23 Април 2024вторник23:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наглостта е вредна

/ брой: 62

автор:Мая Йовановска

visibility 1637

"Държавата не може да плати наема и заплатата на всеки". Това са думи на вицепремиера по икономическата политика Томислав Дончев. Да ме извини, но подобни реплики звучат доста нагло на фона на сериозните критики, които има към мерките на властта за справяне с кризата, стигнала ни заради КОВИД-19. И най-вече заради тежкото положение, в което изпадат все повече българи. Въпреки това едва ли има някой, който наистина си прави сметки държавата да му покрие наема.

Прословутата мярка 60/40 бе приета вчера, но в крайна сметка новината е, че държавата отказа да поеме осигуровките в тази схема за подпомагане. Бизнесът вече изчисли, че работодателите всъщност ще поемат 77%, а държавата ще покрие 23 на сто. Най-фрапиращият извод обаче е, че от нея ще могат на практика да се възползват не най-закъсалите фирми. Така тя става почти безсмислена.  

Властта предлага чрез увеличаване на новите дългове до 10 млрд. лв. да се наберат средства за справяне с последиците от заразата. Важно е обаче как ще бъдат изхарчени тези пари. Вече обявиха, че ББР гарантира кредити за бизнеса. Тези, дето искат да теглят такъв заем, можели да получат до 2 млн. лв. Малките фирми не биха си и помислили за подобен кредит, без значение колко е изгоден. Освен това, каква част от парите, които ще задели държавата, ще стигнат не до работодателите, а до работниците, както е в другите страни? Вече стана ясно, че властта няма никакво намерение да дава на редовите граждани някаква компенсация заради икономическите проблеми, които им донесе КОВИД-19.

Дали мерките на държавата са били адекватни ще разберем след края на пандемията. Когато стане ясно, ако това е угодно на властта, с колко са обеднели българите, колко фирми са фалирали и колко хора са останали без работа. За да е пълна картината обаче, е редно да научим и кой е спечелил от тази криза. 

А сега наглостта е излишна. Даже е вредна.

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 333

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 310

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 303

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 332

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ