така в "Речник на новите думи в българския език" ми превеждат думата "брифинг") остави у мен незабравими впечатления. Затова си позволявам да се обърна към него лично.

Г-н Дончев, имитацията съсипва езика. Мнозина не виждат шуплите в англо-българските отливки. Най-ярки между тях са "относно" и "по отношение". При социализма само в докладни записки, днес те са и научен апарат. Няма професор, който да не е абониран за тях. Усладиха се на млади и стари, културни и некултурни дейци, слушатели, зрители и ценители.

Езикът "относно" и "по отношение" е отблъскващо протоколен, евродокладен, кастов, култов, корпоративен и служебен, беден като при сбирка на тайно общество. Той погубва българския словоред и граматика, опровергава и непоклатимостта на националното ни чувство.

Нямате време за радио и телевизия, но трудно ще се сбогувате с отпадъците. Засипват ви с тях по време на брифинги. Любимият на Силвия Великова е "от гледна точка на". На 7 май тя попита проф. Коста Костов: "От гледна точка на Медицинския съвет какъв е статутът ви в момента?" Задайте въпроса всякак, само не така!

Не обръщайте внимание на "свободната изразителност" на художника Борис Мисирков. Самозалъгва се, че тя го отличава като арт човек. Авторът на изложбата "Две стаи", представена в "Култура БГ" на 11 май, споделя: "Като гъзар успях да се изнеса на село, за да бачкам и снимам по време на кибика там". А водещият Димитър Стоянович представи художника-авангардист Иван Мудов като "наш гост от гледна точка на изложбата". Внимателно и със Станислава Армутлиева, председателка на Българската асоциация на музикалните продуценти, която представи дъщеря си почти като предмет на спор: "Алма е интересен казус". "Казусът" е за пред съда, г-н Дончев, извън него е "случай", а дъщерята сигурно е интересна.

Чиста контузия е да кажеш "регулярен" вместо "редовен"; "касае" вместо "засяга"; "комуникация с книга", вместо "четене на книга". Особено, ако си редактор или издател.

Слава богу, че "Култура БГ" е в разгара на работния ви ден. На 7 май продуцентът му Николай Колев говори за ритуално самоубилия се японски автор Юкио Мишима: "по отношение на него като такъв", "относно баща му" и за "деца, които нямат какъвто и да било респект по отношение на родителите си". А водещият завърши: "Финалът на Мишима е неговото самоубийство". Самоизолирайте се от тази зараза!

"Не е произведено решение", казвате вие, г-н Дончев, "в процедура сме на обществен дебат и комуникации". Излишни разтягания, които началникът ви Борисов избягва с предлози и съюзи. Казва "направо" вместо "директно". Чужди са му всякакви "импликации", "експликации" и "констелации".

Да "произведеш" решение за "повишаване на добавената стойност от икономиката" не е работа на струг, г-н Дончев. Решенията не са машинни части. Претоварвате асансьора и с "количество хора". "Количеството" е за вещи и предмети. Добре е, че не казвате "намалям", но се чудя защо предпочитате "минимизира" и "редуцира" пред "намалява"? Измъчва ви и въпросът дали "мярката (отваряне на детските градини) предизвиква ефект по отношение на разпространението на епидемията". Карайте напряко: "ще повлияе ли на", "ще я засили ли".

Не вярвайте и на "абсолютно!", г-н Дончев. То е символ на непрекипяла жизненост. Но заглавието: "Вчера се случи революция по отношение на ДДС" е абсолютен провал. Прочетоха ми го в прегледа на печата на 13-и. Може и по-просто: "намалиха ДДС-то", вместо "редуцирано ДДС вече е закон".

Спирам дялкането с препоръка, г-н Дончев. Съдействайте да има изпит по български език в първия студентски курс. И не се размеквайте като Елена Поптодорова, вицепрезидент на Асоциацията на Атлантическия договор, пред Георги Коритаров на 5 май по ТВ "Европа". Може да "оставаме все по-изолирани и все по-екзотични в настояванията си", че "официалният език в Република Северна Македония не е различен от българския и няма по-ранна история от 1944 г." (позиция на БАН); може за т.нар. ни съюзници "този спор дори да не е домашен" и да "не е възможно да получим подкрепа", защото не той бил "острият въпрос", но по-добре себеотстояване, отколкото преклоняване и със силните сдушаване. Преди това обаче трябва да сме безупречни с езика-майка. За да увисне в изненада Майк-усмивката, "да ви имам проблема".

Русия е готова за преговори

автор:Дума

visibility 795

/ брой: 224

Липса на гориво спря транспорта в Скопие

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 224

Австралия забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 224

Накратко

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 224

Пералнята не работи

автор:Александър Симов

visibility 824

/ брой: 224

Необходима забрана

автор:Таня Глухчева

visibility 724

/ брой: 224

Трябва ли левицата да прави политически компромис?

visibility 726

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ