19 Април 2024петък08:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Маските на зимната депресия

Или как продължителността на деня влияе върху настроението ни

/ брой: 213

автор:Аида Паникян

visibility 2821

С края на лятното часово време светлата част на денонощието намалява с 1 час. А това е сериозен проблем дори за заклетите привърженици на отхвърлянето на лятното часово време, макар че те дори не го осъзнават. Всъщност, оказва се, че преминаването към зимно часово време създава много повече проблеми на човешката психика. Застъпниците на отмяната му сякаш подсъзнателно се "борят" за час повече сън в 1 или 2 дни при превъртането на часовниковата стрелка с час напред. Но да видим какво казват учените.
 

Нито дъждът, нито снегът, нито топлината или студът влошават настроението на хората. Но внимавайте за тъмната част от денонощието, когато зимата наближава. За това предупреждават изследователи от Университета Бригъм Йънг (Brigham Young University-BYU) в щата Юта в САЩ. Те проучили ефекта от времето върху настроението и благополучието на хората и установили, че броят на часовете между изгрев и залез слънце има по-голям ефект, отколкото лошото време. И това се отнася за всички хора, а не само за тези, за които е известно, че страдат от сезонно афективно разстройство (САР), съобщава екипът в доклада си.
Не е необичайно да се чувствате тъжни, раздразнени или по-малко енергични през зимните месеци. Важно е да се знае, че според някои експерти сезонните промени нарушават циркадианния ритъм (24-часовия часовник, който регулира начина, по който функционира човек по време на сън и часовете на будуване). В основата на друга теория са променящите се сезони, които разстройват хормоните като серотонин и мелатонин, регулиращи съня, настроението и чувствата за благополучие.
"В дъждовен, мразовит или мъглив ден хората предполагат, че ще имат повече беди. Но ние не видяхме това", казва Марк Бийчър, клиничен професор и лицензиран психолог за BYU. Учените установили, че единствено количеството слънчева светлина (времето от изгрев до залез) влияе на настроението на хората, а не температурата, скоростта на вятъра или други климатични условия. За съжаление за всеки, който обича да се чувства добре, това е трудно, особено в районите, където лятното часово време приключи миналия уикенд. Общото количество дневна светлина ще продължи да се свива до 25 декември,

когато дните започват да се удължават отново

В България например 21 юни е най-дългият ден - над 15 ч. и 20 мин., а най-късият - 21 декември (9 ч. и няколко минути). На Бъдни вечер хората в Анкъридж (Аляска) имат 5 часа и 29 сек. дневна светлина, а в Хюстън (Тексас) - 10 часа и 14 сек., според таблицата за продължителността на дневната светлина на уебсайта на флота на САЩ. Учените установили въз основа на 45 въпроса, че липсата на дневна светлина е психологически стрес за хората, влияе негативно на взаимоотношенията и е предпоставка за емоционални и физически проблеми, а за по-лабилните - дори за идеи за самоубийство. Между другото според изследвания на Американската академия на общопрактикуващите лекари между 4 и 6% от американците страдат от САР. Такова изследване за България няма. Но учените са категорични, че колкото по-на север от екватора живее човек, толкова по-голяма е вероятността да страда от този вид депресия през есенно-зимния сезон.
Тъй като изследователите на BYU са проучили само отговорите на хора, които вече са били в терапия, техните заключения може да не се отнасят до цялото население. Но много други проучвания показват връзка между излагането на слънчева светлина, настроението и цялостното здраве, смятат някои експерти. Междувременно автори на друго неотдавнашно проучване в Дания стигат до подобни заключения и установяват, че признанията за депресия в психиатричните болници в страната са се увеличили с 11% през двата месеца след края на лятното часово време.
Според проф. Бийчър някои хора със САР могат да намерят облекчение от терапевтичните лампи, които се предписват за лечение на депресия и сезонно афективно разстройство, което признава Американската психологическа асоциация, но е отхвърлено от изследване от 2016 г. в Университета в Оубърн като "силно вкоренено в народната психология, но не се подкрепя от обективни данни". И въпреки това доказано е, че излагането на светлина активира невроните, които контролират ежедневните ритми на тялото ни.
САР е вид депресия, свързана с промените в сезоните, обясняват медиците от Майо клиник (САЩ). Симптомите започват през есента и продължават през зимните месеци, като изпиват енергията на човек и буквално изчезват по време на слънчевите дни през пролетта и лятото. Изключение са хората с противоположния модел - симптомите им започват през пролетта или лятото, но и в двата случая признаците на сезонната депресия могат да започнат като леки и да стават по-тежки с напредването на сезона.

Признаците

на САР могат да включват потиснато настроение през по-голямата част от деня, почти всекидневно, освен в слънчевите зимни дни. Характерни са ниска енергия и лесна уморяемост, трудна концентрация на вниманието, загуба на интерес към дейности, на които човек се е радвал допреди месец, проблеми със съня (нехарактерно успиване), промени в апетита или теглото (стремеж към храни с високо съдържание на въглехидрати и повишаване на теглото). В по-тежките случаи е характерно чувството за безнадеждност, безполезност или вина, дори мисли за самоубийство.
От Майо клиник предупреждават, че при някои хора с биполярно разстройство пролетта и лятото могат да предизвикат симптоми на мания или по-малко интензивна форма на мания (хипомания), а есента и зимата могат да бъдат време на депресия.

Кога да се видите с лекар

Нормално е човек да има няколко дни, в които се чувства в лошо настроение или има емоционален спад. Ако тези признаци продължават седмици и не можете да получите мотивация за дейности, които са ви любими, посетете вашия лекар, препоръчват медиците от Майо Клиник. Това е особено важно, ако сънят и апетитът ви се променят, обърнете се към алкохола за комфорт или отпускане, или се чувствате безнадеждно, или мислите за самоубийство.
"Важно е хората със САР своевременно да предприемат мерки, защото всички форми на депресия ограничават способността на хората да живеят живота си в най-голяма степен, да се радват на семействата си и да работят добре на работното място", казва д-р Дебора Пиърс, клиничен доцент по семейна медицина в Университета в Рочестър.

Съхранете активността си

дори някоя мрачна утрин да ви е трудно да се измъкнете от леглото, препоръчват от Националната служба по здравеопазване на Великобритания (NHS). Важно е да продължите да се движите и да работите активно, да изпълнявате социалните си задължения. Това ще ви даде инерция и фокус, които могат да улеснят справянето с тежките дни. Не спирайте да се движите, извървявайте пеш поне кратки разстояния всеки ден. Фокусирайте се върху позитивните неща. Отдайте се на хобито си, когато не сте на работа, а ако имате възможност, "почерпете се" в почивните дни с разходка сред природата или кратка ваканция. Американски медици пък препоръчват в добавка и витамин Д.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ