29 Март 2024петък09:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Регион Мизия

Разговор

Милко Недялков: Демографският срив е емблемата на Ловешка област

Липсата на грижа от държавата съсипа региона, заяви депутатът от "БСП за България"

/ брой: 246

автор:Юлия Кулинска

visibility 2464

Милко НЕДЯЛКОВ е завършил ловешката Езикова гимназия и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Специализирал е в Москва. Бил е областен председател на БСП в Ловеч. Шест мандата е бил общински съветник от левицата, а два пъти - председател на Общинския съвет. Бил е областен управител на област Ловеч. Работил е в много медии и като кореспондент на в. "Дума". Депутат е в 44-то НС, избран от 11 МИР-Ловеч. Член е на парламентарните комисии по труда, социалната и демографската политика и за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика. Владее английски, немски и руски език.

"Регионът е перфектна илюстрация на парадокса: хем няма какво да работят хората, хем няма кой да работи"

- Г-н Недялков, кои са основните проблеми на жителите на Ловешка област?

- Отделяме твърде много внимание на т.нар. Северозападен район, който включва само Видин, Враца и Монтана. Не трябва да забравяме, че регионалното деление, което е по европейските стандарти, Ловешка област е също към този регион. И тя има същите проблеми като останалите области. Ловешка област е перфектна илюстрация на един парадокс - хем няма хората какво да работят, хем няма кой да работи. До демографската криза се стигна през годините, когато хората търсеха по-добро заплащане, напускаха областта, заминаваха към столицата или други градове, в чужбина. В Ловешко има цели села, чието население е заминало в други държави. 

В региона има силен отрицателен прираст. Разликата между ражданията и смъртността я нарежда на трето място в страната. Това е функция и на занижените критерии както в здравеопазването, така и на социалния проблем, защото младите хора все повече намаляват. По време на обсъждането на "Визия за България" хората споделиха, че в центъра на здравеопазването трябва да бъде човекът. Не дори пациентът, а човекът. 

- До какво води липсата на държавна политика за развитието на региона?

- Данните са смущаващи. За близо 20 г. населението на областта е спаднало с 50 хил. души, от 170 000 сега са те  близо 120 хиляди. За съжаление държавата никога не е гледала на Ловешкия регион като на една от ключовите области с проблеми. Откакто сме в ЕС, областта е местена три пъти в различни планови райони. Тя просто допълваше тези, където не достигаше население. Първоначално Ловеч беше към Централен северен район, след това мина в Северозападния регион, сега отново се връща в един голям регион, който покрива територия от Видин до Русе, без да има никаква интеграционна политика. Трябва да се акцентира на интеграцията на отделните общини. В областта има 8 общини, които действат самостоятелно при решаване на регионалните проблеми. Ролята и отговорността е на областния управител, който трябва да решава проблемите на региона. В него има т.нар. центробежни сили. Примерно Луковитската община по-скоро се интегрира с Червенобрежката и с Плевенска област, отколкото с Ловешка област. Ябланица вече иска да се присъедини към Софийска област, след като цял мандат на сегашния независим кмет не му разрешиха да реализира никакъв по-голям проект. А той е активен, прави проекти, търси финансиране. Заедно с Валя Александрова при гласуването на бюджета настояхме да спасим училищата в Брестница чрез ремонт. Управляващите обаче не ни чуха.

- През годините на прехода Ловешкият регион загуби своите приоритети. Вашият коментар?

- Да, така е. Загубихме приоритетите си в три области. На първо място това е промишлеността. Машиностроенето беше характерно за областта. Наскоро имах среща с гилдията на инженерите в Ловеч, които отчетоха, че в града са останали едва десетина квалифицирани стругари. Машиностроенето беше унищожено най-вече чрез лошите приватизации на водещи предприятия като "Балкан", "Звезда", които правеха възли и детайли

В земеделието Ловешка област беше производител на плодове и зеленчуци, които изнасяхме в цял свят. С лошата аграрна политика в България, с даването на субсидии само на едрите земевладелци, на тези, които произвеждат най-вече зърно, Ловешка област не може да стане житница у нас, а камо ли на Европа. Така че, има Гордиеви възли, които, ако един ден БСП управлява, трябва да ги разсичаме.

И третото, което загубихме и което не може да бъде поправено, е образованието. Навремето Ловешка област се славеше не само с прословутата си Езикова гимназия, не само със силната си Природо-математическа гимназия, не само с гимназията в Троян, Тетевен и в Луковит. Хвалехме се със силното си професионално обучение. Имаше престижна Гимназия по механо-електротехника, СПТУ, което подготвяше кадри, нужни на промишлеността. В Троян също имаше механотехникум, който също даваше кадри на "Елпром" и на "Машстрой". Сега развиващо се предприятие - "Копахидросистем" в Троян, търси специализирани кадри на машини с цифрово-програмно управление. В Ловеч единствено Техникумът по ветеринарна медицина обучава добри кадри. 

Освен с плодовете и зеленчуците, Ловешка област беше силна и с производството на мляко и на месо. Радостно е, че фирмата "Бони оборот" открива в Ловеч една от най-модерните кланици в Европа. Но в същото време мен много ме боли, че пред сериозни затруднения е структуроопределящото предприятие "Спарки Елтос" - "Елпром", за производство на елинструменти. Подех инициатива да му помогнем. Всички депутати от региона подписахме писмо до Българската инвестиционна банка с искане тя да отпусне нов кредит, за да може предприятието да тръгне. Научаваме, че кредитите са отпуснати на други, близки до властта, фирми, но не на фирма, в която в момента в редуциран състав работят близо 700 души и която е стълб на промишлеността на Ловеч. 

- Какво се случва със Завода за производство на китайски автомобили?

- От Ловеч тръгна инициативата да се промени законът, за да се построи върху пасище Заводът за производство на автомобили, който сглобяваше китайски коли. Тогава Общинският съвет, чийто председател бях по това време, настоя пред депутатите да лобират за промяна в законодателството. Лошото е, че тази инвестиция не се разрасна. Но заводът е там и може да произвежда. Дай Боже,  както се говори, наистина да дойде немска фирма и да започне да произвежда. Трудното е, че сега тя няма да може да намери квалифицираната работна ръка. 

Малко хора знаят, че в Ловешка област има 600 туристически обекта, които, ако се навържат в една система, туристическият бизнес може да се превърне в едно от лицата на региона. Защо казвам това? Защото не само природните забележителности, за които всички знаем - Съевата дупка, Крушунските водопади, Деветашката пещера, ждрелата и меандрите на Искъра в Луковитската община, има исторически обекти за поклоннически туризъм - Гложенския манастир, Троянския манастир. Чистият планински въздух, който има в  Априлци, Троян и Тетевен, които също могат да бъдат част от този бизнес. През годините при усвояването на европейските средства общините печелеха проекти, за да ги спечелят и да вземат европейски пари. Държавата не си изпълни ролята на координатор на европейските средства.

- НС прие законите за хората с увреждания и за личната помощ. Предстои гласуване и на този за социалните услуги. Решават ли документите проблемите на хората с увреждания?  

- Със законите за хората с увреждания и за личната помощ се сложи някакво ново начало. Законът за социалните услуги обаче е най-добре подготвеният. Неговото писане започна още по времето на правителството на Орешарски. Аз лично като областен управител участвах в писането на концепцията. Сега като народен представител вече участвам в приемането на закона, което е едно мое удовлетворение от пътя, който е извървян. 

Хубавото е, че в него са систематизирани социалните услуги, които обхващат не само хората с увреждания, а един широк кръг от хората в България, които се нуждаят от подкрепа. Най-модерното и най-хубавото в този закон е т.нар. интегриран подход при социална подкрепа. Това означава, че когато се направи оценка на човек с увреждания, може да се каже дали ще трябва да има някаква подкрепа, дали той да отиде на лекар, да се насочи, да  изпълнява едни или други неща. Или пък ще трябва стане  потребител на дадена социална услуга. Хубавото на този подход е, че държавата ще гледа на хората с увреждания по-социално. И се сещам за един случай в моето родно село Радювене, когато една жена спа между мъртвите си майка си и баща, за да може да получава пенсиите им... Ако социалните бяха забелязали, че семейството живее скотски и няма пари, нямаше да се стигне до това нещо. Защото ролята на социалните служби е да могат да преценят кога един човек или общност от хора се нуждаят от подкрепа. Това е все още в мечтите, но приемането на закона за социалните услуги е стъпка напред.

Струва ми се, че законите за хората с увреждания и за личната помощ бяха писани под натиск и може да се наложи в тях да се направят промени, когато започнат те да се изпълняват. Хубавото е, че работните групи, комисиите, юридическата администрация на НС възприеха моето предложение, което обедини двата закона, за да се допълват. Идеята ми беше хората с увреждания един път да преминават процедурата на индивидуална оценка на потребностите. Тя е тежка и те ще могат да получават необходимата социална подкрепа по единия и необходимата лична помощ по другия закон. Сега имаме два документа, които се допълват и се интегрират. 

- Хората изявиха своето недоволство от управлението на ГЕРБ чрез масови протести. Защо българите излязоха на улицата?

- Постоянното говорене, че бюджетът за догодина е много хубав и той ще разреши всички проблеми, е далеч от реалната действителност. В България, както и в Европа вече съществува определено недоволство от модела, по който се развиват страните. Българите вече разбират, че не могат да взимат участие в разпределението на националното богатство. Когато представяхме "Визия за България", провокирах слушателите, питайки ги кой у нас раздава парите. Не получих друг отговор, освен: "Той". Същината на проблема е, че българите вече искат те да участват в разпределението, те да бъдат съпричастни в обсъжданията какви обществени средства за какво да се дават. И тук е мястото и ролята и на парламента, който е принизен и поставен на колене. Дори и по Закона за личната помощ едни 70 млн. лв. се появиха отнякъде и съдбата им се реши от МС без знанието на НС. Това е недопустимо в парламентарната демокрация. Народното събрание трябва да поставя задачите на правителството, след като го избира. И най-важното - да определя пътя накъде да се движи България. Това е най-големият дефицит, който хората чувстват. При срещите ми за "Визия за България" те ми казват, че най-лошото е, че нямат вяра. Гледайки ги в очите, казах: "Тогава повярвайте за последен път, че "Визия за България" може да бъде част от вярата ви".

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 458

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 526

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 532

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ