"Гардиън":
МОСАД опровергава Нетаняху за иранската ядрена бомба
/ брой: 45
Оценка на израелското разузнаване МОСАД е била в противоречие с изявлението на премиера Бенямин Нетаняху в ООН през 2012 г., че Иран е способен да създаде ядрена бомба до една година, съобщава "Гардиън", който публикува секретни документи на различни световни разузнавателни служби, предоставени му от отдела за журналистически разследвания на телевизия "Ал Джазира". Британският вестник е проверил самостоятелно тяхната автентичност.
Драматичното изявление на Бенямин Нетаняху пред световните лидери през 2012-а, че Иран най-много до една година ще произведе атомна бомба, било опровергано от собствената му разузнавателна служба, сочи свръхсекретен документ на МОСАД, споделен с Южна Африка няколко седмици по-късно. В документа, цитиран от британския вестник, МОСАД прави извод, че Иран изглежда не е готов да обогатява уран до по-високите равнища, необходими за производството на ядрени оръжия. Според вестника докладът демонстрира пропастта между публичните изявления и реторика на израелските политици и оценката на израелската военна и разузнавателна общност и е в рязък контраст с алармисткия тон на Нетаняху, отдавна представящ иранската ядрена програма като екзистенциална заплаха за Израел и огромен риск за световната сигурност.
Разкритието идва в момент, когато напрежението между Израел и най-твърдия му съюзник САЩ драматично нарасна в навечерието на планираното за 3 март обръщение на Нетаняху в американския Конгрес, посочва "Гардиън". В Белия дом се опасяват, че очакваната яростна реторика на премиера може да навреди на деликатните преговори между Техеран и шестте световни сили за ядрената програма на Техеран. Крайният срок за договаряне на рамково споразумение е в края на март, а за окончателното уреждане - 30 юни.
Изтеклите документи, повечето с гриф "строго секретно", обхващат почти десетилетие - от 2006 г. до декември миналата година. Подборката включва главно телеграми, разменени между южноафриканското разузнаване и спецслужбите на Израел, САЩ, Великобритания, Франция, Йордания, ОАЕ, Оман и няколко африкански страни, но има и документи от Федералната служба за сигурност на Русия - ФСБ, което е изключителна рядкост.
Размерът на теча, станал 20 месеца след разкритията на Едуард Сноудън, показва нарастващата неспособност на разузнавателните агенции да пазят тайните си, отбелязва вестникът. Докато Сноудън разкри размера на технологичното наблюдение, новите изтекли документи се занимават с т.нар. разузнаване на улично ниво, чрез агенти - човешкото разузнаване или хюминт, съкратено от "хюман интелиджънс".
Документите разкриват също как Африка става все по-важна за глобалния шпионаж, докато САЩ и други държави засилват присъствието си на континента, а Китай разширява икономическото си влияние. Както заявява действащ офицер от разузнаването, цитиран от "Гардиън": "Южна Африка е Елдорадото на шпионажа."