24 Април 2024сряда06:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Девашишу Торпи:

Медитацията е в основата на всички спортни рекорди!

/ брой: 269

автор:Дума

visibility 933

 Мони Георгиев

"Всички велики спортни постижения биха били немислими без медитация!" - тези думи уверено заявява Девашишу Торпи, ученик на световноизвестния индуски мистик Шри Чинмой. Англичанинът от индийски произход е организатор на изложбата "Повдигане на света с единството на сърцето", която пристигна в България като част от своя европейски тур. Тя е в памет на легендарния гуру и преминава под мотото "От любов към света и любовта на света към Шри Чинмой". Събитието е част от кампанията "2012 - Европейската година на солидарност между поколенията", която се стреми да повиши активността в напреднала възраст.
Учителят напуска този свят през 2007 г., но оставя след себе си милиони последователи, които се вдъхновяват от възгледите му за живота и продължават да търсят самоусъвършенстване чрез медитация. С десетките години практика той доказва, че за човешкото тяло няма граници и прави неща, които изглеждат невъзможни, с упование във вярата, която черпи от "духовното сърце".
Започва да се занимава с тежести през 1985 година, когато вече е 54-годишен и вдига без проблем 18-килограмов дъмбел над глава с една ръка. Минал 70-те, той прави неща, на които може да се преклони всеки един любител на фитнеса - Шри успява да повдигне от стойка двоен дъмбел, тежащ 590 кг и 454 кг щанга с две ръце от частична лежанка за коремни преси.
В повечето от рекордите му килограмите са около 2,5-3 пъти повече от максималните, които може да изтласка спортист, който не медитира.
"Искаше да вдъхнови човечеството, затова започна да се занимава със спорт. И да покаже, че ние, хората, имаме безграничен потенциал. Не ползваше трикове, окултизъм или магия и не се състезаваше с никого. Нямаше вид на културист. За да повдигне такава тежест, той трябваше да развие добре по-малките групи мускули. Всеки ден практикуваше различни упражнения за различна група, имаше ужасно силни китки, казва Торпи, който е негов ученик и добър приятел и наблюдава развитието му отблизо.
Бил Пърл, петкратен Мистър Вселена, обявен за "Най-добре сложен мъж на ХХ век", казва за повдиганията на Шри Чинмой: "Това, което е постигал, е истинско чудо. Той е човек с уникална сила, възвишена личност, демонстриращ, че духът е над материята. От него научих, че не размерът на рамото прави човека, а размерът на сърцето. Той не просто повдига дъмбела, а се опитва да повдигне нагласата на света".
И в България, за която учителят твърди, че е "страна на много силни хора", има атлети, който следват философията му. Сред тях са момчета, които само с 3 месеца медитация пробягват супермаратон с впечатляващата дължина 1054 км в САЩ и завършват на второ място по време, като преди този период не са имали тренировки. Друг пример за страхотно постижение е Шопан Цеков, двукратен участник на ултрамаратона в Ню Йорк с дължина 3100 мили (около 5000 км). Дистанцията е преодоляна за 50 дни, а бегачът твърди, че неговата награда е вътрешно удовлетворение от свършената работа, като хората трябва да споделят вдъхновението си един на друг. Страхотни подобрения в спортната форма претърпява и двукратният олимпийски шампион Армен Назарян. Неговият треньор Иван Габаритев казва, че на 38 години борецът прави кросове от 35-40 км без проблем.
"Ключът към успеха се крие в концентрацията на "духовното сърце", което е разположено в центъра на гърдите. Медитиращият търси покой и вдъхновение, като изпразва съзнанието си от проблемите, докато то не се превърне в спокойно небе. Всеки атлет, постигнал впечатляващи резултати, преживява това по свой начин, т.е. с разбирането, че контролът на ума е задължителен. Тази истина са осъзнавали още древните гърци, които непрестанно са се стремели към успоредно развиване на тялото и духа", обяснява Девашишу Торпи.
Учениците на Шри Чинмой имат философията на приемане на света с цел неговото трансформиране. Най-ефикасният начин да направят живота по-добър, е като те сами станат по-добри граждани на това общество. Мирът започва от всеки отделен индивид и в този смисъл всеки човек е отговорен за състоянието, в което се намира той сега. Приемане на света означава даряването на любов и служенето, в зависимост от съответните наклонности и капацитети. Индиецът обаче никога не се е смятал за лидер: "Никой не следва мен. Аз казвам на учениците си, че не аз съм водачът. Водачът е Бог".
Гуруто приспособява древното източно учение йога към нуждите на съвременния свят и опитва да осъществи синтез между мъдростта на Изтока и ценностната система на Запада. Организатори на курсовете по медитация твърдят, че те са достъпни за всички и не влизат в разрез с религията на практикуващия, а напротив - в основата на учението стои теорията за единството на Бога и човека (теорията за "единната същност") с елементи на източен мистицизъм. Освен с концентрация, медитиращият трябва да се съобразява и с други ограничения, като например в храната и сексуалните контакти, които са строго индивидуални.
За своето физическо развитие пък Шри Чинмой е използвал около 700-800 вида различни машини, които са били специално пригодени според нуждите му. Заради тях подът на дома му в Ню Йорк е бил допълнително заздравен.
На изложба, която вече е у нас, са представени 8 от най-интересните уреди, изобретени от Шри Чинмой. С един от тях той повдига хора от изправена позиция, използвайки специална платформа. Рекордът му е група с общо тегло 907 кг.  Изложени са още 3 големи съоражения - специално пригодена лежанка, от която гуруто вдигал 200 кг с всяка ръка, селекция от дъмбели и уред за повдигане с прасец. Посетителите могат да гледат и филма "Предизвикателството към невъзможното" (Challenging Impossibility), който проследява забележителната одисея на рекордьора във вдигането на тежести. "Повдигане на света" вече гостува в София, а после ще премине и през Пловдив като част от европейската обиколка, започнала от Милано и минала през Виена, Берлин, Хамбург, Будапеща. След нашата страна тя ще се пренесе в Лондон, Лисабон, няколко града в Украйна и Русия.
"Всички ние сме наистина неограничени, стига само да се осмелим да опитаме и да имаме вяра", е веруюто, която Шри Чинмой разкрива пред всички нас.

 Къде и кога можем да видим изложбата?


 София, градинката пред паметника на Съветската армия, до 18 ноември, 9.00-21.00 ч. Прожекции на документалния филм "Предизвикателството към невъзможното" - 12.00, 16.00 и 18.00 ч.
Пловдив, "Дружество на пловдивските художници", ул. "Гладстон" 32, откриване на 21 ноември в 18.30 ч., до 2 декември, 10.00 - 20.00 ч. Прожекции на документалния филм "Предизвикателството към невъзможното" - всеки ден от 17.30 и 19.15 ч., съб. и нед. - 11.30, 15.00, 17.30, 19.15 ч.
 

Кой е Шри Чинмой?


Роден е на 27 август 1931 г. като Чинмой Кумар Гош в селцето Шакпура, Читагонг, Източен Бенгал (тогавашна Индия, понастоящем Бангладеш). Най-малкото от седемте деца в семейството, остава кръгъл сирак, преди да навърши 12 години. След смъртта на родителите си децата отиват в духовна общност в Южна Индия, където Чинмой прекарва 20 години в усилени молитви и медитации. Воден от вътрешен повик, през 1964 г. заминава за САЩ и започва да работи в индийското консулство. Ню Йорк става негов дом до смъртта му на 11 октомври 2007 г. Той е духовен учител, написал над 1600 книги с проза и поезия, съчинил е повече от 20 000 музикални произведения, свирил е на повече от 750 концерта по света, известен с усилията си за постигане на повече спокойствие в битието. Открива центрове за мир по цялото земно кълбо, опитва се да постигне глобална хармония между религиите. Поддържа лични контакти с редица световни политически лидери, сред които Нелсон Мандела и Михаил Горбачов, близък приятел и на майка Тереза.
 

Разногласието с Българската православна църква


През януари 2007 г. Шри Чинмой направи последното си посещение в България, като заедно със своите 400 съмишленици организира концерт, срещу който Българската провославна църква възропта. Варненският и Великопреславски митрополит Кирил адресира изявление до кмета на града, че на плакатите на безплатния "Концерт Музиката на сърцето" няма никаква информация за организаторите на проявата и самия "Маестро", на официалния сайт на центровете им - също. Според духовното лице, индиецът е създател на своя собствена религия, в центъра на която стои поклонението към самия него и притежава "изострен егоцентризъм". Направена проверка сочи, че няма регистрирана по Закона за вероизповеданията такава религиозна организация. Според митрополита, формулата приканваща към медитация е "пари = зарибяване = власт". Молбата е за "ограждане на българските граждани с внимание, бдителност и строго изпълнeние на Закона за вероизповеданията", както и "наблюдение и оценка на новопоявяващите се религиозни култове и учения".
 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ