19 Април 2024петък11:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Маски от театър Но гостуват в столицата

Експозицията с вход свободен е за желаещите да усъвършенстват вкуса си към красивото

/ брой: 172

автор:Дума

visibility 647

Изложба на 40 маски, направени от японски кипарис, от колекцията на театър Но "Ямамото" и икебана от школата "Кагецу" гостуват у нас. Официалното откриване на експозицията ще се състои на 11 септември, вторник, от 18 ч., във фоайето пред зала "София" на Столичната библиотека. Събитието се организира по повод 30-ите юбилейни дни на японската култура.

"Ямамото" е най-старият съществуващ днес театър Но в Осака. Включен е в списъка на ЮНЕСКО като нематериално световно културно наследство. Създаден е преди около 650 години и е най-древното запазено сценично изкуство, което се изпълнява до днес без прекъсване и без съществени изменения. "Кагецу" следва най-модерното училище за икебана "Согецу" в Токио и на Рима Мирска, която през 1995 г. създаде първата Школа за икебана в България.

Организаторите на тази съвместна изложба твърдят, че са срещнали много подобия в тези изкуства:

* и двете са възникнали преди повече от 6 века;

* запазили са своята идентичност днес благодарение на невероятния естетически афинитет към изкуствата на японеца и уважението към миналото;

* те живеят, защото стъпват на традицията и я развиват в контекста на настоящето;

* театър Но цели максимално въздействие с минималистични похвати;

* основни естетически изисквания на "Согецу" са простота на формата, пестеливост на материала, чистота на линията, искреност на вложеното чувство;

* и театър Но, и икебана, както и други изкуства, като хайку и чайна церемония, са повлияни от философията на Дзен будизма.

На изложбата с вход свободен се очаква да присъстват както ценители, така и всички желаещи да усъвършенстват вкуса си към красивото и чувството за прекрасното.

"Некрасивото е недопустимо" - това е девизът, под който живее и се развива японското общество през своя Златен век.

Експозицията ще може да бъде разгледана до 17 септември.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 75

БНБ призна: Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 1

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 1

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ