25 Април 2024четвъртък11:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Малчугани разказват индийски приказки в село Широка лъка

Четиринайсетото издание на Лятната театрална академия за деца в риск завърши с феерично представление на участниците на открита сцена в красивия родопски архитектурен и фолклорен резерват

/ брой: 172

автор:Дума

visibility 3103

Великолепните класически индийски приказки от "Махабхарата" са вдъхновили тазгодишното, четиринайсето издание на Лятната театрална академия за деца в риск в с. Широка лъка. По традиция всяка година децата от домове в Родопите (повечето с ромски произход) в продължение на три седмици живеят с древната култура на различен приказен свят с оживели ритуали, фантастични истории и герои (ДУМА е представяла предишни издания). По този начин малчуганите се социализират по-добре, образоват се под формата на игра и общуват по-пълноценно със света и помежду си.
"Индийски приказки от съкровищницата на "Махабхарата" е новата тема на академията. Театралното приключение започна в началото на юли и продължи цели три седмици (до 23 юли, когато се състоя фееричният приказен празник), през които децата бяха активно обучавани от професионални хореографи, танцьори, музиканти и артисти в различни сфери и нива на богатата индийска култура: от традиционния индийски танц бхарат натям, който бе преподаван от специалните индийски гости на ЛТА от популярното индийско танцово и хореографско училище "Девмутра", до специалните ателиета по йога, бойни изкуства, музика, театър на маската, танцови игри, кукли, сценография и костюми, водени от млади български, немски и холандски творци.
Участниците на ЛТА-2016 са възпитаници на ДДЛРГ "Катя Ванчева" и от ОУ "Н. Й. Вапцаров" в с. Широка лъка, деца от ромски произход от Девин, както и техни връстници от КСУ "Олга Скобелева" в Пловдив, ОУ "Марин Дринов" от Панагюрище, ДДЛРГ "Мария Терезия" от Стара Загора, ДДЛРГ "Иван Кюлев" от Гоце Делчев, а също и възпитаници на ЦНСТ от Смолян и Центъра за рехабилитация и интеграция в Трявна. Над 50 процента са от ромски произход и този вид обучение и практика е шанс не само да се социализират, но и да опознаят културата, свързана с произхода им.

Големият спектакъл

Този път известната режисьорка Елена Панайотова - основателка на Лятната театрална академия за деца в риск в с. Широка лъка, дългогодишна преподавателка в Университета за изкуства в Утрехт, Холандия - след 3 месеца, прекарани в Индия, се обръща към най-древната писмена съкровищница на човечеството, написана на санскрит преди хилядолетия. Приказният свят на Индия, който тя избира, съдържа разкази от епоса "Махабхарата", както и от класическия фолклорен сборник от ІІІ в. от н.е. "Панчатантра" (Петокнижие).
След трите седмици активна работа с децата Елена Панайотова отново обедини и дирижира всички творчески ателиета във фееричен мегаспектакъл, този път вдъхновен от класическата любовна история на Нал и Дамаянти. А за по-малките бе представена индийската приказка "Момата мишка" от "Панчатантра" - със специално поръчани и изработени кукли в индийски стил. Приказките се поставят на сцена за първи път в България.
Освен самия спектакъл, както винаги, имаше още много вълнуващи изненади, сред които демонстрация по йога и бойни изкуства, демонстрация на фламенко, фотоизложби, визуални инсталации и др. Фестивалът не е само празник за децата - чрез него всеки присъстващ би могъл да научи много от спецификите и нюансите на богатата индийска култура.

Предшестващи събития в Смолян и Девин

Преди големия приказен празник на 23 юли бяха организирани концертни изпълнения по индийски класически танци и песни, представени от децата и професионалистите, на 21 юли в центъра на Смолян и на 22 юли в центъра на Девин.

Арт ателиета

Творческите ателиета тази година бяха шест, като младите професионални танцьори и хореографи от "Девмудра груп" от Аурангабад, Индия, проведоха специално ателие "Танцови игри". В него те показаха тънкостите на най-древния индийски танц бхарат натям, наричан още "танц на вечността". Това е "танцът майка", от който се пораждат всички други танци в Индия. Той идва от южния щат Тамил Наду и носи със себе си голям заряд от енергия, настроение и артистизъм.
"Ритъм лаборатория" води Тома Бранкованов, перкусионист с дългогодишен международен опит при работа с деца и младежи в неравностойно положение. Член е на международната програма "Артисти за деца", специализирал е в института за съвременно изкуство "Либера". Освен това е и барабанист на групата "Пълен минус". Асистираха му актрисата Василия Дребова ("Vox Populi") и Корин Борше, студентка в Консерваторията в Утрехт, Холандия.
"Танцови игри" водиха Соумяшри Повар и двете й асистентки от Индия. От България им помагаха младите актриси Деница Дончева (от русенския куклен театър) и Ани Вълчева (свободна практика).
"Театър на маската" води актрисата Соня Рупова, специализирала по системата на Жак Льокок при Йенс де Пласе (Германия), дългогодишен преподавател в програмата "Артисти за деца" в България. Асистира й Роби ван Геенховен, студент в програмата за театър и образование към Академията за изкуства в Утрехт, Холандия.
"Куклен театър за деца" водиха актрисите Росица Гущерова-Казакова и Мая Бежанска. Куклите са специално изработени в ДКТ-Русе по поръчка за ЛТА.
"Приказна работилница за костюми и реквизит" води сценографката Анна Кирилова, която се завърна от Лондон специално заради проекта "ЛТА". Асистираха й художниците Маргарита Петрова и Тихомир Трифонов.
"Йога" водиха Ива Николова и Теодора Петрова от БМСТ (Body, mind, soul, training) в Русе. Ива Николова е организаторка на тазгодишното издание на йога фестивала в Русе.
"Бойни изкуства" води Теодор Недев, основател на БМСТ, завършил актьорско майсторство и носител на няколко черни колана по бойни изкуства.

Спомоществуватели

Участието на "Девмудра груп" от Аурангабад, Индия, е подкрепено от фондация "Изток-Запад". Голяма благодарност екипът изразява към Йорданка Боянова, директорка на фондацията, за съпричастността, насърчаването и популяризирането на класическите индийски танци и приказки от "Махабхарата" в региона на Смолян и Девин чрез приобщаването на деца в неравностойно положение. Танцовата програма е подкрепена и от фондация "Етюд". Министерството на културата подкрепя десетия уъркшоп фестивал "Театър и образование", чрез който студенти и млади професионалисти в изпълнителските и сценичните изкуства ще се обучават на интердисциплинарна методология за работа с деца. Постоянни спонсори са община Смолян, както и генералният спонсор в лицето на Адам Бейджър и неговата компания.

Специални гости

Последната седмица към фестивалната програма на ЛТА-2016 се присъединиха британският актьор и фламенко танцьор от испански произход Хуан Карлос Отеро, както и младите кинорежисьори Владимир Антонов и Светослав Николов (директор на "Джобен фестивал" в София), които предложиха на гостуващите деца през фестивалните дни ателие за създаване на киноистории. Последната седмица към музикалното ателие се присъединиха Марина Великова от група "Ом" и сценографът Юлиян Табаков, който в началото на 2016 г. пътуваше до Индия заедно с режисьорката Елена Панайотова - двамата лично избират материалите за сценичните костюми на децата на пазарите в Мумбай, Ришикеш и Райникет. Отново пристигна и британският писател Питър Паркър, който традиционно прекарва последната седмица заедно с децата и артистите.
 

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 718

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 671

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 849

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 570

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 781

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 670

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 784

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ