19 Юли 2025събота18:52 ч.

Миграцията раздели политиците на Острова

Няма нито една отхвърлена молба за работа на българи във Великобритания от 2007 г., заяви българският посланик в Лондон

/ брой: 275

автор:Дума

visibility 98

Темата за притока на българи и румънци във Великобритания след 1 януари, когато отпадат ограниченията за тях на трудовия пазар, отново е водеща за няколко британски издания. Управляващата коалиция е разделена по отношение на плановете на премиера Дейвид Камерън да ограничи достъпа на мигранти от страни от ЕС до британските социални придобивки, пише "Дейли мейл". Против това са либералдемократите.


Кметът на Лондон Борис Джонсън обаче подкрепя ограничителните мерки и подчертава, че е дошло време Великобритания да затегне контрола на условията, при които европейски мигранти идват в страната. Вестникът посочва, че плановете предвиждат на новите мигранти от ЕС да се забрани да искат социални помощи през първите 12 месеца от пребиваването си в страната. Консерваторът Питър Боун също смята, че ограниченията трябва да останат в сила.


Каквото и да направи Камерън, той ще се сблъска с яростната опозиция на ЕС, но това няма да помогне на 1 млн. безработни младежи във Великобритания. И без притока на румънци и българи те вече трудно могат да си намерят работа, защото са в конкуренция с огромен брой мигранти от други европейски страни, посочва "Дейли мейл".


"Дейли телеграф" пък пише, че от 2007 г. насам британското вътрешно министерство не е отхвърлило нито едно искане на британски работодател за издаване на разрешително за работа за български имигранти въпреки уверенията на властите, че британците имат предимство при назначаване на работни места във Великобритания. Това заявил за вестника българският посланик в Лондон Константин Димитров. По думите на дипломата, това се случвало, въпреки че британската Гранична полиция получила инструкции да отхвърля молби, ако позицията може да бъде заета от британски служител.


Димитров разкритикувал и антибългарската пропаганда от британските политици, която според него служи само за изостряне на общественото напрежение във Великобритания. Всяка година между 8000 и 10 000 българи пристигат във Великобритания в търсене на работа и според посланика броят им няма да нарасне след отпадането на ограниченията.


При това положение възниква безпокойство дали ограниченията за българите и румънците от приемането им в ЕС през 2007 г. изобщо са функционирали, коментира "Дейли телеграф". Не закъсня реакцията и от най-големия враг на мигрантите - Британската партия на независимостта. Разкритието на българския посланик във Великобритания Константин Димитров, че нито едно разрешително на български работници за работа в страната не е било отхвърлено от 2007 година насам, показва, че реториката на управляващата коалиция за имиграцията не съвпада с реалността, заяви заместник-председателят й Пол Нътал.


Междувременно над 150 000 души са подписали петицията, инициирана от британския вестник "Дейли експрес", която призовава Камерън да запази трудовите ограничения за румънци и българи и след 1 януари 2014 г. Според изданието петицията ще бъде изпратена на "Даунинг стрийт" тази седмица.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ