19 Април 2024петък23:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Моделът "Ананиев" дава два варианта

Правят втора здравна каса, предлагат доплащане или доброволно застраховане

/ брой: 187

автор:Аида Паникян

visibility 1488

Два варианта на здравноосигурителен модел предложи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на вчерашната Национална кръгла маса за бъдещето на здравеопазването в България. Единият вариант е двустълбов и предвижда незабавна конкуренция (от 2019 г.) на НЗОк със застрахователните дружества. Задължителната осигуровка остава 8% и към нея се добавя допълнително доброволно застраховане. Записаните при застраховател граждани, плащат на него 8-те процента вноска, а не в НЗОК. Ако застраховател фалира, касата поема застрахованите при него или гаранционен фонд. При този вариант НЗОК трябва да получи статут на застраховател. Всички осигурители ще създадат осигурителен пул. Парите от вноските събира НАП и НАП плаща на НЗОК или застрахователя за извършена дейност. Гаранционният фонд се формира от вноски, които се събират през първата година. При този модел обаче нерегламентираните плащания ще останат, прогнозира Ананиев. Според него застрахованите като сега няма да знаят какви пари от сметките им се харчат. 
Вторият модел е тристълбов. По думите на Ананиев при този модел се преминава от солидарен към персонализиран здравноосигурителен. Осемпроцентната вноска остава към НЗОК, но се добавят и премия от задължително здравно застраховане, плюс доброволна застраховка, с която пациентът си избира допълнителен пакет медицински услуги. Ананиев направи уговорката, че премията за т.нар. втори стълб не зависи от дохода на отделния човек. Тя ще се договаря въз основа на национално рамково договаряне на цените на медицинските услуги, в което ще участват и МЗ, и НЗОК, съсловните организации на лекари и зъболекари. Това договаряне няма да е по-кратко от 1 година, а договорените цени ще бъдат национални и задължителни. Всяко лечебно заведение ще избира дали да работи по цените, които са национално договорени или по други. Ако са различни от договорените, пациентът ще си доплаща кеш или с парите от допълнителното доброволно застраховане.
При този модел всеки осигурен ще плаща 8% задължителна здравна застраховка, което за 2018 г. е между 40 и 208 лв., средно 88 лв., обясни министърът. Държавата ще плаща застраховките на деца, пенсионери, безработни и пр. Но държавните служители ще трябва сами до си плащат допълнителните задължителни застраховки.
При този вариант всички застрахователи ще участват в застрахователен пул. В него ще участва и дъщерно дружество на НЗОК, което ще бъде лицензирано като застраховател. Така НЗАК ще участва във втория и в третия стълб. Всеки застраховател трябва да има поне 500 хил. застраховани, за да се включи с конкуренцията. Трябва да имат представителства във всички областни градове, а договарите с лечебните заведения за болнична и извънболнична помощ ще сключват по правила, дадени от МЗ.
Периодично ще се определя и т.нар. критична линия по отношение на болничното лечение, т.е. сума за еднократно лечение и престой в болница, която задължително се плаща съвместно от НЗОК и задължителната застраховка, а над нея сумата ще се поема от пациента.
Като предимство на този модел Ананиев подчерта личната ангажираност на гражданите, повече контрол, повече пари, както и повече и по-качествена и достъпна медицинска помощ. Той обеща и нов тип контрол, конкуренция на финансиращите органи (НЗОК и здравните застрахователи), отпадане на нерегламентираните плащания, както и модернизация на здравеопазването.


снимка БГНЕС
През 1998 г. за здраве са давани 810 млн. лв., което бе 3,1% от БВП, а през 2017 г. - 4,3 млрд.лв., което е 4,6% от БВП, припомни министърът на здравеопазването и дългогодишен зам. финансов министър Кирил Ананиев




"Алфа рисърч":
7% са проверили здравното си досие

Аида Ованес

Едва 7% от здравноосигурените са проверили здравното си досие. Това сочат данните от социологическо проучване на "Алфа рисърч", представено от Боряна Димитрова. То е проведено между 23 юли и 23 август сред 1017 анкетирани и е поръчано то МЗ. Според агенцията липсва заинтересованост сред хората за какви дейности плащат здравни осигуровки. Само 30% от българите знаят на каква сума се осигуряват, независимо че публичните плащания за здраве са над 4 млрд. лв., а личните - над 2 млрд. лв., коментира Димитрова. Според нея у хората има висок процент на недоверие, че увеличаването на здравната вноска ще подобри качеството на здравната услуга и достъпът до нея. 
Само 6% са склони да внасят за здраве повече от сегашните 8%. Хората искат високоспециализирани медицински услуги, съвременни болници с модерно оборудване и апаратура, а не просто болници, коментира Димитрова.
Анкетата сочи, че 67% от здравноосигурените са преминали профилактични прегледи през последната година. От селата едва 49% са минали на такъв преглед, но от София са 78%. Друг любопитен момент от профилактиката е, че само 30% от хората с доходи под 200 лв. са преминали такъв преглед и 60% от хората с доход над 1000 лв. Кредитът на доверие за въвеждането на нов здравноосигурителен модел е 51% и той не бива да се пропилява, коментира Димитрова.
В момента едва 11% от българите над 18 г. имат доброволни здравни застраховки.
Въпреки че в България е най-високият за ЕС процент хоспитализирани, продължителността на живота у нас е втората най-ниска за ЕС - 74,7 г., докато за ЕС е 80,6 г. 
От агенцията твърдят, че болшинството от анкетираните настояват да се проследява ефектът от лечението със скъпи лекарства. ДУМА припомня, че това е една от иновативните идеи на управителя на НЗОК, която е подкрепяна и от здравното министерство - поръчителят на социологическото проучване.


Коментар
Тюрлю гювеч от нафталина

Вчера бе националната премиера на очаквания от 2 февруари т.г. "нов" здравноосигурителен модел. Навярно в историята ще влезе като модела "Ананиев".
Спорно е чия е крилатата фраза, че всичко ново е добре забравеното старо, но тя важи в пълна сила и за споменатия модел. В него става въпрос за медицинските пакети - основен и допълнителен, но завоалирано. За т.нар. гаранционен фонд - за онези, които помнят, парите за НЗОК започнаха да се събират година преди касата да заработи, а и имаше нещо подобно през 2005-2006 г., когато здравната вноска се увеличи от 6 на 8%. Тогава бе формиран онзи т.нар. голям резерв в БНБ, опустошен от Симеон Дянков през 2010 г. Когато над 1,5 млрд.лв., уж предназначени за втори здравноосигурителен стълб, отидоха някъде. Незнайно къде. Пак ли за"там" ще събираме една година вноски?
Ще създадат дъщерно дружество на НЗОК - застраховател. Още една структура, която ще изисква администрация и пари. Иначе пари в здравната система все няма, но за разширяване на щата ще се намерят.
Ни във вариант А, ни във вариант Б на модела "Ананиев" не става ясно къде е болният. Нито къде е профилактиката и първичната помощ. Не се вижда продължаващото лечение и рехабилитацията на хронично болните. Ще плаща ли още държавата осигуровките на висши държавни чиновници? Докато за бедните е ясно - те трябва да си доплащат.
Като ехо от кухо обещание в модернизираната зала 3 на НДК остават думите, че "нерегламентираните плащания ще бъдат премахнати". Нерегламентираните - да, но доплащането от пациента остава, при това - ще бъде узаконено. Напълно регламентирано!
На профилактичен преглед не ходели хората от село и с доход под 200 лв. А как да ходят? Нали трябват пари за билети до града? На профилактичен преглед ходели хората от София и с над 1000 лв. доход.
Зала, пълна с реанимирани политически трупове, изпълзели от леговищата си в очакване на поредния келепир от здравната система. Пред които бе представен тюрлю гювеч, изваден от нафталина.

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ