28 Септември 2024събота01:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нашата партия е социалистическа

Председателят на Съвета на федерацията и лидер на партията "Справедлива Русия" Сергей Миронов за отношенията си с управляващата "Единна Русия" и за целите на своята партия

/ брой: 133

автор:Дума

visibility 129

- Сергей Михайлович, голям интерес предизвиква днешният етап на отношенията ви с "Единна Русия". Работят ли вашите февруарски споразумения?
- Тогава в ход беше предизборната кампания в регионите и паралелно се чуваха постоянно, но не съответстваха на действителността, съобщения, че ще ме накарат да напусна председателския пост в Съвета на федерацията. Аз знаех, че нищо такова няма да се случи, но в регионите това не го разбираха. Какво се получаваше? Аз водя предизборна кампания, пристигам в някой регион, а мен ме гледат така, като че ли утре вече ще съм никой. Така е устроена в Русия чиновническата вертикала, няма какво да се направи.
Ето защо точката в споразумението, според която "Единна Русия" сваляше този въпрос от дневния ред, както и въпросът за създаване на нейна фракция в Съвета на федерацията, беше много важен за мен.
Аз оценявах това споразумение като тактическа победа. На практика те приеха реален компромис - публично се отказаха от думите си. А освен това се появи и хипотетична възможност в бъдеще заедно да решаваме кадрови въпроси. И това, при положение че в идеологическото и политическото ни противопоставяне нищо не се е променило: ние продължаваме да сме опозиция на "Единна Русия". Така че от гледна точка на тактиката този ход бе напълно оправдан.
- По един въпрос вие с Борис Гризлов проявихме рядко единодушие. Става въпрос за работата на медиите по информирането за терористичните атентати, които станаха в московското метро. Не се ли промени вашата позиция? Трябва ли според вас медиите да информират за такива събития? И как се съчетава това със свободата на словото?
- Трябва да кажа, че тук ние с Гризлов сме на различни позиции. Ако сте обърнали внимание, аз не съм посочвал конкретни медии. Всъщност имах предвид нещо много просто. Когато журналист пише думата "шахид", той радва терористите, защото шахид - това е герой. А ние говорим преди всичко за терористи камикадзета. Когато пишете "шахидки" или "поясът на шахида", вие слагате своята тухла във фундамента на идеологията на тероризма. Защото те залагат именно на това: виж, дори неверниците те признават за "шахид", ще станеш велик герой в очите на Аллах. А в реалността този човек е терорист, камикадзе, убиец. Ето какво имах предвид. Задачата на журналиста е максимално безпристрастно да пише за събитията и да дава обективна информация. А задачата на читателя е да приема тази информация или да не я приема. Между другото, за разлика от своя колега аз казах моята фраза пред телекамерите на срещата с президента и повече не съм повдигал тази тема. Дори тогава аз не казах думата "шахиди" и в резултат не стана много ясно, още повече че цитираха не цялото ми изказване, а само един фрагмент. Позицията ми по отношение на свободата на словото е неизменна: да не дава Господ да прилагаме някаква цензура, но всеки представител на медия трябва да разбира какво може, а какво не.
- Бихме искали да ви попитаме за престоящите федерални избори за Думата през 2011-а. Не ви ли притеснява, че "Единна Русия" продължава да печели по-голямата част от мандатите на регионалните избори?
- Лично за мен е очевидно, че "Единна Русия" вече няма такава подкрепа, каквато имаше преди 3-5 години. Като цяло нивото на подкрепа за партията на властта още е голямо благодарение на популярността на Владимир Путин, но ако се сравнят резултатите на "Единна Русия" в градовете и селата, може да се види голяма разлика. В селата традиционно е много мощен административният ресурс и има големи разстояния между избирателните участъци, а в градовете положението е съвсем друго. Често там сборът на трите други парламентарни партии е по-голям, отколкото на "Единна Русия", която по този начин губи абсолютното си мнозинство. Между другото, ако се погледне нивото на доверие към едни или други партии, може да се види интересна картина. На нашата партия доверяват от 25 до 33 процента от хората в страната. Партията ни е с най-ниския т.нар. антирейтинг сред другите партии - и парламентарни, и извънпарламентарни. Но когато се стигне до гласуване, се случва потенциалният ни избирател да гласува или за "Единна Русия, или за КПРФ, или за ЛДПР. Ето такъв феномен. Народът яростно критикува властта, а в изборния ден отива и гласува за нея. Защо?
Да, "Справедлива Русия" е социалистическа партия, но и Зюганов със Жириновски не са за капиталистите, олигарсите. Напротив, критикуват ги. Как тук да се ориентират хората? Но като цяло, ако говорим за динамиката на предпочитанията на избирателите, позициите на партията ни укрепват.
- Вие ще участвате ли като кандидат на президентските избори?
- Такова решение ще бъде взето през есента на 2011 година. Кандидат може да съм аз, като лидер на партията, или някой друг. Има различни варианти. Мога да ви кажа само това, че на изборите през 2012-а ние няма официално да подкрепим кандидата на "Единна Русия", който и да е той.
- Как оценявате публикуваните декларации за доходите на чиновниците? Какво показва такава практика? И защо "бедните" мъже имат такива "богати" съпруги?
- Това, че такава практика се появи е, разбира се, добре. След като депутатите в Думата публикуваха сведенията за доходите си, в партията ни бяха направени много интересни сметки. Оказа се, че семейството на депутат от "Единна Русия" средно притежава 480 декара. Ако се съберат земите, които са собственост на семействата на депутатите от партията на властта, ще се получи град голям като Кострома с население от 270 хил. души.
Между другото съвсем наскоро мнозинството в парламента гласува против закона за данък богатство. Ясно защо. Ние, разбира се, ще използваме този факт в публичните предизборни дебати. Нека хората знаят какво е купено с декларираната заплата. Колкото до съпругите, то е очевидно, че мъжете много от нещата им приписват на тях. Според закона депутатите от Думата и членовете на Съвета на федерацията нямат право да се занимават с бизнес и да получават други доходи, освен заплатата си. Те са длъжни да предадат бизнеса си на друго лице, което най-често е съпругата. От друга страна, ние имаме кметове, чиито жени получават такива пари, каквито трудно можем да си представим. Нито в една държава в света не е допустимо човек да ръководи града, а съпругата да има там бизнес, в това число пряко свързан с бюджетни пари. Това е аморално!
- До голяма степен коренът на този проблем е в отношението ни към онази несправедлива приватизация от началото на 90-те. В крайна сметка нейните резултати бяха признати и на никого нищо не взеха. Как се отнасяте към това?
- Колкото до приватизацията, тук позицията на "Справедлива Русия" е следната: приватизацията беше несправедлива към онези, които с труда си са създавали тези материални блага. Ние в програмата си предлагаме всички собственици, участвали в приватизацията, да платят еднократен данък върху собствеността си. Цената ще се определя въз основа на реалната пазарна цена за годината, в която е станала приватизацията на даден обект. След това се взима цената, за която собственикът го е купил. Разликата между първата и втората трябва да се плати на бюджета. А получените пари да отидат за увеличаване на пенсиите.
- Подкрепяйки президента, вие се изказвахте за намаляване на съдебната отговорност за икономически престъпления. Но като се има предвид високото ниво на корупцията в страната ни и трудната борба с нея, няма ли това да подтикне икономическите престъпници към нови "подвизи"?
- Позицията ми е много ясна: корупцията трябва да бъде изкоренена и за нея трябва да се наказва като за държавна измяна, тук не може да има никакво смекчаване. Корупцията е страшно зло, затова ние сме за конфискация на имуществото на такива хора. Нещо повече, аз смятам, че трябва да се конфискува имуществото не само на такъв човек, но и на членовете на семейството му. Сега по въпроса за намаляването на съдебната отговорност за икономически престъпления. Тук става въпрос за съвсем друго нещо. Например човек се обвинява за превишаване на пълномощията или за мошеничество. Веднага го арестуват, водят го в следствието. Но защо да се арестува, да се държи 2 г. в следствието, а след това да се осъжда на 1 г. условно? Струва ми се, че солидна гаранция ще е достатъчна. Ние не предлагаме да се намаляват присъдите за криминални престъпления.
- В името на партията ви е думата "справедлива". Искате да направите държавата ни по-социална, по-съвестна. Може ли партията ви да стане инициатор за отделянето на някаква група професии, които се излагат на особен риск - миньори, подводничари - и да настоявате те да имат някакъв друг размер на минималното заплащане, отколкото установената минимална работна заплата в страната?
- Ние имаме малко по-различно предложение. Нашата партия е за преминаване към почасово заплащане на труда, при това предлагаме със закон да се определи 1 час неквалифициран труд в Русия да струва например 100 рубли. А след това да има три повишаващи коефициента. Първият е териториален. Едно е да се работи в Полярния кръг, друго - в Краснодарския край. Вторият коефициент ще е отраслови, а третият - професионален. Такава система ще е много по-справедлива и правилна.

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ