Най-скъпите изоставени военни проекти на САЩ
/ брой: 26
Американското издание Business Insider състави списък с най-скъпоструващите проекти в областта на военната техника и въоръженията, от които САЩ са се отказали. От началото на 2000-та година Пентагонът е похарчил 51,2 млрд. долара по 15 големи програми, които така и не са завършени. Една от главните причини проектите да бъдат изоставени е недостигът на средства поради съкращаване на военния бюджет, пише изданието с позоваване на доклад от Центъра за стратегически и международни изследвания в САЩ.
Най-скъпоструващ проект се оказали бойните системи на бъдещето за Сухопътните войски. Те са разработвани в рамките на програма по производство на бойни машини, която също била прекратена. Разходите за бойните системи възлезли на 18,2 млрд долара.
На второ място се нарежда проектът за многоцелевия разузнавателно-ударен вертолет RAH-66 "Команч", за който са похарчени 7,9 млрд. долара.
За Сухопътните войски е разработвана самоходната гаубица XM2001 Crusader, за която са прахосани 2,2 млрд долара, въоръжен разузнавателен вертолет - 500 млн. долара, разузнавателен самолет - 400 млн. долара.
Най-скъп от изоставените проекти за ВВС е програмата по разработване на бордна лазерна система - 5,2 млрд. долара. Освен това САЩ се отказали от многоцелевия самолет за управление и насочване Е-10 (за който се предполагало да бъде използван като команден център за водене на бойни действия във въздуха) - 1,9 млрд. долара, както и от нов вертолет за търсене и спасяване CSAR-X - 200 млн. долара. Спряна е инфрачервената система с космическо базиране за ранно откриване на старта на балистични ракети - 1,5 млрд. долара, и национална полярно-орбитална система от спътници за оперативен контрол на околната среда - 5,8 млрд. долара.
Най-губещи за морската пехота на САЩ проекти са за президентски вертолет VH-71 (3,7 млрд. долара) и нова експедиционна бойна машина на пехотата - 3,3 млрд. долара.
Сред най-значимите отменени и отложени програми за ВМС е усъвършенстване на подводно средство за доставка на сили за специални операции - 600 млн. долара, и проект за създаване на крайцер следващо поколение CG(X) на стойност 200 млн. долара.