Здраве
Малкото светлина е причина за сезонната депресия
Смята се, че близо половин милион българи страдат от меланхолия и безпомощност през зимата
/ брой: 247
Въпреки смяната на часа, която в събота срещу неделя ще ни даде един допълнителен час сън, не може да се отрече, че по-късите и с по-малко слънце дни ни карат да се чувстваме по-напрегнати. При доста хора през есента се наблюдава депресия, която се задълбочава още повече с дъждовете, студовете и лошото време. Това се дължи преди всичко на хормонални изменения в човешкия организъм.
Според специалистите сезонните депресии са нормално състояние, от което не бива да изпадаме в паника. През есента и на прага на зимата рязката промяна на времето, което през последните 1-2 години стана нещо обичайно, както и липсата на достатъчно пресни храни през този сезон може да ни накара да се почувстваме изтощени, нервни, с липса на настроение и тонус. Сезонното афективно разстройство (САР) е разстройство на настроението, в което хората могат да развият депресивни симптоми в по-тъмните месеци (между октомври и февруари-март). То засяга милиони хора по света всяка година и има значително влияние върху благосъстоянието и начина им на живот. Понякога хората с разстройство имат трудности в концентрацията и лесна загуба на енергия. Макар като цяло това страдание да започва от около 23-годишна възраст, според Американската психиатрична асоциация симптомите на CAP може да се проявят и при деца.
Според Американската академия по семейна психиатрия 4-6% от населението на планетата страда от САР. Смята се, че в България между 280 000 и 420 000 души са засегнати от САР.
Най-често сред
признаците
на сезонната депресия са усещане за потиснатост през октомври и ноември, което може да се задълбочи през зимните месеци, тъга, безпричинен плач, бърза смяна на настроенията, усещане за безполезност или вина, постоянна умора, проблеми със съня и др. Депресията има и физически признаци, най-чести от които са главоболието и болките във врата.
За да бъде поставена тази диагноза, пациентът трябва да е имал през последните 3 години 3 такива епизода. За
преодоляване
на есенната и на зимната депресия специалисти препоръчват няколко хитрости: устройте си уикенд извън дома, променете нещо в себе си (в прическата, в облеклото, парфюма), носете дрехи в ярки и жизнерадостни цветове.
Недостигът на витамин Д може да предизвика депресия най-вече у възрастните хора, твърдят холандски учени. Те са анализирали съдържанието на витамин Д в повече от 1000 души над 55 г. Оказва се, че в организма на 38,8% от мъжете и 56,95% от жените този витамин не е в достатъчно количество. Според специалистите недостигът на витамин Д се отразява отрицателно на интелекта, а това на свой ред влошава настроението и предизвиква депресия. Източници на витамин Д може да се намерят в прясната риба (риба тон и сьомга), както и в консервирани сардини, портокалов сок, зърнени храни, мляко и кисело мляко.
Точната причина за депресиите все още е неизяснена, но светлината се смята за най-същественият вероятен фактор за развитие на страданието, т.е. колкото по на север живее човек, толкова вероятността за сезонни колебания в настроението му са по-големи.
Леките форми на сезонната депресия могат да се лекуват с повече движение на чист въздух или билкови препарати. При средно тежки и тежки форми се прибягва до лечение със светлина – от 30 минути до 4 часа на ден пред светлинен източник с интензитет от 2500 до 10 000 лукса. Подобрението настъпва обикновено след няколко дни. При наистина тежки форми лечението се допълва с медикаменти, повишаващи нивото на серотонина.
В лечението на сезонната депресия все по-голямо значение придобива и лечението с музика. Нови проучвания показват, че това лечение има положителен ефект върху обмяната на серотонина и мелатонина.