29 Март 2024петък04:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Международните отношения в зоната на турбулентността

Къде са опорните точки?

/ брой: 34

visibility 14

Сергей Лавров, министър на външните работи на Русия
Дипломатический ежегодник


Днес светът стремително се променя. Този процес върви не лесно, не линейно. Катализатор на промените стана глобалната финансово-икономическа криза, която убедително, дори за онези, които все още имаха съмнения - продемонстрира, че става въпрос за края на 500-годишния период на доминирането на Запада и създаването на нова полицентрична система, отговаряща на реалностите на ХХI век и ръководеща се от общите за всички "правила на играта".
През миналата година международните отношения навлязоха в зоната на турбулентността. Сложна ситуация се получи на международните финансови пазари - икономиките на редица страни, в това число държавите от еврозоната, се сблъскаха с последиците от кризата, сред които - натрупване на държавни дългове в непоносими размери. Обновяването на политическите и социално-икономическите системи в различни региони на света, преди всичко в Близкия изток и в Северна Африка, се съпровождаше от изблици на въоръжено противопоставяне и насилие.
Ставащите глобални промени спомагат за формирането на по-гъвкави, неблокови механизми за многостранно взаимодействие, за многовекторна дипломация, основани на равноправието и взаимното зачитане на интересите. По този начин се отваря нов "прозорец на възможностите" за развитието на международните отношения на базата на изчистените от интелектуалната инерция в духа на стереотипите от "студената война" прагматични усилия на всички, на деидеологизираното, творческо търсене на солидарни отговори на общите за всички предизвикателства.
Днес е широко признато, че една от отличителните черти на международните отношения е засилването на регионалното ниво на глобалното управление. И в този контекст е напълно естествено, че основният приоритет на руската външна политика е било и остава пространството на ОНД. Засилването тук на интеграционните структури е нашият общ принос за осигуряването на устойчивостта на зараждащия се нов световен ред.
Световната общност днес особено се нуждае от ясни насоки в усилията за укрепване на механизмите на глобалното управление. Убедени сме, че такива ориентири трябва да бъдат, преди всичко, уважението към основополагащите норми и принципи на международното право, ясното, строго и отговорно отношение към положенията в Устава на ООН, укрепването на ролята на световната организация като безалтернативен форум.
Именно това е подходът, който използваме при контактите си с нашите западни партньори. В отношенията си с НАТО се ръководим от това, че Северноатлантическият алианс е реален фактор, който определя до голяма степен сигурността на Евроатлантическия регион и край нашите граници. В интерес на Русия е сътрудничеството с НАТО да е стабилно, предсказуемо.
През миналата година успяхме да направим немалко. Но това е недостатъчно за преминаването към ново качество на отношенията. На 23 ноември президентът Медведев изчерпателно изложи подхода ни към проблема за ПРО. Ние сме готови за диалог при взаимно зачитане на законните интереси на всички страни. Но на нас са ни необходими ясни гаранции, че разгръщаните противоракетни средства няма да работят срещу руския стратегически потенциал. Не трябва да има илюзии - ако руските тревоги не бъдат взети под внимание, Русия ще предприеме адекватни мерки.
Формирането на отговаряща на съвременните реалности архитектура на европейската сигурност, основана на колективни, демократични принципи, е приоритет за Русия. Военно-политическите реалности в Евроатлантика силно са изостанали от съвременните икономически, технологични, търговско-инвестиционни и други процеси на укрепването на взаимната зависимост. На всички нас е необходима стабилност и доверие във военната сфера, които в пълна степен запазват значението си като материална база на сигурността.
Сред традиционните приоритети на външнополитическия курс на Русия е по-нататъшното задълбочаване на стратегическото партньорство с Евросъюза. Целта ни е да се придвижим напред в отношенията, доколкото е възможно, да ги извадим на качествено ново равнище, да обхванем максимално широк спектър от въпроси.
Русия е готова да поеме своя дял от отговорност за положението в света. Запазването на огнищата на конфликти и кризисни ситуации в никаква степен не отговаря на нашите интереси, отклонява ресурси, които са необходими за създаването на най-благоприятни външни условия за осъществяването на комплексна модернизация на страната, за осигуряването на пълноценното развитие на динамично, радикално подобряване на конкурентоспособността на Русия в световната политика и икономика.
Като цяло Русия провежда последователен курс към развитие на равноправно взаимноизгодно сътрудничество с всички държави, които изразяват насрещна готовност за това. И занапред ще се ръководим от такива фундаментални принципи на нашата външнополитическа дейност като прагматизъм, откритост, многовекторност, последователно, но без да изпадаме в конфронтация, придвижване на разбираемите национални интереси. Те не просто запазват своята актуалност, но и на практика стават универсални в международните отношения.
Русия остава отворена за контакти с партньорите си, ние не крием своите мисли и намерения. Убедени сме, че при резкия завой на историческия процес трябва максимално да се използват възможностите за засилване на сътрудничеството по целия комплекс от въпроси в търсенето на оптимални отговори на глобалните предизвикателства на ХХI век. Залог за успеха са добрата воля и обединяването на усилията.

(Статията се публикува със съкращения)
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ