19 Юли 2025събота16:10 ч.

Мълчаливите хора

/ брой: 109

автор:Дума

visibility 267

Стела Богомилова



Броят им расте повече от жертвите на страшна болест или войната. Мълчаливите хора общуват с "да, господине" и "да, госпожо" в работата, магазина, случайните срещи със съседа. Мълчаливите хора чуват "говора" от телевизионния екран, от радиото, разбират езика на цветята и кучетата, които отглеждат внимателно, спомнят си думите на лицата от снимките...  Но мълчаливите хора само чуват. Те не разговарят. Имат катинар на устата.
Потъват далеч, където никой и не предполага. Те са недостижими в посока "надолу" и "навътре". Забравят добрите думи. Сетивата ги болят. Страда душата им. Отдавна са спрели да чакат някого, даже не искат внимание.
Мълчаливитв хора са без роднини. С много близки погребани. Често имат деца, но все едно нямат. Не ходят на кино. Нито на дълги разходки. Не могат да плачат със сълзи. Вътрешният им говор е спрял.
Но мълчаливите хора не вегетират. Те са самият самотен, неизказано тъжен и плашещ живот.
Мълчаливите хора не са непременно стари. В много страни едни от най-неговорящите са младите хора. Те имат университета си, самостоятелното си жилище, работните си задачи и колелото си. Имат всичко, което им пречи да говорят.
Мълчаливите не се боят от края на живота. Очакват го всекидневно и търпеливо, без особен размисъл.
Мълчаливите хора не стигат до секс, алкохол, престъпления и безумие. Те са отвъд човешките страсти. Просто са много тъжни от живота в клетка и много уплашени от живота извън нея.
Те не вярват в никого. Освен в бога. Нямат финансови проблеми, нито всекидневни приятелски контакти.
Не четат. Не пишат. Не рисуват. Поръчват от време на време една и съща храна. Заглеждат се в една точка в минутите на душевна умора. Навън може да се усмихнат приятелски, но вътре сърцето им е разплакано. Не търсят психолози, защото не могат да говорят нито за друг, нито за себе си. Защото не смеят да обвиняват.
Вечерите стоят на тъмно. Банално прехвърлят самоубийствените си представи.
Мълчаливите хора никого не търсят. И никой не ги търси освен за сметки и пари.
Неочакваният звън на телефона ги стряска. Спят по малко и живеят на забавени обороти. Монотонно. Еднообразно. Със затихващи функции.
По статистически данни в САЩ, 27% от хората живеят сами, докато през 1920 делът им е бил само 5%. В Ню Йорк те са приблизително една трета от жителите. Същата тенденция важи и за Канада и е дори още по-изразена в Европа - 58% от хората в Стокхолм живеят сами, стойност, която се счита за най-високата в Европа.
В много градове тенденцията е трайна.

фейсбук

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ