28 Март 2024четвъртък10:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Младежкото обединение в БСП – София: Достъпът до чист въздух - право на всеки човек

автор:Дума

visibility 467

Достъпът до чист въздух е основно право на всеки човек и водещ критерий за качествен живот. Това се посочва в позиция на Младежко обединение в БСП - София относно замърсеността на въздуха с фини прахови частици на територията на Столична община, съобщиха от пресцентъра на БСП - София. 

„В продължение на повече от 10 години кметът на Столична община Йорданка Фандъкова изглежда, че не може да се справи с проблема около чистотата на атмосферния въздух в София.

 През 2017 г. България бе осъдена от Съда на Европейския съюз заради качеството на атмосферния въздух. Цели три години по-късно, администрацията в Столична община изглежда безсилна да се справи с този проблем, който според доклад от 2019 г. на Световната здравна организация се оказва пагубен за 15 000 българи годишно, които умират преждевременно заради мръсния въздух“, се казва още в позицията.
„Необходими са работещи решения от страна на управляващите, за да запазим здравето на софиянци.

Замърсяването с фини прахови частици (ФПЧ) идва от два основни замърсителя: битово отопление и транспорт.

За всички жители на столицата е видно, че улиците не се почистват. Това води до високи нива на запрашаване и допълнително влошава показателите на въздуха, който дишаме. Освен това пътната настилка през летните месеци е силно опесъчена, което е и предпоставка за множество ПТП-та в града.

С тази си позиция бихме искали да напомним, че с решение №855 от 06.12.2018 г. Столичен общински съвет прие промяна на механизма с оперативни мерки за обособяване на зони с ниски емисии на вредни вещества, чрез ограничаване на движението на МПС на територията на Столична община в случай на прогноза за висока степен на замърсяване на атмосферния въздух.

 Съгласно това решение при прогноза от страна на НИМХ или наличие на следните неблагоприятни метеорологични условия през зимния период: жълт код за мъгла, инверсия, безветрие или ниско атмосферно налягане и други, водещи до задържане и натрупване на атмосферни замърсители в ниските слоеве на атмосферата, може да бъде въведена мярката еднодневна абонаментна карта за всички линии на обществения градски транспорт на територията на Столична община на цена от 1 лев- т.нар. "зелен билет", посочват от Младежкото обединение.

„Всички ние - гражданите на София, знаем, че тази мярка бе активна едва няколко седмици. Според управляващите явно са необходими мерки само за няколко седмици, за да отчетат “видими резултати”, но според нас се изисква много повече.

Що се отнася до замърсяването от битово отопление, управляващите приеха наредба, която регламентира качеството на горивата – ограничаване съдържанието на сяра във въглищата и изисквания дървата за огрев да бъдат изсушени.

Според нас този метод е изцяло бюрократичен и не дава резултат в борбата със замърсяването с фини прахови частици, предвид това, че контролът е трудноосъществим.

През 2019 г. започна подмяна на уредите на твърдо гориво за отопление по ОП „Околна среда“. Целта на мярката бе да се стимулират гражданите да използват по-екологични уреди за отопление. Това е крачка в правилната посока, но уви твърде скромна“, се посочва в позицията.
„Ние от Младежкото обединение в БСП – София настояваме за спешни мерки за справяне със замърсеността на въздуха с фини прахови частици на територията на Столична община и предлагаме следните решения на този проблем:

- Битовите горивни инсталации да преминават през годишен технически преглед;
- Налагане на по-засилени мерки с цел газификация, поставяне на климатични системи или включване на потребителите към Топлофикация. Природният газ е считан за най-екологичното гориво за отопление, но по данни на КЕВР за 2018г. едва 100 439 битови потребители са се възползвали от качествата му;
- Необходимо е ключовите булеварди и натоварените възлови крастовища да се почистват поне веднъж седмично. А по-малките улици, с по-малка натовареност- минимум веднъж месечно;
- Необходими са целенасочени данъчни облекчения за ползвателите на електрически автомобили и хибриди;
- Мерки като „Зелен билет“, изграждане на вело-връзка между кварталите и разширяване обсега на електрически транспорт следва да бъдат приоритети на администрацията на Столична община.

Ние от Младежкото обединение в БСП - София вярваме, че всички жители на София заслужаваме да живеем в един по-чист и зелен град. Достъпът до чист въздух е основно право на всеки един човек и водещ критерий за качествен живот. Ние ще продължаваме да защитаваме това наше право и да се борим за здравето и живота на всеки един жител на София“, посочват още от Младежкото обединение.

Летният сезон тръгва с 10-15% по-високи цени

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 58

Цената на яйцата гони световен рекорд

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 58

Париж готов на война с Русия за Одеса

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 58

ВМРО-ДПМНЕ отлага промените в конституцията

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 58

Евросъюзът отстъпва пред фермерите

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 58

Накратко

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 58

Десница по дьо Сад

автор:Александър Симов

visibility 459

/ брой: 58

Обирът на руските активи

автор:Юри Михалков

visibility 510

/ брой: 58

Особена порода

visibility 447

/ брой: 58

Престъпен интерес на ЕС

автор:Юри Михалков

visibility 614

/ брой: 58

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ