19 Юли 2025събота20:14 ч.

Най-заплашените сме в ЕС от енергийна бедност

/ брой: 267

автор:Дума

visibility 122

България е най-уязвимата държава в ЕС по отношение на енергийната бедност. Това се отбелязва в първия доклад за състоянието на Енергийния съюз на ЕС. Като енергийна бедност се определя тази ситуация, при която над 10% от бюджета на едно домакинство се изразходва за енергия. В доклада се разглежда постигнатият напредък през последните девет месеца. Като цяло заключенията са, че през последните девет месеца е постигнат напредък и идеята за Енергийния съюз на общността е на път да бъде реализирана.
Документът посочва обаче, че липсата на реформи и комбинация от още фактори като дългосрочни договори, силна експанзия на възобновяемите източници, както и слаб и политически зависим енергиен регулатор са в основата на проблемите в енергийния сектор на България. В страната няма функциониращ либерализиран енергиен пазар, търгуващ по схемата "ден напред", както и пазар на природен газ.
Макар и концентрацията на енергийните мощности да е по-ниска от средното за ЕС, потенциалните позитивни ефекти от това се губят от определените квоти, които дават приоритет за доставка от неконкурентни производители на електроенергия, посочва анализът.
По отношение на цените у нас те са сред най-ниските за индустрията в Европа, отбелязват още от ЕК. Заключението се отнася както за цената на електроенергията, така и на природния газ, които се доближават до средните цени в САЩ. В същото време обаче енергийните разходи са почти 39% от добавената стойност на индустрията, докато в САЩ и Европа те са съответно 8% и 13 на сто.
По данни на ЕК през 2014 година дефицитът при търговията с енергийни продукти е в размер на 5,8% от брутния вътрешен продукт на България. Този показател е над средното за ЕС ниво, където дефицитът е в размер на около 3%. У нас се наблюдава дефицит при търговията с въглища, петрол и природен газ. Той се намалява от излишък при търговията с електроенергия. Прегледът на ситуацията в България показва още, че енергетиката е от голямо значение за икономиката – добавената стойност, която тя дава, е 4,1%, докато средното за ЕС е малко под 2 на сто. Данните в анализа са от 2012 година. Според тях заетите в сектора са 0,9% от всички работещи, което също е над средното за общността.
Използването на въглища и ядрено гориво в енергийния микс е по-голямо от средното за ЕС, а на петрол и природен газ – под средното. Страната ни обаче е по-малко енергийно зависима от средното за общността благодарение на собствения добив на въглища и ядрената енергетика.
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6385

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6060

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7309

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6763

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6445

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6526

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6328

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6514

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6727

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7153

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6711

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ