Македонски българи алармират ЕП заради тормоза
Министър Николай Младенов призова парламента да започне дебат за политиката ни към съседите
/ брой: 208
Председателят на Българския културен клуб Скопие (БККС) Лазар Младенов е изпратил протестно писмо до докладчика на Европейския парламент за напредъка на Македония Ричард Хауит. В писмото настоятелно призовава европейските лидери и международната общност да предприемат категорични мерки за прекратяване на средновековните репресивни практики срещу българите в Република Македония. Копие от писмото е изратено и до председателя на Европейската комисия Хосе Мануел Барозу и европейския комисар по разширяването Щефан Фюле, съобщиха агенциите.
В писмото на Младенов се изброяват най-фрапантните дискриминационни случаи от последните няколко години и се настоява ЕП да ги отбележи в следващата си резолюция за напредъка на Македония. БККС информира г-н Хауит за организирането на първото общо честване на Илинденско-Преображенското въстание в Смилево. Честването е посрещнато с бойкот или злобни коментари от македонските медии, а седмица след събитието председателят на БККС е посетен от началника на македонската служба за държавна сигурност и контраразузнаване за гр. Струмица (който заплашва Лазар Младенов и семейството му заради българската им етническа принадлежност и организирането на съвместната проява), последвано от скандално уволнение на съпругата на Младенов.
БККС дълбоко съжалява, че македонските власти не са приели сериозно препоръките на ЕП, изразени в неговата резолюция от 14 март тази година за напредъка на страната към членство в ЕС, чийто член 39 визира "предотвратяването на дискриминация, основана на етнически произход, включително срещу граждани, открито заявяващи своята българска идентичност и/или етнически произход".
"Намираме за напълно неприемливи всички тези случаи на систематичен тормоз и репресии срещу членове на БККС и македонски граждани с българска етническа принадлежност. Тъжно е, че страната ни продължава да бъде доминирана от постюгославска тоталитарна социално-политическа система, в която различните мнения се наказват с лишаване от свобода, уволнение от работа, публично анатемосване, физически и психически тормоз", се казва в заключение на писмото.
Междувременно българският външен министър Николай Младенов в личния си блог в текст под заглавие "България и Балканите", публикуван вчера, пише, че редица фактори "обуславят нуждата от изработване на трайни принципи на българската политика към региона, които да имат максимална подкрепа в българското общество и се базират на ценностите, които споделяме. Смятам, че е важно в България да се проведе дебат и Народното събрание, с максимална степен на съгласие, да определи основните принципи на нашата политика към съседните страни. Те трябва да са резултат от задълбочен дебат и да са базирани на нашите ценности и интереси, за да бъдат трайни", подчертава министър Младенов.
Според него особено важна е ролята на България като важен фактор, съюзник и партньор в Югоизточна Европа за "съхранението, развитието и интеграцията на българските общности в съседните ни страни, създаването на повече икономически възможности за тези общности, както и опазването на българския език и култура, на историческата памет и традициите им".