28 Март 2024четвъртък21:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Над милион американки лекувани излишно срещу рак

/ брой: 300

автор:Аида Паникян

visibility 137

В течение на 30 години рутинни мамографски прегледи са довели над един милион жени в САЩ до ненужно лечение на рак, без туморите да са достигнали до напреднала фаза, става ясно от изследване в САЩ. Тези резултати са публикувани в Ню Инглънд Джърнъл ъф медсин /New England Journal of Medicine/ и хвърлят нови съмнения върху ефикасността на този препоръчван преглед, но вече обект на противоречиви оценки.
"Ние стигнахме до извода, че мамографията открива тумори, които никога не биха се развили, за да провокират клинични симптоми при 1,3 млн. жени по време на период от 30 години преди 2008 г.", казват авторите на изследването Джилбърт Уелч от медицинския факултет в Дармут, щата Ню Хемпшир, и Арчи Блеър от Орегонския университет.
Третирането, на което са били подложени жените, е включвало често тежки медицински интервенции - хирургически, радиология, хормонална терапия и химиотерапия, които е по-добре да се избягват, ако не са необходими, подчертават те.
Изследователите са анализирали епидемиологични данни за определяне на честотата на туморите на гърдата, открити в ранен стадий и поставената диагноза рак в напреднал стадий при жени над 40 години между 1976 и 2008 г.
Рутинната употреба на мамография в САЩ е удвоила броя на открития в ранен стадий рак на млечната жлеза, но процентът на жените, диагностицирани с рак в напреднал стадий, е намалял едва с 8%.
Според изследователите при мамографиите не са открили ефективно напреднал рак, но паралелно с това има свръхдиагностицирани (31% през 2008 г.) 70 хил. жени. Учените също показват, че резкият спад на смъртността от рак на гърдата се дължи главно на подобряване на лечението, а не толкова на ранното откриване на тумори по този метод (мамография).

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ