Проф. Лазар Груев:
Лишаването от свобода не е панацея
/ брой: 79
Заблуда е, че наказателното право е панацея за всичко. С това твърдение председателят на ВКС Лазар Груев подкрепи основната теза в доклада на Центъра за изследване на демокрацията. Магистратът участва в дискусията "Съдебната реформа и изпълнението на наказанията в Република България".
"Не познавам парламент в последните 20 години, който да е пристъпил към радикален преглед на наказанията и към тяхното намаляване. Нито едно политическо мнозинство не събира куража да каже какъв е проблемът", посочи проф. Груев. Намираме се в ситуация, когато не само гражданите, но и редица отговорни фактори в държавата смятат, че не може да има друга мярка за неотклонение, освен "задържане под стража", подчерта шефът на ВКС.
Родните затвори са сред най-пренаселените в ЕС, сочи докладът на ЦИД. Основната констатация в него е, че лишаването от свобода продължава да е най-често използваното наказание у нас. За първите 6 месеца на 2010 г. почти половината от всички осъдени са получили ефективни присъди, а близо 1/2 от тях са рецидивисти. Сред основните проблеми на местата за лишаване от свобода са остарялата материална база и лошите условия, ниската трудова заетост. Решения на проблемите трябва да се търсят със законодателни и практически промени - разширяване на наказанията, различни от "лишаване от свобода".
Реформата в системата не може да е дело на едно министерство, заяви правосъдният министър Маргарита Попова. С решаването на проблема трябва да се ангажират МТСП, МОМН, МЗ, посочи министърката на правосъдието.
Над 10% от лишените от свобода са наркозависими, констатира докладът, но България е на последно място по прилагането на терапии за справяне с проблема.