28 Септември 2024събота01:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наука Корпорация ще открие в Русия център за компютърни програми

Microsoft започва работа в Сколково

/ брой: 272

автор:Дума

visibility 114

Екатерина Калишева
„Известия“

Изпълнителният директор на „Майкрософт” Стив Балмър и президентът на фонд „Сколково“ Виктор Векселберг подписаха протокол за намерения.
Планира се в най-близко бъдеще „Сколково“ да подпише споразуменние за сътрудничество с „Нокия” и „Интел”

„Майкрософт” планира в близките години да създаде център за разработки в Сколково, да реализира изследователски програми съвместно с руски университети и научни организации, да участвува в създаването на научен университет, а също така да разшири програмата си по поддръжка на стартиращи компании. Това стана известно на ІІІ Международен форум по нанотехнологии RUSNANOTECH-2010.
Г-н Балмър не назова общата стойност на финансираните проекти в Сколково, но отбеляза, че тя ще достигне десетки милиона долара годишно. „Сколково“ планира в най-близко бъдеще да подпише споразумения за сътрудничество с „Нокия” и „Интел”.
В рамките на форума участниците обобщиха работата на световната наноиндустрия през последните години. Световният нанотехнологичен пазар днес се оценява на 200 милиарда долара, а анализаторите прогнозират до 2015 г. той да надхвърли 3 трилиона долара. Експертите обаче имат и доста претенции към руските нанотехнологии: много се говори за иновациите, а засега не са отчетени съществени резултати. По данни на Министерството на образованието и науката за 2009 г., обемът на руския пазар на нанотехнологии достига 81 милиарда рубли. Научният ръководител на Иновационния институт към Московския физико-технически институт Юрий Амосов изчисли, че обемът на частните инвестиции в руски нанопроекти в момента е 5-6% от световния обем на частни инвестиции в сектора.
„Само преди няколко години Русия нямаше никаква нанотехнологична продукция, - отбеляза вицепремиера Сергей Иванов. - А сега са внедрени изделия и на изложбите участват 138 предприятия от 30 региона и 63 града, без да се броят лабораториите и малките фирми, които засега не са отчетени в статистиката на нанотехнологиите“.
„Същевременно на Русия не й е необходима второразрядна наноиндустрия, - отбеляза управителят на държавната корпорация „Роснано“ Анатолий Чубайс. - От многото електромобили в света кат че ли най-добри характеристики има автомобила с литиеви батерии, разработен от руската фирма „Лиотех“ и китайската „Сандер Скай“. До 2015 г. обемът на финансиране в сферата на нанотехнолгиите по линията на „Роснано“ ще достигне 300 милиарда рубли, а заедно с привлечените инвестиции – 900 милиарда, като се следва стратегическата цел да се излезе на вътрешни и международни пазари“.
Участниците в RUSNANOTECH -2010 обсъдиха и развитието на иновационния потенциал на руските региони. Регионалните власти се опитват да активизират дейността по развитие на иновационните проекти включително и в сектора на нанотехнологиите. Засега обаче частните инвеститори от отдалечените региони неохотно се захващат с този бизнес. По думите на генералния директор на новосибирската компания „САН“ Наталия Стасюк, бизнесът очаква от властите преференции и данъчни облекчения.
„Сега нанотехнологиите се намират в стадий на преход от лабораторни мащаби към голямата търговия, - казва началникът на аналитичния отдел на I2BF Venture Capital Алексей Беляков. - Това неизбежно води след себе си привличане на инвестиции. Защото за да се построи фабрика или завод за производство на нанопрахове например са необходими много повече средства, отколкото за провеждането на изследвания в тази област“. Според г-н Беляков, обемът на инвестициите за в бъдеще ще нараства, а през 2011 г. ще се наблюдава сериозен скок в развитието на пазара на нанотехнологии в Русия.
 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ