28 Септември 2024събота01:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На кого е нужна съветската литература?

/ брой: 272

автор:Дума

visibility 173

Андрей Максимов
Писател


Струва ми се, че ние сме изхвърлили съветската литература от сферата на интересите ни, защото всичко „съветско” просто ни е омръзнало.
Къде отиде тя? Изчезна, сякаш никога не я е имало ли? Помня, че баща ми имаше книжка със „звучното” име: „Справочник на Съюза на писателите на СССР”. В нея можеше да се открият телефоните и адресите на всички съветски писатели. Книжката беше доста дебела – в нея имаше огромeн брой телефони и адреси. В крайна сметка излиза, че цялата тази съветска литература е изчезнала безследно?
Откъде ми дойде този въпрос в главата? Ами прочетох книгата на Владимир Войнович „Автопортрет. Романът на моя живот”. Забележителна книга, да ви кажа. Умна, честна, откровена, иронична (и самоиронична, което е важно). Написана е, разбира се, добре: Владимир Николаевич не може да пише лошо. С една дума, хубава книга: препоръчвам я на всички. Уви, докато я препрочитах за пореден път, се убеждавах, че вече не съм млад човек. Защото стар човек е този, чието минало е по-голямо от бъдещето му.
Аз съм роден в семейството на писателя Марк Максимов. Моята майка – Антонина Николаевна – дълго време работи в Бюрото за пропаганда на художествената литература на Съюза на писателите. Целият този живот, за който пише Владимир Николаевич, са моето детство и младежки ми години. Тогава със сигурност знаех, че има съветска литература.
Като цяло, епитетът „съветски” притежава странно свойство: ако бъде поставен до което и да е съществително, същото това съществително придобива изцяло нови качества. Да речем, съветски човек – това не беше съвсем човек, а някакъв принципно нов човек. Съветски магазин – това не беше съвсем магазин, защото в него не се излагаха най-добрите стоки, а напротив - тях ги слагаха под щанда, за да ги продадат три пъти по-скъпо. Съветски избори – това не бяха избори, защото е някак си нелепо да избираш измежду един кандидат. Ето и съветската литература не беше съвсем литература. Писателят изследва живота, изповядва се, открива душата си пред читателя. Съветският писател беше зает с нещо съвсем друго – да изпълнява поръчките на партията, да й помага на дадения етап от развитието й, да възпитава хората. Писателят прилича на птица, която не може да не пее и да не дарява своята песен на всички желаещи. Съветският писател беше боец на идеологичния фронт. Общо взето, по време на съветската власт думата „боец” беше комплимент, че даже и звание, защото съветските хора предпочитаха не да живеят, а да се борят. Усещането за постоянна борба възвеличаваше съветските хора в собствените им очи.
Понякога ми се струва, че ние сме изхвърлили съветската литература от сферата на интересите ни, защото всичко „съветско” просто ни е омръзнало. Тази постоянна несвобода, внимаване пред началството, вечно възпяване на някакви странни, митични хора, които постоянно строяха нещо, а ако обичаха жени или възпитаваха деца, то това беше най-вече за забавление на читателя. Междувпрочем, именно този дух на съветската литература е описан прекрасно от Войнович.
Защо, обаче, ми е тъжно да чета за всичко това? Дали просто изпитвам носталгия по миналото или има още нещо?
Разбира се, в СССР имаше писатели, които не бяха смятани за писатели от властта. За мен символ на този род писатели е геният на руската литература от ХХ век Андрей Платонов. Той работеше като метач в двора на Литературния институт. Ето, той метеше двора, а покрай него чинно шестваха педагози – съветски класици, лауреати на различни награди. Метачът Платонов метеше двора и пишеше гениални произведения... Много гении (сред тях и Войнович) заминаваха от тук, а днес ние по право се гордеем с тях.
Но аз нямам намерение да говоря за това. Искам да разбера какво да правим с това, което се наричаше „съветска литература”? Да я изхвърлим ли? Всички тези писатели и поети, които властта понякога наказваше, но все пак печаташе? Справедливо ли е да се откажем от всичко съветско – както се казва заедно с водата не изхвърляме ли и детето?
Струва ми се ужасно, ако с всичко съветско, което не ни харесва, изхвърлим и съветската литература. Това няма да е нито правилно, нито справедливо.

Авторът е литературен наблюдател на “Российская газета”

 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ