29 Март 2024петък02:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Арт посоки

Малкият скитник на голямото кино

От рождението на Чарли Чаплин се навършиха 130 години

/ брой: 157

автор:Альона Нейкова

visibility 2207

Кралят на комедията Чарлс Спенсър Чаплин е роден през 1889 г. в семейство на артисти, които се изявяват на сцената на известно лондонско вариете. От малък започва да работи, като припечелва най-напред от разнасянето на вестници, но дълго време не може да чете. Затова неговият полубрат Сидни помага на бъдещия велик актьор да научи първата си роля в театъра. Именно трудолюбието и непрекъснатият стремеж да постигне нещо повече го превръщат в създател на един от най-знаменитите и незабравими образи на малкия човек в голямото кино.

Свири на цигулка по 16 часа дневно. Талантът и упоритостта му не остават незабелязани и го канят на турне в Америка. Получава предложение от Нюйоркската филмова компания. И така в живота на Чарли Чаплин започва епоха на киното, като той още не знае, че името му завинаги ще остане в историята на Седмото изкуство. 

Но в началото дори не знае как да се гримира. Категорично не харесва външността си, не иска дори да коментира ръста си, който е едва 165 сантиметра. Веднъж намира сред бракувани актьорски дрехи широки панталони, които му стоят като чувал, прекалено големи обувки (лявата слага на десния крак, а дясната - на левия), нелепо тясно бомбе и бастун от бамбук. Поглеждайки се в огледалото, ясно осъзнава колко противоречив е образът, който вижда. Сеща се, че в киностудиото го смятат за твърде млад, и решава да си залепи малки мустачки, които според него ще го направят по-солиден, но в същото време няма да скрият мимиката му. Прибавя и характерната поклащаща се походка, която неизменно предизвиква тъжна усмивка у зрителите. Персонажът обаче е доста разнороден и спорен - въпреки названието, което съответства на социалния му статус, Скитникът има изящни маниери и достойнство на истински джентълмен. Признава, че копира баща си с емблематичната стойка с подпиране върху бастун... На екран представя образа за първи път във втория си филм - комедията "Детски автомобилни състезания". Но преди това не спира да се учи. Пък и по-късно...

Постепенно овладява голяма част от най-важните аспекти на кинопроизводството, усеща, че актьорството ограничава реалните му творчески възможности. През 1914 г. става факт първият му филм "Застигнат от дъжда", в който, освен че играе една от главните роли, се изявява също като режисьор и сценарист.

Приходите му бързо нарастват: ако в началото на кариерата си получава 150 долара седмично, само година по-късно стига до $1250, плюс 10 хиляди при подписването на договора, през 1916-1917 г. му предлагат 10 хиляди седмично и 150 хиляди бонус, а 1917-а става най-скъпо платеният актьор в историята (в онези времена), споразумявайки се с "Фърст нешънъл" за 1 милион долара хонорар.

Освен че бързо се превръща в един от знаковите представители на нямото кино, доста дълго се отказва от говор и диалози във филмите си. Чарли Чаплин продължава да снима, следвайки собствената си концепция, убеден, че звукът ще разруши очарователния образ на малкия Скитник. Но все пак, за да е в крак с времето, добавя ненатрапчиви мелодии и някой друг "шум" в по-късните си творби. Любопитно е, че единствения си "Оскар" (в класическа категория) получава през 1952 г. за музиката към "Светлините на рампата". Специална награда на Академията на филмовите изкуства и науки в САЩ му е присъдена за "Циркът" (1929), а отличието за цялостна кариера връчват на Чаплин през 1973 г., като за целта му издават специална неколкодневна виза, понеже две десетилетия по-рано е обявен за персона нон грата. Гостите на церемонията аплодират Чаплин прави в продължение на 12 минути - най-дългите овации в историята на премията.

Великият комик има 4 съпруги и 11 деца (без да се броят извънбрачните). Първата му жена е 16-годишната актриса Милдред Харис, за която се жени без много шум, защото тя го лъже, че е бременна, и за да избегне ненужните скандали. Докато снима "Треска за злато", се налага да сключи брак с Лита Грей, понеже е заплашен от калифорнийския закон да бъде обвинен в изнасилване на непълнолетна. Тогава режисьорът е на 35. Трябва да минат цели 12 години, за да срещне Полет Годар, която става третата госпожа Чаплин (а след развода им се омъжва за германския писател Ерих Мария Ремарк). Четвърти и последен брак авторът на "Великият диктатор" сключва с дъщерята на американския драматург Юджийн О`Нийл - Уна, която тогава е на 18, а Чарли е на 54 години. Двойката има осем деца, като последният им син се ражда, когато Чаплин е на 73.

Въпреки че живее в Щатите почти четири десетилетия, геният на филмовото изкуство така и не се сдобива с американско гражданство. След "Модерни времена" (1936) актьорът е обвинен в симпатии към комунистическия строй. А през 1952 г. правителството на САЩ анулира документа, който позволява на създателя на "Хлапето" да пребивава на територията на страната. Това означава, че Чаплин не може да се върне у дома след отпуската си в Англия, и той е принуден да се премести в Швейцария, където живее до края на дните си, като умира на Коледа 1977-а на 88-годишна възраст.

Щастието в няколко истини

Според Чаплин щастието се крие в няколко истини, които той дори споменава в книгата си "Моята биография":

* Ако днес не сте се усмихнали, смятайте деня за изгубен.

* В света всичко е непостоянно, особено неприятностите.

* Животът изглежда трагичен само ако го гледате от прекалено близко разстояние. Отдалечете се и се наслаждавайте.

* Ние прекалено много мислим и твърде малко чувстваме.

* За да се научите да се смеете истински, научете се да играете с онова, което ви носи болка.

* Не свиквайте с лукса. Това е тъжно.

* Огледалото е най-добрият ми приятел. Защото когато плача, то никога не се смее.

* Красотата е онова, което не се налага да бъде обяснявано, защото просто се вижда.

* Понякога трябва да се правят неправилни неща в правилното време и правилни неща в неправилното.

* Не се поддавайте на отчаянието. То е  наркотик, който влияе на човека по най-страшния начин - прави го безразличен.

* Само лудият може да оцелее в този луд свят...

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ